Zdjęcie poglądowe

Jak karmić suki ciężarne i karmiące?

Okres godowy, ciąża i laktacja wymagają od suki szczególnie dużo energii - nawet kilkakrotnie więcej. Konieczne jest więc jej dostarczenie przez wysokoenergetyczne i wysokokaloryczne pożywienie.

Jak karmić suki ciężarne i karmiące?

Okres godowy, ciąża i laktacja wymagają od suki szczególnie dużo energii - nawet kilkakrotnie więcej. Konieczne jest więc jej dostarczenie przez wysokoenergetyczne i wysokokaloryczne pożywienie.

Zanim suka zajdzie w ciążę

Planując rozmnażanie suki, musimy zadbać o to, by miała jak najlepszą kondycję fizyczną i zdrowotną w momencie zapłodnienia. W przeciwnym razie narazimy młode na problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Konieczne dlatego jest podawanie większej ilości białka i dostarczanie dodatkowych kalorii (szczególnie kilka dni przed i po zapłodnieniu). Zwiększymy tym samym szansę na powodzenie naszego działania i poprawny przebieg ciąży dzięki odpowiedniej budowie błony śluzowej macicy, w której zagnieżdżają się komórki jajowe.

Karmienie suki w ciąży

Psia ciąża trwa około 60 dni. Dietę należy zmienić dopiero w okolicach piątego tygodnia, szczególnie dbając o jej bogatą zawartość substancji odżywczych, witamin i minerałów. Od tego moment zauważymy zdecydowany wzrost zapotrzebowania, głównie przez intensywny rozwój płodów. Ostatecznie konieczne może być podawanie nawet dwukrotnie więcej jedzenia (jednak nie z dnia na dzień - zwiększanie porcji musi następować stopniowo). Warto również podzielić karmienie na kilka pór w ciągu dnia, nie ograniczając się do 1-2 dużych posiłków.
Nie należy przejmować się tym, jeśli suka przytyje o 20% dotychczasowej masy ciała - oznacza to, że wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Pod koniec ciąży może ona mieć zmniejszony apetyt - co wynika z braku miejsca w brzuchu, które jest zajmowane przez szczenięta. Jeśli zauważamy problemy z wydalaniem, można podać suce tran lub łyżkę oleju parafinowego.

Laktacja

Karmiąca suka potrzebuje zwiększonej ilości białka, które musimy dostarczyć w pożywieniu. Konieczne jest też odpowiednie zbilansowanie pożywienia i dostarczanie produktów najwyższej jakości, aby zadbać zarówno o naszą towarzyszkę, jak i jej młode.
Warto nadal karmić pupila kilka razy dziennie mniejszymi porcjami - organizm lepiej przyswoi wszystkie potrzebne substancje.

Suplementy

Żelazo, fosfor, wapń, potas, cynk, miedź, selen – pierwiastki te są konieczne, by suka dobrze się czuła, a szczenięta były zdrowe. Niedobór może prowadzić do anemii i niedorozwoju szczeniąt, śmierci, problemów okołoporodowych i długiego okresu poporodowego.
Retinol (witamina A) wpływa na płodność i prawidłową produkcję estrogenu, dzięki któremu możliwe jest donoszenie ciąży. Jeśli nie dostarczymy wystarczającej jego ilości, suka może poronić lub urodzić zbyt wcześnie, a szczenięta narażone są na wyjątkowo niską odporność.
Witaminę A znajdziemy w jajach i nabiale, wątrobie, tranie, marchewce i pomidorach.
Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłową płodność, rozwój płodu i pomagają uniknąć anemii. Znajdziemy je w wątrobie i drożdżach.
Witamina E jest przeciwutleniaczem, który chroni wątrobę i serce, poprawia jakość błon międzykomórkowych, wspomaga metabolizm i pracę hormonów oraz enzymów. Jeśli jej zabraknie, suka może mieć problemy z metabolizmem i układem rozrodczym. Należy więc podawać odpowiednią ilość jaj, tranu, zielonych warzyw i orzechów.

Co powinna zawierać dieta?

Najważniejsze składniki to oczywiście mięso, wszelkie oleje, warzywa, jaja i sfermentowany nabiał (np. jogurty, sery), wątroba, drożdże (zalane wrzątkiem, a następnie ostudzone) i algi morskie. Wszystkie te produkty wspomagają funkcjonowanie suki podczas ciąży i w trakcie laktacji. Konieczne jest jednak ustalenie konkretnej diety z weterynarzem, który uzupełni ją o ważne składniki.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są kluczowe składniki diety suki w okresie ciąży i laktacji?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka