Zdjęcie poglądowe

Pies nie chce jeść suchej karmy

Czasami nasz czworonóg odmawia spożywania suchej karmy. Przyczynę stanowić mogą błędy popełnione w wychowaniu psa, ale też problemy zdrowotne (np. związane z uzębieniem). Jak jednak przekonać psa do jedzenia tego rodzaju pokarmu?

Dlaczego pies powinien jeść suchą karmę?

Samodzielnie przygotowane jedzenie jest zdrowsze - o ile jest w pełni zbilansowane. W przypadku wielu osób, zwłaszcza zapracowanych lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest podawanie jakościowej karmy suchej. Karma może pomóc w uzupełnieniu odpowiednich składników i stanowi wygodne zastępstwo, jeśli akurat nie jesteśmy w stanie zrobić posiłku własnoręcznie. Dodatkową wartością jest to, że twarde kawałki pomagają utrzymać higienę uzębienia, zapobiegając powstawaniu kamienia.

Pies nie chce jeść suchej karmy - przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn niechęci psa do suchej karmy. Prawdopodobny jest brak przyzwyczajania od szczeniaka do tego rodzaju pożywienia - często właściciele rezygnują z niego w przypadku młodych psów, ponieważ zauważają, że niechętnie one do niego podchodzą. Im jednak później zaczynamy podawać suchą karmę, tym trudniej przyzwyczaić do niej psa.
Pamiętajmy też, że zwierzęta - podobnie jak ludzie - mają również swój gust, więc niektóre smaki (lub nawet pojedyncze składniki) mogą im po prostu nie odpowiadać. Jeśli od dawna podajemy jeden produkt, pies może być również nim znudzony.
Czasami powód leży jednak gdzie indziej, np. w uzębieniu, kiedy jedzenie sprawia naszemu czworonogowi ból.

Jak przyzwyczaić psa do suchej karmy?

Zależnie od przyczyny, postępowanie będzie inne. Należy przede wszystkim stwierdzić, czy nie są one związane z problemami zdrowotnymi (np. z zębami lub dziąsłami, owrzodzenia w jamie ustnej) - konieczna jest więc wizyta u weterynarza. Wyleczenie powinno skutecznie rozwiązać nasz problem.
Jeśli jednak powód nie leży w żadnej chorobie, trzeba zastosować konkretne środki. Podając pokarm, który zwierzę lubi, trzeba stopniowo dodawać kilka kawałków suchej karmy, żeby powoli przyzwyczajać do niej czworonoga. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy podajemy pokarmy wodniste, w których chrupki zostaną nasączone i będą smaczniejsze. Z czasem należy zwiększać ich ilość, aż do momentu, w którym zwierzę będzie jeść wyłącznie suchą karmę.
Warto też spróbować produktu o innym smaku i innej marki - być może obecny zwyczajnie odpowiada psu lub mu się znudził. Niektóre firmy proponują też specjalne karmy dla wybrednych czworonogów. Czasami pomaga dodawanie do karmy oleju lub tranu dla psów, które delikatnie zmieniają smak. W skrajnych sytuacjach zaleca się przegłodzenie - podanie karmy dopiero wtedy, gdy pies faktycznie będzie głodny, najlepiej po wymagającej aktywności fizycznej. Początkowo może podchodzić niechętnie, ale jeśli nie otrzyma innego pożywienia, w końcu zje to, które otrzymał. Musimy pozostać konsekwentni i zdecydowani. Na pewno nasz pupil nie będzie zadowolony i spróbuje zmusić nas do podania tego, co lubi, jednak nie wolno nam się poddać.
Pamiętajmy też, że karma nie może być jedynym elementem diety psa - łatwo wtedy o znudzenie. Należy urozmaicać ją o karmę mokrą, warzywa, mięso etc. Nie wolno jednak przeprowadzać gwałtownych zmian w żywieniu - powinny być one zawsze stopniowe i delikatne, aby uniknąć problemów z trawieniem, wzdęć i biegunek.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są potencjalne przyczyny, dla których pies odmawia spożywania suchej karmy?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka