Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jak psy reagują na wołania wilków

Nie mając wygodnego dostępu do telefonów czy piór do pisania listów, wilki muszą polegać na wyciu do komunikacji na długie odległości. Te smutne zawodzenia pozwalają im utrzymywać swoje terytoria, jak również śledzić i pozostawać w synchronizacji z innymi członkami stada.

Chociaż psy (Canis familiaris) są potomkami wilków (Canis lupus), niektóre z nich w ogóle nie wyją, podczas gdy inne, takie jak psy zaprzęgowe, robią to często.

Nowe badanie wystawia domowe psy na wilcze wycie, aby lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre z naszych psich towarzyszy nie wydają się już przejmować tą pozornie ważną formą komunikacji psów.

Etolog z Uniwersytetu Eötvösa Loránda (ELTE) Fanni Lehoczki wraz z kolegami poddali próbie 68 rasowych psów domowych, obserwując ich reakcje na nagrania dzikiego wycia wilków, które można zobaczyć na filmie poniżej.

"Według naszych wyników, rasy genetycznie bardziej podobne do wilków („starożytne rasy”) są bardziej skłonne odpowiadać własnym wyciem na odtwarzane wycie wilków," wyjaśnia Lehoczki.

Młode psy, niezależnie od rasy, umiarkowanie reagowały na słyszenie wycia wilków, co wskazuje, że większość psów, niezależnie od rasy, jest zdolna do wycia. Ale im bardziej dorosły pies jest spokrewniony z wilkiem, tym bardziej prawdopodobne, że będzie wyć w odpowiedzi na wycie wilka.

"Co ciekawe, ten genetyczny wpływ na wycie występuje tylko u starszych psów (powyżej pięciu lat), dla których doświadczenie - lub jakiś związany z wiekiem efekt osobowości - może być prawdopodobnym wyjaśnieniem," mówi etolog Tamás Faragó, również z ELTE na Węgrzech.

Odwrotnie było z szczekaniem. Nowoczesne rasy psów szczekały więcej w odpowiedzi na wycie niż te psy ze starszych rodowodów.

Może to oznaczać, że starożytne rasy odpowiadają na wycie, próbując komunikować się z wilkami, podczas gdy nowoczesne rasy próbują komunikować się zamiast tego z właścicielami, sugeruje zespół.

Co więcej, te psy, które odpowiedziały wyciem, wykazywały większe zachowania związane ze stresem, takie jak lizanie pyska, oddawanie moczu czy drżenie.

"Ten wynik dotyczący zachowań związanych ze stresem może również potwierdzić naszą hipotezę, że bardziej starożytne rasy, ze względu na ich pokrewieństwo genetyczne, lepiej przetwarzają informacje zakodowane w wyciu wilków," piszą badacze w swojej pracy.

Wysterylizowane samce były bardziej skłonne do wycia w odpowiedzi niż niewysterylizowane samce, ale nie było różnicy między wysterylizowanymi a niewysterylizowanymi samicami.

"Jako że sugeruje się, że wysterylizowane samce są bardziej bojaźliwe, ten wynik może być zgodny z naszymi ustaleniami dotyczącymi wrażliwości i większego stresu. Tak więc wycie psa może oznaczać: Boję się, nie podchodź bliżej," wyjaśnia Lehoczki.

Ponieważ to badanie wykazuje tylko korelacje, istnieją inne możliwe wyjaśnienia, które należałoby wykluczyć, zanim można potwierdzić te wnioski.

Na przykład starsze rasy mają tendencję do bycia psami pracującymi, w których dłuższa forma komunikacji może być nadal użyteczna, w przeciwieństwie do nowszych ras, które zwykle są zwierzętami domowymi.

Sposobem na dalsze badanie tego tematu byłoby uwzględnienie w przyszłych badaniach psów, które były kiedyś udomowione, a teraz są dzikie, aby zobaczyć, czy wróciły do tej formy komunikacji opartej na wyciu.

Dingo (Canis dingo), które wybrały ścieżkę ewolucyjną oddzielającą je od psów domowych około 8 000 lat temu, są znane z intensywnego wycia, aby odnaleźć się nawzajem, podobnie jak wilki. To sugeruje, że czynniki środowiskowe i społeczne mogą nadal odgrywać większą rolę w kształtowaniu zachowań wokalnych psów niż genetyka, wyjaśniają Lehoczki i zespół.

"Nasze odkrycia należą do pierwszych wskazujących, że udomowienie może zmieniać sposób, w jaki zwierzęta przetwarzają i reagują na wokalizacje innych. Ostatecznie może to pomóc nam lepiej zrozumieć ewolucję komunikacji głosowej," konkludują badacze.

nature

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka