Dieta eliminacyjna w alergii

Alergie dotykają zwierzęta coraz częściej i mogą dotyczyć nadmiernej reakcji układu immunologicznego zarówno na czynniki, które zwierzę wdycha wraz z powietrzem, dotyka przez skórę czy śluzówki, jak i takie, które wchłania wraz z dietą. Alergie pokarmowe dość łatwo można kontrolować poprzez podawanie diety, która nie zawiera czynnika, który zwierzę uczula. Problemem jest jednak właśnie odkrycie, jaki to czynnik. Pomaga w tym dieta eliminacyjna.


Objawy alergii pokarmowej

Alergie pokarmowe stanowią 10-49% chorób alergicznych pojawiających się u psów i kotów. Najczęściej objawiają się w formie skórnej lub pokarmowej. W postaci skórnej mogą powodować wysypki, ogólne zapalenie skóry, wyłysienia czy też nadmierny świąd skóry. W postaci pokarmowej występują przede wszystkim biegunki. Obie postaci mogą być mylone z wieloma innymi chorobami, więc rozpoznanie zawsze stawia lekarz, na podstawie badania klinicznego oraz badań dodatkowych.

Alergeny pokarmowe

Alergeny pokarmowe są najczęściej białkami. Jeżeli chodzi o psy ok. 69% przypadków reakcji alergicznych dotyczy wołowiny, produktów nabiałowych oraz pszenicy, a ok. 25% - jagnięciny, jaj kurzych i soi. U kotów z kolei 80% schorzeń stwierdzono po spożyciu wołowiny, nabiału oraz ryb. Alergenami mogą być także dodatki do żywności, najczęściej barwniki syntetyczne lub naturalne, konserwanty oraz substancje poprawiające smak.

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna musi być dobrana indywidualnie do danego psa lub kota. Powinna się ona opierać o źródło białka, którego zwierzę do tej pory nie jadało. W przypadku psa zmienić należy także źródło węglowodanów. Ze względu na to, że obecnie w dietach dla zwierząt domowych dostępne są dość różnorodne źródła białka, diety eliminacyjne są często oparte na dość nietypowych i często drogich mięsach, jak konina, dziczyzna czy mięso ze strusia. Dietę eliminacyjną można samemu przygotowywać w domu lub też zakupić odpowiednią gotową dietę komercyjną.
Co ważne w diecie eliminacyjnej zwierzę nie może jeść niczego poza przygotowaną karmą. Nie może dostawać smakołyków, nagród ani resztek ze stołu. Należy także zwrócić uwagę, by samo nie było w stanie znaleźć czegoś do zjedzenia, np. w czasie spaceru.

Hydrolizaty białek

Jeśli chcemy uniknąć stosowania nietypowych i drogich białek dobrym rozwiązaniem mogą być hydrolizaty białek. Hydrolizaty to białka poddane procesom, które rozkładają je na mniejsze fragmenty - peptydy. W większości przypadków karmienie zwierząt hydrolizatami białek, na które są uczulone, nie wykazują objawów alergii. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku wyjątkowo silnej alergii, nawet hydrolizaty będą wywoływały objawy.

Czas stosowania diety

Dieta eliminacyjna jest dietą niekompletną, nie należy jej podawać przez całe życie zwierzęcia. Z drugiej strony, by określić, czy zwierzę nie ma alergii na dany składnik, konieczne jest długie jej stosowanie - w przypadku psów min. 6-8 tygodni, w przypadku kotów 10-12 tygodni.

Dieta prowokacyjna

Po przestawieniu zwierzaka na dietę opartą na jednym źródle białka i doprowadzeniu do ustąpienia objawów, można pojedynczo wprowadzać do diety pokarmy, które podejrzewamy o bycie alergenami. Przez cały czas należy obserwować, czy objawy nie powracają.

Domowa czy komercyjna?

Zarówno domowa, jak i komercyjna dieta eliminacyjna, mogą prawidłowo spełniać swoją rolę. Najważniejsze jest utrzymanie jednej diety przez czas niezbędny do pozbycia się objawów alergii. Diety domowe trudniej jest zbilansować, czyli zapewnić odpowiedni stosunek wszystkich składników pokarmowych oraz dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Szczególnie ważne jest dobre zbilansowanie diety w przypadku zwierząt młodych, jeszcze rosnących.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Aktualnie w promocji

4 dni-47%
ZOBACZ
44.90 zł 84.89 zł

Smycz automatyczna dla psa

M
4 dni-51%
ZOBACZ
26.99 zł 54.75 zł

Bubus Tasty

1kg