Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Płyn w jamie opłucnowej

Płuca otoczone są opłucną, błoną surowiczą, składającą się z dwóch blaszek - opłucnej płucnej i opłucnej ściennej. Pomiędzy tymi blaszkami znajduje się niewielka ilość płynu, który zapobiega tarciu i zabezpiecza płuca przed uszkodzeniami. W niektórych chorobach może jednak dochodzić do zbierania się nadmiernej ilości płynu, co utrudnia zwierzęciu oddychanie. Przyjrzyjmy się, jakie to mogą być choroby.

Przyczyny wzrostu ilości płynu

Płyn w jamie opłucnowej wytwarzany jest przede wszystkim przez samą opłucną, jednak problemy związane ze zbyt dużą jego ilością są zwykle związane z chorobami ogólnoustrojowymi. Najważniejsze przyczyny zwiększenia ilości płynu w jamie opłucnowej to:
- Niewydolność krążenia, która prowadzi do zwiększenia ciśnienia lub objętości krwi w naczyniach kapilarnych w obrębie opłucnej,
- Niedodma płuca, czyli niewystarczające rozprężenie płuca, co powoduje spadek ciśnienia w jamie opłucnowej,
- Hipoproteinemia, czyli niewystarczająca ilość białka, która prowadzi do różnicy stężenia białka pomiędzy płynem opłucnowym, a naczyniami krwionośnymi w niej,
- Proces nowotworowy, który prowadzi do nacieczeń, które z kolei blokują przepływ limfy przez opłucną,
- Uraz mechaniczny

Objawy nadmiaru płynu opłucnowego

Objawy obecności płynu opłucnowego powodowane są przez jego ucisk na zdrową tkankę płuc i obejmują:
Nietolerancję wysiłkową, czyli szybkie męczenie się w czasie wysiłku,
Przyspieszony i spłycony oddech,
Kaszel.
W przypadku pojawienia się takich objawów należy udać się do lekarza weterynarii, by ustalić ich przyczynę, ponieważ podobne problemy mogą się pojawić przy bardzo wielu różnych chorobach.

Diagnostyka

Lekarz weterynarii osłuchując i opukując zwierzę może zacząć podejrzewać pojawienie się nadmiaru płynu opłucnowego. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić wykonanie rentgena klatki piersiowej lub USG klatki piersiowej.

Leczenie

Doraźnie w celu poprawy zdolności psa czy kota do swobodnego oddychania może być konieczne wykonanie nakłucia jamy opłucnej i odprowadzenia nadmiaru płynu. Proces leczenia nie może się jednak na tym zakończyć - konieczne jest znalezienie przyczyny zebrania się jego nadmiaru i jej wyleczenie. Bardzo dużo o przyczynach może powiedzieć charakter płynu i jego szczegółowe przebadanie.

Rodzaje płynów a przyczyny

Przesięk - jest to czysty płyn, z niewielką ilością białka, powstaje w przypadku zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych,
Wysięk - powstaje przy zwiększeniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, jest zwykle mętny i zawiera komórki,
Krwisty płyn - może powstać w przypadku nowotworu lub urazu mechanicznego,
Płyn tła nowotworowego - wskazuje na nowotwór, który blokuje przepływ chłonki,
Ropa - zdarza się, że płyn w jamie opłucnej to ropa, wówczas najczęściej podejrzewa się uraz mechaniczny - powstanie rany i jej zakażenie.
Po dokładnym zbadaniu płynu lekarz ustala przyczynę nadmiaru płynu opłucnowego i decyduje o jej leczeniu.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są główne przyczyny zwiększenia ilości płynu w jamie opłucnowej?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka