Zdjęcie poglądowe
Max van den Oetelaar/Unsplash

Osobowości tygrysów

Zapytaj dowolnego właściciela zwierząt, czy ich ukochany towarzysz ma osobowość, a najczęściej otrzymasz stanowcze tak. Teraz równie badacze tygrysów mogą się z tym zgodzić - opublikowane w środę badanie ujawnia, że ​​największe na świecie koty mają indywidualne cechy charakteru.

Zachowanie 248 zaobserwowanych syberyjskich tygrysów podczas testu osobowości wykazało, że zagrożone te koty mają unikalne cechy wpływające zarówno na ich sukces w rozmnażaniu, jak i przetrwaniu - donoszą badacze w czasopiśmie Royal Society Open Science.

"Odkryliśmy, że tygrysy są bardzo indywidualne i że ludzie, którzy pracowali z nimi i dobrze je znają, dostrzegają ich indywidualne osobowości", powiedziała współautorka, Rosalind Arden z London School of Economics, w rozmowie z AFP.

Badanie zaadaptowało powszechnie stosowany test osobowości ludzkiej, aby zbadać cechy tygrysów, takie jak pewność siebie, szczerość, znęcanie się i dzikość w dwóch oddzielnych populacjach tygrysów utrzymywanych w półniewoli w Chinach.
Kwestionariusze z listą 70 wskaźników osobowości zostały wypełnione przez weterynarzy i opiekunów, którzy na co dzień pracują z tygrysami.
Łączne wyniki wykazały, że obie populacje tygrysów wykazywały cechy, które wpisywały się w dwie nadrzędne kategorie osobowości: majestat i stabilność. Tygrysy z wyższym wynikiem w kategorii "majestat" były zdrowsze, polowały częściej na żywe zwierzęta, jadły więcej i rozmnażały się. Były one również "uważane przez swoich ludzkich oceniających za posiadanie wyższej pozycji w grupie tygrysów" - podkreśliło badanie.

Jednak współpraca i delikatność miały również swoje ewolucyjne korzyści: wykazano, że "stabilne" tygrysy były łagodniejsze, szczersze i bardziej kochające. Takie cechy mogą odgrywać rolę w niezwykle długim okresie - dwóch do trzech lat - przez który tygrysiątka pozostają ze swoimi matkami. Badanie wykazało jednak bardzo niewiele różnic związanych z płcią w osobowości tygrysów, a obserwowano również ojców tygrysów biorących udział w wychowywaniu swoich młodych.

"Miło zobaczyć, że nie trzeba być dominującym, dzikim, konkurencyjnym i agresywnym, aby odnieść sukces jako tygrys", powiedziała Arden.

Podobne badania rzucające światło na osobowość i zdolności umysłowe naczelnych pomogły je upodobnić do ludzi - powiedziała Arden.

"Istnieją dowody, że faktycznie poprawia to dobrostan zwierząt i ochronę", dodała.

Tygrysy syberyjskie są zagrożone z powodu kłusownictwa i utraty siedlisk. Tylko około 500 z nich pozostaje na wolności.

źródło: Agence France-Presse

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka