Zdjęcie poglądowe

Jak odchudzić psa lub kota?

Współczesny tryb życia psów i kotów w miastach - mała dawka ruchu, duża dostępność dobrych karm i przysmaków i tendencje do przekarmiania sprzyja powstawaniu otyłości u naszych pupili.

Czym jest nadwaga

Zwierzę z nadwagą to takie, którego masa ciała przekracza 15% w stosunku do masy optymalnej; otyłe ponad 30% masy. Oprócz miękkiego serca właściciela, do nadwagi i otyłości mogą prowadzić też źle zbilansowane karmy, dostarczające zbyt dużo kalorii, mała ilość ruchu, bądź oba przypadki razem. Koty są trochę bardziej skomplikowane pod tym względem - u nich nadwaga może się rozwinąć również przez stres, zdenerwowanie lub depresję, które to te zwierzaki po prostu „zajadają”.

Jeśli właściciel nie przekarmia a pupil tyje

Przyczyn może być kilka: począwszy od farmakoterapii - głównie przeciwpadaczkowych glikokortykosteroidów, skończywszy na kastracji, lub sterylizacji, które mają istotny wpływ na gospodarkę hormonalną, regulację uczucia głodu i sytości.

Niezależnie jednak od tego, co jest przyczyną nadwagi u zwierzęcia, metody diagnozy pozostają takie same: kontrola wagi, sprawdzenie poziomu kondycji, oraz pomiar tkanki tłuszczowej.

Niwelowanie nadwagi lub otyłości składa się zawsze z kilku etapów. Standardem w zaleceniach jest zmniejszenie dawki przyjmowanych przez zwierzę kalorii, przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej. Cały proces opiera się na pracy właściciela zwierzęcia. Kot czy pies nie przygotowuje przecież posiłków sam, nie ograniczy ilości spożywanego posiłku i nie wyjdzie na dodatkowy spacer. Jeśli opiekun nie będzie działał konsekwentnie nie należy oczekiwać efektów długotrwałych a bardziej tzw. „efektu jo-jo”

Kolejnym czynnikiem będzie modyfikacja otoczenia w którym znajduje się zwierzę, wyznaczenie odpowiedniego miejsca na wypoczynek bez stresu, oraz aktywizacja poprzez zabawę (kot) czy wyjście na dłuższy spacer połączony np. z truchtaniem (pies).

Zwierzętom skrajnie otyłym szybka aktywizacja może przynieść więcej szkody niż pożytku, należy wprowadzać więc ją z rozwagą i powoli.

Najważniejsze etapy odchudzania

Dobór prawidłowej diety

Dieta musi mieć ograniczoną ilość tłuszczów, być niskokaloryczna, mieć wyższy poziom białka, witamin i minerałów, powinna także zawierać składniki funkcjonalne.

Tłuszcz jako najlepsze źródło energii, dostarcza jej niemalże dwa razy więcej niż białko czy węglowodany, jest pierwszym i podstawowym składnikiem, którego ilość powinna zostać ograniczona w diecie zwierząt z nadwagą i otyłych. 

Najlepiej by zmniejszenie ilości tłuszczu było połączone ze zwiększoną ilością białka, ponieważ dieta tak dobrana pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej.  Zaleca się również by indeks glikemiczny spożywanych wraz z karmą węglowodanów był jak najmniejszy.

Bardzo dobrym wyznacznikiem dobrej jakości karmy dietetycznej jest ilość włókna pokarmowego w składzie które wpływa pozytywnie na zmianę kształtu ciała, grubości tkanki tłuszczowej, reguluje poziom dobrego i złego cholesterolu we krwi, i może mieć efekt hamujący łaknienie, to jednak zależy głównie od kompozycji karmy, nie włókna samego w sobie.

Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu pupila. Badania potwierdzają, że woda ma właściwości rozrzedzające gęstość kaloryczną, dlatego u zwierząt skrajnie otyłych warto jest wprowadzić mokrą karmę zamiast suchej, w celu wspomagania procesu chudnięcia- ze względu na większy zapach i smakowitość, w porównaniu do karm suchych, dużo łatwiej jest kontrolować ilość przyjmowanych kalorii.

Składnikami funkcjonalnymi są produkty które mają za zadanie zredukować łaknienie, stymulować metabolizm, mogą też hamować wchłanianie tłuszczu. Najczęściej stosowanym dodatkiem jest połączenie L-karnityny, kwasu linolowego i włókna pokarmowego.
Aktywność L-karnityny w procesie odchudzania polega na usprawnieniu transportowania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w związku z czym energia potrzebna do syntezy białek zwiększa się. Badania naukowe dowodzą że znaczne zwiększenie L-karnityny w diecie znacząco stymuluje utratę tkanki tłuszczowej, zachowując jednocześnie masę mięśniową oraz poprawia bilans azotowy

Zmniejszenie dawki energii

Kiedy już otyły pupil zostanie zważony, a jego kondycja i procentowa grubość tkanki oznaczone, należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne (DER).
Oblicza się je w oparciu o szacunkową wartość optymalnej masy ciała.
Najlepiej unikać drastycznego zmniejszenia podaży pobieranej energii, skraca on co prawda ogólny czas odchudzania, jednak nie przynosi aż tak spektakularnych efektów jakby się mogło wydawać, zwierzę chodzi głodne i zdenerwowane, występuje też dużo większe ryzyko wystąpienia „efektu jo-jo” oraz chorób.

W celu obliczenia podaży energii koniecznej do obniżenia masy ciała
najlepiej skorzystać z poniższego kalkulatora.

KOT

KALKULATOR WAGI

Obliczanie prawidłowej wagi ciała kota

PIES

KALKULATOR WAGI

Obliczanie prawidłowej wagi ciała psa

Aktywność

Należy zachęcić zwierzę do większej aktywności fizycznej, tak aby efektywnie spalało nadprogramowe ilości tłuszczu. Jeżeli mamy do czynienia z zaawansowaną otyłością, nie wolno przesadzić. Wysiłek należy też dostosować do zmniejszonej podaży energii w karmie. Należy stopniowo wydłużać spacery bądź biegi u psów, lub pogoń za wędką u kotów.

Powyższe etapy pozwolą na odchudzenie czworonożnego podopiecznego w sposób bezpieczny i efektywny, jednak zdecydowanie lepiej nie doprowadzać zwierzaka do stanu otyłości przez regularną kontrolę wagi. Otyłość niesie ze sobą wiele chorób współistniejących, które mogą znacząco skrócić zwierzęciu życie i pogorszyć komfort życia.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są przyczyny nadwagi u zwierząt domowych, takich jak psy i koty?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka