Zdjęcie poglądowe

Czego unikać w kociej misce

W karmieniu kotów istotne zasady, które zwykle znają opiekunowie tych zwierząt, obejmują: dużą ilość mięsa w karmie, brak konserwantów i sztucznych barwników oraz to, że karma jest smaczna dla kota. Niemniej jednak, są produkty, których kocie organizmy nie powinny spożywać, a niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Lista niedozwolonych produktów jest krótka, co ułatwia zapamiętanie, czego nie podawać naszym futrzanym przyjaciołom. Warto zwrócić uwagę na następujące produkty i ograniczyć lub wyeliminować je z diety kota:

wieprzowina
białko jaja
rośliny cebulowe (cebula, por, czosnek)
kości
mleko krowie
podroby, wątróbka
wędzona ryba lub ryba z dużą ilością ości
surowe nie poddane obróbce cieplnej mięso
jedzenie z przyprawami (w tym wędliny)
słodycze
nieodpowiednio dobrana karma weterynaryjna
karma dla psów
zepsute jedzenie oraz jedzenie prosto z lodówki
napoje alkoholowe
kawa i herbata
napoje gazowane, słodzone, woda mineralna


Niektóre z powyższych produktów mogą wydawać się bezpieczne, jednak nie zawsze tak jest. Przykładem jest wieprzowina. Niewielu zdaje sobie sprawę, że mięso wieprzowe jest badane tylko pod względem przydatności dla ludzi. Nie sprawdza się natomiast obecności wirusa choroby Aujeszkyego, który jest bardzo niebezpieczny dla kotów. To wirusowa, zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt domowych i dzikich. Chociaż dla ludzi jest nieszkodliwa (dlatego wieprzowina nie jest badana pod tym kątem), dla kota spożycie zakażonego mięsa jest śmiertelne. Objawem choroby Aujeszkyego jest silny świąd, prowadzący do głębokich i nieuleczalnych samookaleczeń zwierzęcia. Nawet ugotowane mięso wieprzowe nie eliminuje ryzyka zarażenia, dlatego karmienie kota wieprzowiną jest zdecydowanie niezalecane.

Od kilku lat w Polsce nie spotyka się już ognisk tej choroby - jednak mięso wieprzowe nie jest kotom niezbędne i warto, jesli można go unikać ze względu na potencjalną możliwość zakażenia

Jaja

Białko jaj oraz rośliny cebulowe mogą uszkodzić żołądek kota. Ponadto, białko jaj może prowadzić do problemów ze skórą i sierścią, a u młodych kotów nadmierne spożycie tego składnika może hamować ich rozwój. Żółtko jajka nie stanowi zagrożenia i może być podawane, ale warto zachować ostrożność, szczególnie jeśli jaja pochodzą z niepewnego źródła (zagrożenie salmonellą). Najlepiej jest ugotować jaja przed podaniem. Rośliny cebulowe wpływają negatywnie na czerwone krwinki, co może prowadzić do anemii.

Kości z drobiu

Kości drobiowe nie są zalecane, ponieważ mogą mechanicznie uszkodzić układ pokarmowy kota. Są one kruche i łatwo pękają, co może spowodować przebicie przełyku lub żołądka zwierzęcia. Kości mogą także utknąć w przewodzie pokarmowym, co może wymagać interwencji chirurgicznej. W przypadku innych rodzajów kości istnieje ryzyko, że kot może złamać zęby podczas gryzienia.

Mleko

Wiele osób sądzi, że mleko krowie jest doskonałe dla kotów. To nieprawda. Chociaż niektóre koty tolerują mleko krowie, większość z nich nie przyswaja laktozy zawartej w mleku, co może prowadzić do biegunki. Biegunka może z kolei spowodować odwodnienie, które szczególnie u małych kotów może być śmiertelne. Niestety, koty często bardzo lubią mleko. Jeśli chcemy podać im mleko, warto zastąpić je specjalnym mlekiem dla kotów, dostępnym w sklepach zoologicznych.

Podroby

Podawanie podrobów kotu, szczególnie wątróbki, może nie być niebezpieczne, ale może powodować problemy z układem pokarmowym. Najbardziej typowe dolegliwości to biegunka, zaparcia i wymioty. Nadmierne spożycie podrobów może również wpłynąć na zmniejszenie ilości potrzebnych witamin i składników w organizmie.

Ryby

Ryby są kolejnym przykładem mylnego przekonania na temat diety kotów. Faktycznie, koty chętnie jedzą ryby i od czasu do czasu powinny je otrzymywać. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością i częstością podawania tego pokarmu. Ryby zawierają składniki, które nie powinny być podawane w nadmiarze. Na przykład, zawierają tiaminazę, która niszczy tiaminę. Niedobór tiaminy u kota może nieodwracalnie uszkodzić mózg i układ nerwowy oraz powodować drgawki. Wystarczy ugotować rybę, aby zneutralizować tiaminazę. Niemniej jednak, minerały obecne w rybach mogą przyczynić się do tworzenia kryształów i kamieni moczowych. Jeśli zamierzamy karmić kota rybą, podawajmy ją maksymalnie 2-3 razy w tygodniu w małej ilości. Najlepiej podać ugotowany filet, ponieważ ości mogą przebić miękkie tkanki przewodu pokarmowego. Ważne jest również, aby unikać podawania wędzonych ryb oraz ryb z puszki – zawierają one szkodliwe przyprawy i sól.

Przyprawione lub ludzkie jedzenie

Karmienie kota jedzeniem z przyprawami to kolejny błąd żywieniowy. W naturalnym środowisku koty nie używają przypraw, więc w domowej diecie również powinniśmy ich unikać. Dotyczy to zarówno potraw z naszego stołu, jak i przetworzonej "ludzkiej" żywności, takiej jak wędliny, kiełbasy, pasztety, konserwy rybne itp. Sól i inne przyprawy mają negatywny wpływ na układ pokarmowy i nerki kota.

Słodkości

Słodkości, zwłaszcza czekolada, powinny być całkowicie wyeliminowane z diety kota. Koty rzadko mają ochotę na coś słodkiego (nie rozpoznają smaku słodkiego), ale nadmiernie troskliwy opiekun, który zachęca swojego zwierzaka do jedzenia czekolady lub ciastka, może narazić swojego pupila na problemy zdrowotne. Cukier zawarty w słodyczach może prowadzić do otyłości (jeśli podawany jest w nadmiarze) i wpływa niekorzystnie na uzębienie kota (zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia). Należy również wiedzieć, że czekolada jest trująca dla kota - dawka około 450 g może być śmiertelna! Najbardziej niebezpieczna jest gorzka czekolada.

Zalecenia

Podczas karmienia kota, zwracajmy uwagę na tzw. diety weterynaryjne, czyli różnorodne karmy dla kotów z problemami trzustki, wątroby, nerek itp. Są one stworzone dla kotów chorych i podawanie ich zdrowym zwierzętom może zakłócić właściwe funkcjonowanie ich organizmu. Podobnie jest z karmami przeznaczonymi dla psów - nie są one odpowiednie dla kotów, ponieważ te dwa gatunki mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Na przykład: potrzeba białka u kota jest cztery razy większa niż u psa.

Również ważne jest, aby podawane kotu jedzenie było świeże. Układ pokarmowy kota jest wyjątkowo wrażliwy, a spożycie zepsutego jedzenia może poważnie zaszkodzić zwierzęciu. To samo dotyczy jedzenia, które jest zbyt zimne - nie należy go podawać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki (powinno mieć temperaturę pokojową). Zbyt zimne jedzenie może być niekorzystne dla delikatnego kociego żołądka.

Jeśli chodzi o napoje, oprócz mleka, nie należy podawać kotu kawy, herbaty, napojów słodzonych i gazowanych, wody mineralnej o zbyt wysokim stężeniu minerałów, a także, co jest dość oczywiste, napojów alkoholowych.

Pamiętajmy, że nie każdy pokarm jest odpowiedni dla kota. Unikając błędów żywieniowych, z pewnością pomożemy naszemu pupilowi i zmniejszymy ryzyko zachorowań na różne choroby.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie produkty mogą być szkodliwe dla zdrowia kota?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka