Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Radioaktywne psy z Czarnobyla

Prawie 40 lat temu największa katastrofa nuklearna na świecie zamieniła ukraińskie miasto Pripyat oraz znajdującą się w pobliżu elektrownię jądrową w Czarnobylu w obszar silnie skażony promieniotwórczo.

Wilki, konie, ptaki i psy wędrują swobodnie między budynkami, które są zrujnowane i całkowicie opuszczone od dziesięcioleci. Odkąd ludzie odeszli, natura ponownie przejęła to, co do niej należy.

Zwierzęta w Czarnobylu przetrwały ale za jaką cenę?

Nowa analiza genetyczna przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badawczy na psach z regionu może stanowić podstawę do zrozumienia, w jaki sposób skażenie promieniotwórcze pokrywające krajobraz mogło wpłynąć na ich DNA w ciągu pokoleń.

Jedną z nierozstrzygniętych kwestii jest to, czy zwierzęta faktycznie absorbują małe ilości promieniowania na poziomach ledwie szkodliwych, czy też dziedziczą obserwowane różnice od poprzednich pokoleń, które przeżyły katastrofę. Niektóre psy mogą być potomkami domowych zwierząt pozostawionych przez ludzi opuszczających okolice po katastrofie.

Mimo skażenia promieniotwórczego, liczba dzikich psów rośnie. Szacuje się, że ponad 800 sztuk żyje wewnątrz i wokół Czarnobyla, często karmionych przez pracowników elektrowni, którzy wracają, aby utrzymać strukturę. Można je również podzielić na trzy odrębne populacje: jedna żyje w samej elektrowni, druga zajmuje opuszczoną strefę mieszkalną około 15 km od elektrowni, a trzecia mieszka 45 km dalej w Slawucie, stosunkowo mniej skażonym mieście, gdzie nadal mieszka kilku pracowników elektrowni jądrowej.

Przez dwa lata zebrano próbki krwi od 302 bezdomnych psów w trzech populacjach, które zostały następnie przeanalizowane przez doktorantkę Uniwersytetu Południowej Karoliny, Gabrielę Spatolę. Porównawcze analizy wykazały wyraźnie, że psy z Czarnobyla są również genetycznie odmienne od psów żyjących na wolności w Europie Wschodniej, Azji i Bliskim Wschodzie.

Wyniki pozwalą na oszacowanie ryzyka, jakie człowiek mógłby ponieść, decydując się na powrót do tych miejsc już na zawsze skażonych.

źródło: science

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka