Zdjęcie poglądowe

Jak karmić kota?

O żywienie kota należy zadbać już od najwcześniejszych momentów jego życia. Już przestawiając go na stały pokarm (ok. 8-10 tygodnia), powinniśmy zadbać o odpowiednie zróżnicowanie i zbilansowanie posiłków, by mógł się prawidłowo rozwijać. Jeśli od początku nie nauczymy go spożywania niektórych pokarmów, późniejsze wprowadzenie ich może być wręcz niemożliwe. Pamiętajmy też, że jego potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem i zależą też od cech jednostkowych: wielkości, rasy, trybu życia, ciąży, kastracji czy sterylizacji, chorób i zaburzeń etc.

Jak karmić kota?

O żywienie kota należy zadbać już od najwcześniejszych momentów jego życia. Już przestawiając go na stały pokarm (ok. 8-10 tygodnia), powinniśmy zadbać o odpowiednie zróżnicowanie i zbilansowanie posiłków, by mógł się prawidłowo rozwijać. Jeśli od początku nie nauczymy go spożywania niektórych pokarmów, późniejsze wprowadzenie ich może być wręcz niemożliwe. Pamiętajmy też, że jego potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem i zależą też od cech jednostkowych: wielkości, rasy, trybu życia, ciąży, kastracji czy sterylizacji, chorób i zaburzeń etc.
Jeśli nie dopilnujemy, aby nasz pupil otrzymywał wszystkie potrzebne substancje, narazimy go na choroby, a sierść stanie się szorstka i matowa. Częste jest to zwłaszcza u zwierząt, które karmione są resztkami z ludzkich posiłków. Pamiętajmy też, że niektóre związki nie są wytwarzane naturalnie przez organizm kota, dlatego naszym obowiązkiem jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem.

Co można podawać kotu?

Mięso i ryby


Przede wszystkim musimy być świadomi, że koty to mięsożercy, a ich żołądek najlepiej trawi właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli głównie białka i tłuszcze. Pożywienie roślinne nie jest więc dla nich odpowiednie, choć dla człowieka może być nawet podstawą diety.
Szukając karmy, powinniśmy więc zwrócić uwagę zwłaszcza na zawartość mięsa. Często jednak, szczególnie w tańszych produktach, jest ono zastępowane przez składniki sojowe. Kot natomiast powinien codziennie otrzymywać dawkę chudego mięsa. Najlepiej sprawdzi się to surowe (koniecznie świeże!), oczywiście od zaufanego dostawcy: wołowina, baranina, cielęcia, mięso z królika i drób. Świetne dla kocurów są serca, natomiast niezbyt często należy decydować się na wątrobę, ponieważ zawiera ona sporo witaminy A i D. Stosowane w nadmiarze, wywołują choroby u kotów. Ważne jest to, aby - przed podaniem - zamrozić mięso na przynajmniej 3 dni, aby zlikwidować niebezpieczne wirusy i pasożyty. Kot powinien otrzymać je pokrojone w małe kawałki.
Często też poleca się karmienie kotów rybami. Powinny być to tylko ryby morskie - słodkowodne mogą bowiem zawierać niebezpieczne pasożyty. Nie należy też decydować się na ten rodzaj pokarmu zbyt często - dostarczają one dużo wapnia, które w nadmiarze wywołuje choroby pęcherza i przewodu moczowego.

Nabiał


Warto podawać kotom jajka, ale nie powinno się tego robić codziennie. Na surowo można przygotowywać tylko żółtko, jeśli ugotowane na twardo - całe jajko.
Jeśli chodzi o mleko, stanowi ono świetne źródło białka i wapnia. Nadaje się dla kociąt i kotek karmiących lub w ciąży. Normalnie jednak koty niezbyt dobrze reagują na ten produkt - kiedy kocię kończy pić mleko matki, szybko traci zdolność trawienia laktozy, dlatego podawanie mleka krowiego często kończy się biegunkami i problemami pokarmowymi. Dobrym zamiennikiem jest mleko kozie, tłusta śmietana lub serek naturalny.

Warzywa i trawa


Jako dodatek możemy stosować ugotowane warzywa - marchew, ogórki, pomidory czy fasolę, jednak nie mogą one stanowić podstawy posiłku.
Jeśli chodzi o ziemniaki, wolno nimi karmić koty, ale również muszą być ugotowane, a następnie wystudzone, rozdrobnione i najlepiej polane sosem.
Koty często też jedzą trawę - zawiera ona dużo minerałów i świetnie wspomaga trawienie. Jest ważnym składnikiem, ponieważ umożliwia pozbycie się z żołądka kłaczków sierści (połykanej przy codziennej higienie) dzięki działaniu przeczyszczającemu. Jeśli nasz czworonóg nie wychodzi na zewnątrz, chętnie może spożywać rośliny doniczkowe - by tego uniknąć, warto zasiać trochę trawy lub zboża w domu.

Karma


Karma to z pewnością najwygodniejszy sposób karmienia naszych pupili.
Podstawę diety powinna stanowić karma mokra przez całe życie kota, o ile jest ona dobra jakościowo. Najczęstsze smaki dostępne na rynku to: drób, wołowina, serca, makrela, tuńczyk, kraby, krewetki. Przeważnie karma ta występuje w formie gładkiego pasztetu lub kawałków mięsa znajdujących się w galaretce bądź sosie - zależnie od gustu naszego czworonoga.
Decydując się na karmę, pamiętajmy, aby zapoznać się z instrukcjami producenta - każdy produkt ma inne proporcje, dlatego konieczne jest inne dawkowanie.

Uzupełnienie diety może stanowić karma sucha, jak najlepsza jakościowo, która zawiera wszystkie konieczne witaminy, minerały i substancje odżywcze. Producenci dają szeroki wybór produktów dostosowanych do wieku, rasy i pojedynczych cech.

Jakich substancji odżywczych potrzebuje kot?

Oto substancje, które muszą się znaleźć w diecie kota – niezależnie od tego, czy karmimy go samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, czy karmą:
Białko– odpowiada za prawidłowy wzrost, rozwój, kondycję i odporność. W diecie kota powinno go być aż 5 razy więcej niż w psiej. Znajdziemy je przede wszystkim w mięsie, rybach, mleku i jajach.
Tłuszcze – stanowią źródło energii, wpływają na stan skóry i sierści. To w nich rozpuszczają się witaminy A, D, E, K (bez nich nie będą mogły się przyswoić). Niedobór prowadzi do problemów z sierścią i układem nerwowym. Najlepsze źródła tłuszczów to również mięso i ryby, a także karma w puszkach.
Węglowodany – również dostarczają energię. Znajdują się w ryżu, ziemniakach, warzywach i płatkach zbożowych. Przed podaniem powinno się je ugotować; należy uważać, by nie dostarczyć ich zbyt dużo, ponieważ kot zacznie tyć.
Witaminy i minerały – wpływają na odpowiedni wzrost i rozwój. Stosowanie zbilansowanej diety pozwala uniknąć konieczności podawania kotu preparatów suplementacyjnych, zwłaszcza że nie tylko ich niedobór jest niebezpieczny, ale również nadmiar. Warto natomiast kupować witaminizowane przekąski.

Czego NIE dawać kotu?

Kości drobiowe – są bardzo łamliwe, ostre i cienkie, przez co łatwo nimi zranić pysk, przełyk, żołądek i jelita.
Karma dla psa – nie jest odpowiednio zbilansowana i ma zdecydowanie za małą ilość białka.
Surowe białko jaja kurzego – ma działanie zatrzymujące witaminę H przez obecność awidyny, przez co spada produkcja czerwonych krwinek koniecznych do prawidłowego funkcjonowania.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie ważne składniki diety kota powinny być uwzględnione w posiłkach?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka