Zdjęcie poglądowe

Węglowodany w karmach suchych

Sektor karmy i smakołyków dla zwierząt domowych nieustannie się rozwija, napędzany przez urbanizację, humanizację i dążenie do produktów premium. Humanizacja zwierząt sprawia, że trendy obecne wśród ludzi przenikają do rynku karm i przekąsek dla zwierząt.

Kluczową ideą jest przekonanie, że to, co odżywcze dla ludzi, będzie także korzystne dla zwierząt, co skłania konsumentów do zastanawiania się nad obecnością węglowodanów w żywności dla zwierząt.

Niektóre argumenty przeciwko węglowodanom obejmują wzrost masy ciała oraz trudności z trawieniem u psów i kotów. To jednak są błędne przekonania, z którymi branża wciąż się zmaga. Tezy przeciwko węglowodanom oparte na diecie przodków zostały obalone dzięki badaniom pokazującym, że psy mają geny umożliwiające trawienie skrobi, co odróżnia je od wilków.

Dan Su, weterynarz specjalizujący się w żywieniu (DACVIM Nutrition) z BSM Partners w Columbii, Maryland, powiedział: "Klienci mogą uważać węglowodany za tanie substancje wypełniające o niskiej wartości odżywczej. Uznają je za powszechne źródło alergii oraz przyczynę chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Dlatego węglowodany nie powinny być częścią diety psa czy kota, ponieważ nie jest to dieta ich przodków".

Mity

Rozpowszechnione mity mogą utrudnić konsumentom dostrzeganie potencjalnych korzyści płynących z obecności węglowodanów. Ziarna zbóż są często wybierane jako źródło węglowodanów w karmach i przysmakach dla zwierząt ze względu na niski koszt i bogactwo wartości odżywczych, jednak źródło węglowodanów zależy od oczekiwań konsumentów karmy i przysmaków, jak mówi Melissa Brookshire, weterynarz z North River Enterprises w Evergreen, Kolorado.

„Niektóre firmy unikają składników takich jak kukurydza, inne natomiast je stosują” - dodaje Brookshire. „Ryż to węglowodan łatwostrawny, który może być wykorzystany w karmie czy przysmaku promowanym jako „łatwostrawny”. Rośliny strączkowe oraz inne warzywa są również stosowane w przepisach bez zbóż”.

Węglowodany, jako istotny składnik odżywczy dostarczający kalorii i energii dla zwierząt, mogą pełnić różne funkcje w różnych rodzajach karm dla zwierząt, takich jak surowa, liofilizowana czy świeżo gotowana dieta. Owoce i warzywa mogą być stosowane zarówno w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierząt, jak i oczekiwań konsumentów. Aby wykorzystać korzystne właściwości tych składników, ważne jest gotowanie owoców, warzyw, kukurydzy, soi, roślin strączkowych i owsa ze skrobią, aby uczynić je łatwo przyswajalnymi. Proces gotowania ułatwia trawienie węglowodanów w organizmie.

Obawy

Trendy konsumenckie mają istotny wpływ na sektor karm dla zwierząt, ale niezbędne jest zatwierdzanie nowych składników, jak np. niektóre starożytne zboża. Może to wynikać częściowo z ich nowatorskiego charakteru, ale klienci są zainteresowani starożytnymi ziarnami, takimi jak komosa ryżowa, proso czy sorgo, ze względu na ich postrzeganą lepszą wartość odżywczą. Brookshire ostrzega jednak, że ważne jest zrozumienie, jak te składniki wpływają na ogólną wartość odżywczą diety, ponieważ brakuje danych naukowych i historycznego stosowania niektórych z nich w karmach dla zwierząt. Inne czynniki wpływające na rozwój to produkty suszone na zimno i liofilizowane z nowoczesną technologią ekstrudowania, które pozwalają na diety o niskiej zawartości węglowodanów, utrzymując niezbędne aminokwasy i kwasy tłuszczowe.

Zachowanie różnorodności składników odżywczych może być kluczowe. Mitch Felderhoff, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Muenster Milling, Muenster, Teksas, radzi unikać polegania na jednym źródle węglowodanów. Ostrzega również przed stosowaniem składników z glutenem ze względu na osoby karmiące zwierzęta.

Felderhoff kontynuuje: "Wśród konsumentów istnieją błędne przekonania dotyczące unikania kukurydzy, soi, pszenicy i tradycyjnych zbóż. Ludzie często reagują na te produkty w sposób przesadzony, opierając się na dowodach anegdotycznych lub nieuzasadnionych twierdzeniach. Gdy przyjrzymy się rzeczywistej wartości odżywczej składników i diet, niektóre problemy wynikają właściwie z nadmiernego stosowania pojedynczego składnika, a nie z jego zdrowych ilości".

Brookshire wyjaśnia, że alergie mogą być wynikiem reakcji organizmu na składnik karmy, co oznacza, że zwierzęta mogą być uczulone także na inne źródła węglowodanów zawarte w produkcie, choć byłoby to niezwykle rzadkie zjawisko.

Wprowadzenie roślin strączkowych i nasion bobowatych do składu karmy może zawierać czynniki antyżywieniowe i oligosacharydy, które mogą wpływać niekorzystnie na trawienie i jakość odchodów zwierząt. Nie oznacza to jednak, że te składniki nie mogą być stosowane bezpiecznie w recepturach, jeśli są używane w odpowiednim stężeniu - jak mówi Su. Kluczowe jest uwzględnienie poziomu błonnika i oligosacharydów danego składnika, aby uniknąć wywoływania reakcji histaminowej u wrażliwych zwierząt.

Su zauważa, że "niedawne raporty FDA dotyczące rozszerzonej kardiomiopatii (DCM) sugerują związek pomiędzy dietami bezziarnistymi oraz roślinami strączkowymi a rozwojem choroby". Niemniej jednak obecnie nie można wysunąć ostatecznych wniosków łączących konkretne składniki z DCM. Ze względu na potencjalnie nieznane interakcje między składnikami, zmienność wartości odżywczych oraz możliwe predyspozycje genetyczne, najlepszym podejściem jest analiza gotowego produktu zamiast opieranie się na danych dotyczących formuły. Dodatkowo przeprowadzenie prób karmienia i badania strawności są istotne, aby zagwarantować bezpieczeństwo produktu.

Równowaga

Mimo że nadmiar węglowodanów może być problematyczny na dłuższą metę, całkowite ich wykluczenie niesie ryzyko eliminacji istotnych witamin, minerałów i błonnika. Zbyt duża ilość białka zwierzęcego może prowadzić do diet wysokokalorycznych o wysokiej zawartości tłuszczu, które dla niektórych psów mogą być trudne do strawienia. Ponadto, diety wysokokaloryczne mogą sprzyjać otyłości u zwierząt.

"Jako że koty i psy przystosowały się do bycia mięsożercami, wielu konsumentów uważa, że ich dieta powinna składać się z dużych ilości białka i tłuszczu, unikając jednocześnie węglowodanów," mówi Kelly Swanson, profesor na Wydziale Rolnictwa, Konsumentów i Nauk Środowiskowych, Katedrze Nauk o Zwierzętach oraz w Dywizji Nauk Żywieniowych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. "Jednakże, węglowodany nie tylko mogą być korzystne podczas przetwarzania, ale również stanowią ekonomiczne i łatwo przyswajalne źródło energii (skrobia), wpływają pozytywnie na metabolizm, kontrolę masy ciała oraz poziom glukozy/lipidów we krwi (błonnik) i mogą pełnić funkcję prebiotyków, istotnych dla zdrowia jelit."

Błonnik wpływa pozytywnie na regularność wypróżnień, co sprzyja zdrowemu trawieniu, reguluje pH w jelitach i wspomaga wzrost dobrych bakterii jelitowych. Błonnik jest niewchłanialny w przewodzie pokarmowym zwierząt, ale jest wykorzystywany przez mikrobiom jelitowy do kontroli zawartości energii i wspierania zdrowia przewodu pokarmowego. Ewolucja od dzikich do udomowionych zwierząt pozwoliła im na tolerowanie węglowodanów, a udomowienie psów sprawia, że dobrze funkcjonują na diecie bogatej w skrobię.

"Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że węglowodany są doskonałym źródłem błonnika," mówi Carolyn Kennedy, dyrektor CK Nutrition, Exeter, NH. "Jeśli wyeliminujesz węglowodany, nadal musisz uwzględnić błonnik, a błonnik to węglowodany."

Brak odpowiedniej ilości błonnika może wpłynąć negatywnie na właściwości produktu. Błonnik wspomaga proces ekstruzji, umożliwiając przemieszczanie się składników przez ekstruder oraz pomagając w kształtowaniu i strukturze krokietów. Wiele produktów w puszkach wykorzystuje węglowodany jako środki żelujące.

Również ważne jest ustalenie właściwego poziomu błonnika. Na przykład, zwierzęta domowe mogą potrzebować więcej błonnika niż te bardziej aktywne, żyjące na wolności. Zbyt mała lub zbyt duża ilość błonnika w recepturze może powodować problemy zarówno dla zwierząt, jak i producentów. Węglowodany zawierające błonnik muszą również przejść proces żelatynizacji, aby zapewnić, że zwierzę może trawić pokarm.

Funkcjonalnie, skrobia odgrywa istotną rolę w produktach ekstrudowanych. Skrobia wpływa na wiązanie, homogenizację, nadaje strukturę ciastu i stanowi źródło energii wspierającej przetwarzanie. Dodanie skrobi do formuły nadaje ekstrudowanym krokiotom kształt, twardość, teksturę i gęstość oraz zwiększa smakowitość i spożycie pokarmu. Dlatego skrobia jest chętnie stosowana w przekąskach mających na celu poprawę zdrowia jamy ustnej.

Składniki takie jak skrobia kukurydziana mogą być stosowane jako spoiwo w produktach puszkowych w formie pasztetu lub do tworzenia struktury kawałków w przepisach na kawałki i sos. Cargill z Minneapolis oferuje wiele rozwiązań teksturujących, przyjaznych dla etykiet, które ułatwiają konsumentom zrozumienie składników. Przykładowo, etykiety wskazują na skrobię kukurydzianą, ziemniaczaną lub tapiokową, ale posiadają one funkcje zbliżone do modyfikowanych skrobi, które zastępują.

Holistyczne podejście

Węglowodany również wspierają producentów w osiągnięciu optymalnego bilansu makroskładników w różnorodnych recepturach oraz gwarantują jednolitość w procesie wytwarzania. Formuły powinny brać pod uwagę wpływ właściwości składników na strawność i jakość stolca, sposób metabolizowania węglowodanów, tworzenie receptur dla specyficznych stanów zdrowia oraz odpowiednią technikę przetwarzania produktu. Dodawanie składników musi także dostarczać właściwych wartości odżywczych dla określonego etapu życia zwierzęcia.

"Ostatecznie, dobór właściwego węglowodanu w dużej mierze zależy od zastosowania i związanych z nim wymogów dotyczących tekstury i struktury," stwierdził Conor Sullivan, starszy specjalista ds. usług technicznych w Cargill. "Węglowodany dostarczają energii, której zwierzęta potrzebują do rozwoju sierści, wzrostu mięśni, funkcjonowania mózgu i innych aspektów zdrowia."

Ile węglowodanów jest w suchej karmie?

Zalecana ilość węglowodanów w diecie psa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, poziom aktywności, stan zdrowia i indywidualne potrzeby. Ogólnie rzecz biorąc, węglowodany mogą stanowić od 30% do 70% diety psa, chociaż wiele komercyjnych karm dla psów zawiera około 50% węglowodanów. Mówimy tu oczywiście wyłącznie o karmach suchych.

Niestety, większość producentów karm dla psów nie podaje dokładnej zawartości węglowodanów na opakowaniach swoich produktów. Dzięki naszemu kalkulatorowi, możemy łatwo i szybko obliczyć ilość węglowodanów w podanej karmie, co pomoże nam w zrozumieniu i lepszym dostosowaniu diety naszego czworonożnego przyjaciela

Obliczanie zawartości węglowodanów w karmie


Jeśli na opakowaniu nie podano wartości wilgotności przyjmowane są wartości referencyjne. 10% dla karmy suchej i 75% dla mokrej

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są źródła węglowodanów używanych w karmach i przysmakach dla zwierząt domowych?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka