Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Sekretny język szympansów

Badacze z Uniwersytetu w Zurychu odkryli, że dzikie szympansy w Ugandzie używają skomplikowanych kombinacji dźwięków do komunikacji, szczególnie w sytuacjach zagrożenia, takich jak obecność węża.

Skóra węża na żyłce wędkarskiej była narzędziem użytym do odkrycia tego, co mogłoby być elementarnym językiem wśród dzikich szympansów w Ugandzie. Sprytny eksperyment pozwolił naukowcom zobaczyć, jakie kombinacje dźwięków alarmowych wydawały szympansy, gdy "wąż" był na wolności, i czy konkretna kolejność dźwięków wywoływała inną reakcję. Badacze odkryli, że dźwięki były szczególnie skuteczne, gdy kolejność była prawidłowa, co potencjalnie dowodzi, że składnia istnieje wśród dzikich naczelnych.

Odkrycie zostało dokonane przez badaczy z Uniwersytetu w Zurychu, którzy znali dwa typy dźwięków wśród szympansów: waa-barks i alarm-huus. Waa-barks sygnalizuje innym szympansom, żeby przyszły na pomoc, podczas gdy alarm-huus jest wydawany, gdy jednostka doznaje szoku.

Aby przetestować, czy sposób łączenia tych dźwięków zmieniał zachowanie szympansów, badacze przeprowadzili serię testów prezentacji węża i odtwarzania dźwięków. Mówią, że nigdy nie powinno się pracować z dziećmi lub zwierzętami, a jeśli już pracuje się ze zwierzętami, na pewno wrzucenie do mieszanki węża tylko skomplikuje sprawy.

Dlatego, dla wygody i etyki, zamiast tego oszukali szympansy, używając fałszywego węża, zrobionego ze skóry martwego pytona (Python sebae), przymocowanego do żyłki do wędkowania, aby mógł się poruszać, jak zabawka dla kota. Fałszywy wąż został następnie umieszczony przed dzikimi szympansami, aby zobaczyć, jakie dźwięki wydają, i zaobserwowano, że człekokształtne łączą dźwięki, a typ kombinacji wpływał na reakcję innych.

W testach odtwarzania, badacze odtwarzali albo pojedyncze waa-barks, alarm-huus, albo jakąś kombinację tych dźwięków razem, aby zaobserwować, jak to zmieniało czujność szympansów. Zauważyli, że więcej szympansów dołączało do "wołającego", gdy waa-bark był poprzedzony alarm-huus, co było kombinacją, która również wywołała najsilniejszą reakcję pod względem czasu patrzenia.

Ten rodzaj komunikacji jest kluczowy dla szympansów, ponieważ węże stanowią dla nich potencjalnie śmiertelne zagrożenie i są bardzo dobre w zlewanie się z otoczeniem. Dlatego wydanie alarmu może utrzymać stado w bezpieczeństwie, a wiedza, jakich dźwięków słuchać, może być kwestią życia i śmierci.

To, że specyficzne połączenie dźwięków wydaje się wywoływać najsilniejszą reakcję u tych dzikich zwierząt, ma fascynujące implikacje dla naszego zrozumienia języka, ponieważ wydaje się, że znaczenie jest najmocniejsze, gdy odpowiednie "frazy" są używane razem. Badacze porównują to do sytuacji, gdy człowiek mówi "niebezpieczeństwo" i "chodź tu".

"Nasze wyniki przedstawione tutaj są również intrygujące, ponieważ wykazują uderzające podobieństwo do kompozycyjnych struktur składniowych, podstawowej cechy języka, gdzie znaczenie większych fraz jest wywodzone ze znaczenia poszczególnych części" - napisali.

"Wyniki te wskazują, że odbiorcy nie reagowali po prostu na każde wezwanie niezależnie, ale raczej wydawało się, że wydobywają konkretne znaczenie z połączenia wezwań (rekrutacja do zagrożenia) uzyskanej poprzez połączenie informacji zakodowanych w obu indywidualnych wezwaniach".

Dokładnie, jak kombinacja wpływa na znaczenie wezwań jednostki, nie jest znane, ponieważ mogło to oznaczać mówienie dwóch rzeczy naraz lub sposób na zwiększenie pilności jednego. W każdym przypadku autorzy badania doszli do wniosku, że dowodzi to użycia kombinacji wezwań u naszego najbliższego żyjącego krewnego i sugeruje, że "podstawy składni mogą być ewolucyjnie stare i obecne w prostszych formach u ostatniego wspólnego przodka szympansów i ludzi".

źródło: iflscience

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka