Zdjęcie poglądowe

Jak karmić szczenięta?

Szczenięta potrzebują dużo energii, protein, tłuszczów i minerałów (głównie wapnia i fosforu) ze względu na szybki wzrost i rozwój, który rozpoczyna się już po narodzinach. Musimy więc zadbać o to, aby dostarczyć pieskowi te składniki, zwracając też uwagę na cynk, miedź, witaminy (głównie A i E) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta potrzebują dużo energii, protein, tłuszczów i minerałów (głównie wapnia i fosforu) ze względu na szybki wzrost i rozwój, który rozpoczyna się już po narodzinach. Musimy więc zadbać o to, aby dostarczyć pieskowi te składniki, zwracając też uwagę na cynk, miedź, witaminy (głównie A i E) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta musi zawierać odpowiednią ilość wszystkich tych substancji, a także dostarczać prawidłową ilość kalorii maluchowi - tak, żeby był najedzony, ale też nie zaczął tyć - jest to szczególnie niebezpieczne w tym wieku, poniewać znacząco wpływa na stawy (częstym zagrożeniem niektórych ras jest przemieszczenie stawu biodrowego).

Jak karmić szczenięta?

Przez pierwszy miesiąc szczeniaki powinny być karmione przez matkę, aby otrzymać odpowiednią ilość wszystkich substancji odżywczych i odporność w postaci przeciwciał, które będą je chronić przed infekcjami do momentu całkowitego przejścia na inny pokarm (najlepszy wiek to 12 tygodni).

Przez pierwsze tygodnie nie powinniśmy podawać maluchom stałych pokarmów, gdyż zwyczajnie nie będą one w stanie ich strawić. Możemy je włączać do diety dopiero po ukończeniu około 4 tygodnia i pojawieniu się zębów. Nie oznacza to jednak, że należy odstawić szczenięta od matki - nadal powinny one być przez nią karmione, ale stopniowo możemy urozmaicać ich dietę o stałe pokarmy - najlepiej w postaci mokrej karmy lub suchej namoczonej w wodzie. Warto zadbać o jakość produktów, na które się zdecydujemy, ponieważ zadecydują one o rozwoju szczeniąt i ich przyszłym zdrowiu. Konieczne w diecie jest białko i wysoka ilość kalorii (minimum 450 kcal na 100 g pożywienia).

Gdy szczenię skończy 6 tydzień, stały pokarm może stać się głównym elementem codziennej diety, podzielony na 3-4 porcje dziennie. Najlepiej sprawdza się karma dla szczeniąt, która zapewni wszystkie potrzebne substancje w odpowiednich ilościach i zaspokoi głód malucha. Kupując ten produkt, należy zwrócić uwagę na to, do jakiej rasy i wielkości zwierzęcia jest dostosowany.

Karmy dla szczeniąt powinny być podawane małym psom do 6 miesiąca, ponieważ jest to okres najintensywniejszego wzrostu. Po tym czasie możemy karmić je 2 razy dziennie.

Jeśli samodzielnie karmimy szczenięta, nie możemy zapomnieć o tym, aby dostarczyć im odpowiednią ilość wapnia i fosforu - jest to dość trudne w warunkach domowych, dlatego lepiej sprawdzają się gotowe produkty, które dbają o prawidłową zawartość tych składników. Pamiętajmy, że pies nie powinien być karmiony wyłącznie mięsem, właśnie ze względu na te pierwiastki. Ich niedobór negatywnie wpłynie na metabolizm i kości. Nie zaleca się też podawania mięsa i karmy jednocześnie, ponieważ nie zachowujemy odpowiedniego zbilansowania.

Odradza się podawanie szczeniętom mleka krowiego - zawiera ono laktozę, która w większości przypadków jest źle tolerowana przez psy i prowadzi do problemów żołądkowych, w tym wymiotów i biegunek - a te z kolei stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia młodego pieska. Dobry zamiennik stanowi kefir bądź jogurt, jednak najlepszym produktem do uzupełniania płynów jest czysta i świeża woda.

Przy układaniu diety musimy pamiętać, by uwzględnić rasę, wielkość, szybkość wzrostu i tryb życia szczenięcia (rodzaj i ilość codziennego ruchu). Szczenięta rosną do około 9-12 miesiąca w przypadku małych ras, natomiast jeśli chodzi o rasy duże - do 12-24 miesięcy. Przejście na karmę dla dorosłego psa jest więc zależne od rasy naszego czworonoga - nie powinniśmy tego robić przed zakończeniem wzrostu.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są główne składniki diety, które powinniśmy dostarczać szczenięciu w trakcie jego szybkiego wzrostu i rozwoju?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka