Kostki wapienne

Dla każdego właściciela, zdrowie jego pupila jest wartością nadrzędną. Staramy się zapewnić naszym zwierzakom jak najlepsze warunki do życia. Dbamy nie tylko o ich kondycję fizyczną ale i psychiczną tak, aby nasze zwierzaki rozwijały się prawidłowo i towarzyszyły nam przez długi czas.


Podstawą prawidłowego rozwoju jest odżywianie ale okazuje się, że w tym temacie czyha na nas wiele pułapek.
Większość sklepów zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych, zaskakuje nas ilością proponowanych karm i przysmaków dla naszych milusińskich.

Jedną z propozycji są wapienka dla gryzoni i królików. Jakiż tu mamy wybór : naturalne, smakowe, pachnące, wspomagające, kolorowe, o zabawnym kształcie, a wszystkie, podobno, niezastąpione. Czytając opisy proponowanych wapienek możnaby się zastanowić czy w ogóle jest możliwe życie tych zwierząt bez wapienka o cudownych właściwościach. Jak zatem radzą sobie z ich brakiem zwierzęta żyjące na wolności ? Warto przez chwilę zastanowić się nad celowością podawania tych produktów naszym pupilom.

Czym jest wapienna kostka

Pytanie o skład kostki wapiennej często pozostaje bez odpowiedzi. Najczęściej czytamy, że jest to produkt naturalny, posiadający naturalne dodatki. Często są nimi zioła, naturalne aromaty. W większości przypadków są to jednak kostki zwyczajnego gipsu, w teorii mające za zadanie umożliwienie ścierania zębów gryzoni i zajęczaków. Dodatkowo mogą dostarczać niezbędny do rozwoju zwierzęcia wapń, dzięki któremu jego zęby i kości będą utrzymane w dobrej kondycji.

Zastanówmy się ile jest w tym prawdy

Czy nasze gryzonie i króliki potrzebują suplementacji wapnia?

Decydując się na posiadanie zwierzaka, każdy odpowiedzialny właściciel w pierwszej kolejności poznaje jego najważniejsze cechy, sposoby żywienia i pielegnacji. W przypadku gryzoni i królików wiemy, że wszystkie składniki pokarmowe powinny być im zapewnione w karmie, warzywach i sianie, które jest bardzo istotnym elementem ich żywienia.

Prawidłowo odżywiane króliki i świnki morskie, nie potrzebują dodatkowej porcji wapnia podawanego w formie kostki z jeszcze innego powodu. Ich organizm reguluje ilość wapnia poprzez nerki, właśnie dlatego mocz tych zwierząt bywa gęsty i zawiera osad. Podawanie dodatkowej ilości wapnia w formie kostek może prowadzić do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz powodować choroby układu moczowego, kamice nerkowe oraz poważne problemy z sercem.

Czy kostki wapienne pomagają ścierać zęby?

Kolejnym powodem, który miałby zachęcić właściciela do zakupu kostki wapiennej jest argument, że pomaga ona zwierzętom w ścieraniu zębów. Jednak kiedy przyjrzeć się bliżej procesowi podgryzania kostki okazuje się, że nasze króliki lub gryzonie używają do jej podgryzania jedynie siekaczy, pozostałe zęby nie biorą udziału w tym procesie.
Jeśli chcemy dodatkowo umożliwić im ścieranie zębów, podawajmy naszym pupilom młode gałązki drzewek, np jabłoni, brzoskwini gruszy lub wikliny. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia ich we własnym zakresie lub nie mamy pewności czy nie zostały spryskane pestycydami, możemy takie gałązki zakupić w dobrym sklepie zoologicznym.
Pamiętajmy też, że zwierzęta często odgryzają większe kawałki wapienka, które mogą prowadzić do zadławień. Zagrożeniem może być również pył wapniowy, który ma wpływ na zagęszczenie treści pokarmowej, a tym samym może prowadzić do niedrożności jelit i chorób z tym związanych.

Kolorowe zoo-jarmarki

Będąc świadomym i odpowiedzialnym opiekunem zwierzęcia musimy przede wszystkim znać jego potrzeby. Odnosząc się do naturalnego środowiska w jakim żyją nasze zwierzaki, starajmy się je jak najlepiej zrozumieć i odtworzyć w naszych domach. Wszelkie udoskonalenia traktujmy z dystansem i w pierwszej kolejności upewnijmy się, czy nie szkodzą naszym milusińskim.

Pamiętajmy, że wapienko jabłkowe, cytrynowe czy miętowe jest stworzone z myślą o potencjalnym kliencie, który patrząc przez swój własny pryzmat wybierze je dla swojego zwierzaka. Jednak świadomy opiekun, znający naturalne potrzeby pupila wybierze to, co jest dla niego właściwe. Naturalne produkty, siano, gałązki i zdrową karmę. Dzięki temu nasze gryzonie i zajęczaki będą się długo cieszyły zdrowiem i dobrą kondycją.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Aktualnie w promocji

6 godzin-50%
ZOBACZ
6.20 zł 12.40 zł

BioFeed Royal One Snack - tymotka

200g
3 dni-20%
ZOBACZ
4.64 zł 5.80 zł

Tivo Aronia 70g

70g
3 dni-30%
ZOBACZ
55.93 zł 79.90 zł

Eurowet Wita-Vet sierść

200g