Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Leptospiroza kotów

Leptospiroza jest chorobą, której nosicielami mogą być koty. Same też mogą na nią chorować. Choroba ta stanowi zagrożenie dla człowieka. U ludzi jej objawy przypominają grypę i często także same mijają, jednak w niektórych przypadkach leptospiroza może prowadzić do niewydolności nerek i wątroby, a także poważnych zaburzeń oddechowych.

Przyczyny leptospirozy

Leptospiroza jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie te aktywnie mogą przedostawać się przez błony śluzowe oraz otwarte rany żywiciela. Leptospiroza występuje na całym świecie, częściej na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Stwierdzono ją u ponad 150 gatunków zwierząt, zarówno ssaków, jak i ptaków, ryb, gadów i płazów. Zwierzę zaraża się poprzez kontakt z zakażoną wodą lub przez zjedzenie innego chorego zwierzęcia.

Leptospiroza u kotów

Koty najczęściej zarażają się poprzez zjadanie gryzoni. Drugim ważnym źródłem zakażeń dla kotów są także chlewnie i stajnie, w których kot może mieć bezpośredni kontakt z moczem koni czy świń. Zarazki z gryzoni przedostają się do organizmu kota poprzez rany, zadrapania oraz błony śluzowe. Przenikają one do naczyń krwionośnych i rozprzestrzeniają sie po całym organizmie - osiadają w narządach wewnętrznych, w tym w płucach, wątrobie i nerkach.

Objawy kliniczne leptospirozy

Ze względu na konieczność kontaktu z nosicielami leptospirozy lub z ich moczem, najczęściej chorują na nią koty wolno wychodzące. Najczęstsze objawy tej choroby to:

  • Poliuria i polidypsja - czyli picie większej niż normalnie ilości płynów i zwiększone oddawanie moczu,
  • Utrata apetytu,
  • Apatia.

Wszystkie te objawy dość szybko ustępują przy leczeniu kota antybiotykami.

Przebieg ciężki

Leptospiroza może mieć także przebieg ciężki. Wówczas oprócz wcześniej wymienionych symptomów mogą pojawić się dodatkowo:

  • Wodopiersie,
  • Obecność płynu w worku osierdziowym,
  • Wodobrzusze,
  • Wybroczyny,
  • Powiększenie wątroby,
  • Powiększenie śledziony,
  • Zapalenie nerek.

Diagnoza i leczenie

W celu potwierdzenia występowania u kota leptospirozy konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, najlepiej badań molekularnych (PCR). Leczenie leptospirozy opiera się na antybiotykoterapii. Ze względu na to, że zwierzęta mogą być nosicielami tej choroby i nie wykazywać żadnych objawów, konieczne jest podawanie leków wszystkim zwierzętom w gospodarstwie domowym.

Profilaktyka

Dla psów została już opracowana szczepionka przeciwko leptospirozie. Dla kotów takiej szczepionki póki co brak. Zwierzęta, które nie wychodzą z domu maja niewielkie ryzyko zakażenia się krętkami. Zwykle zarażają się te koty, które chętnie polują na gryzonie.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są najczęstsze źródła zakażenia leptospirozą?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka