Jak zachęcić kota do jedzenia suchej karmy?

Koty często przebierają w jedzeniu, wybierając sobie ulubiony jego rodzaj i odmawiając spożywania czegokolwiek innego. Niestety jednak czasami musimy go zmusić do przejścia na dietę opartą np. na suchej karmie (zwłaszcza w przypadku niektórych chorób wymagających specjalnego żywienia) - co jest szczególnie trudne, jeśli nasz pupil do tej pory jadł głównie domowe jedzenie lub karmy mokre.


Dlaczego kot powinien umieć jeść suchą karmę?

Niektórzy właściciele podają też swoim czworonogom tylko jeden typ pożywienia - np. surowe mięso. Koty szybko się do tego przyzwyczajają, jednak nie oznacza to, że jest to dla nich zdrowe. Dieta bowiem nie jest odpowiednio zbilansowana - owszem, dostarcza białka, ale brakuje w niej innych koniecznych składników (takich jak witaminy, minerały etc.). Istnieje sposób żywienia pokarmem biologicznie właściwym - w skrócie dieta BARF, jednak mimo dość szerokiego jej propagowania jest jeszcze duża liczba osób, które nie wiedzą jak właściwie karmić swojego pupila naturalnym pożywieniem - tak by mu niczego nie brakowało, co może doprowadzić do alergii i niektórych chorób.

Poważny problem powstaje, gdy musimy zmusić naszego tygryska do jedzenia karmy specjalistycznej (weterynaryjnej)- nieraz konieczna jest do tego głodówka, która zmusi do jedzenia, ale niekoniecznie dobrze wpłynie na zdrowie.

Z tych powodów warto przyzwyczajać kota do różnorodnego jedzenia, odkąd tylko jest to możliwe - czyli najlepiej od samego początku wprowadzenia stałego pokarmu u kociaka. Niektórzy właściciele kupują swoim kotom tanie jedzenie złej jakości, uznając, że skoro kotu odpowiada, to nie ma w nim nic złego. Niestety takie karmy nie tylko mają mnóstwo wzmacniaczy smaku i zapachu, ale też uzależniają i nie zapewniają koniecznych substancji. Taka dieta może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Wg najnowszych trendów dotyczących żywienia kotów należy podawać im jak najwięcej mokrej karmy i ograniczyć lub zaprzestać podawania suchej. Ma to związek z dość niechętnym piciem wody przez koty, co może mieć ścisły związek z ich zapadaniem na choroby nerek.Jak nauczyć kota jeść suchą karmę?

W przypadku młodych kotów proces ten będzie zdecydowanie szybszy i łatwiejszy. Nie wolno nam jednak ulegać starszemu czworonogowi - zmiana diety czasami jest przecież konieczna. Nie pozwalajmy naszym pupilom wybrzydzać.
Na początku należy podawać niewielką ilość nowego pokarmu - najlepiej dodając go do dotychczasowego lubianego pożywienia tak, aby zwierzak nie zorientował się, że ma do czynienia z czymś nowym. Dobrze sprawdza się też namaczanie w wywarze z drobiu.
Stale zwiększamy ilość suchej karmy, aż w końcu kot będzie w stanie jeść ją samodzielnie. Jeśli będzie ona dobrej jakości i odpowiedniego smaku, nasz pupil chętnie przybiegnie do miski za każdym razem, gdy mu ją podamy - nawet jeśli do tej pory nie był do niej przyzwyczajony.
W przypadku zmiany suchej karmy na inną, również mieszamy stary produkt z nowym, stopniowo zwiększając ilość tego drugiego.
Czasami koty są bardzo uparte i potrafią w ogóle nie jeść, w ten sposób szantażując właściciela, by podał im to, co lubią. Nie możemy jednak ulegać tego typu zachowaniom - z czasem nasz zwierzak zgłodnieje i ostatecznie zje to, co ma w misce. Jeśli jednak bunt głodowy trwa ponad 2-3 dni, staje się to niebezpieczne dla zdrowia - wtedy warto skontaktować się z weterynarzem, ponieważ przyczyna może leżeć gdzie indziej. Niektóre koty bowiem miewają problemy z pobieraniem suchej karmy - jest to częste, gdy pojawiają się choroby dziąseł, zębów czy innych części jamy ustnej. Jedzenie będzie więc bardzo bolesne.
Pamiętajmy, żeby zmiana sposobu karmienia następowała powoli i stopniowo – jeśli przeprowadzimy ją zbyt szybko, nieprzyzwyczajony żołądek zareaguje biegunkami, wymiotami, nudnościami, zaparciami i innymi powikłaniami.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.