Zdjęcie poglądowe

Co może zaszkodzić psu

Jako opiekunowie psów, troszczymy się o ich zdrowie i samopoczucie, co pozwala nam cieszyć się wspólnym czasem. Dbanie o higienę i zdrową dietę naszych pupili jest dla nas priorytetem. Zazwyczaj kierujemy się ogólnymi zasadami lub indywidualnymi wskazówkami lekarza weterynarii, podając psu karmę bogatą w białko i odpowiednie suplementy. Wiele osób dodaje różne składniki do diety swoich czworonogów, dlatego warto pamiętać, że nie wszystkie artykuły spożywcze są dla nich odpowiednie.

Wykaz produktów niedozwolonych

W naszych kuchniach znajdziemy wiele produktów, które mogą być szkodliwe dla naszych pupili. Z myślą o ich dobrostanie, pamiętajmy, czego absolutnie nie powinniśmy podawać psom. Musimy także zwracać uwagę, aby te produkty nie były w zasięgu ciekawskich pysków naszych pupili.

Czekolada i produkty zawierające kakao

Nie ulegajmy błagalnym oczom naszego psa. Nawet niewielka ilość czekolady może być dla niego niebezpieczna, gdyż zawiera teobrominę. Ta substancja stymuluje pracę serca zwierzęcia i może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, narażony jest także układ nerwowy psa, ciśnienie krwi może wzrosnąć, a mogą wystąpić drgawki, wymioty i biegunka.

Cebula

Cebula stanowi poważne zagrożenie dla psa w każdej formie - surowej, ugotowanej czy smażonej. Zawiera dużo tiosiarczanu sodu, który może powodować anemię u naszych zwierząt. O zatruciu cebulą mogą świadczyć żółte lub bladolicowe błony śluzowe, różowe zabarwienie moczu, co wskazuje na rozpad erytrocytów we krwi, wymioty, biegunka, apatia i gorączka.

Czosnek

Czosnek w niewielkich ilościach nie jest toksyczny dla psów, a ze względu na swoje właściwości jest nawet dodawany do niektórych suplementów czy karm. Jednak określenie bezpiecznej dawki dla naszego zwierzęcia w warunkach domowych jest trudne i zależne od wielu czynników. Dlatego lepiej pozostawić tę kwestię specjalistom i nie ryzykować zatruciem psa. W przeciwnym razie, objawy są takie same jak w przypadku zatrucia cebulą i prowadzą do anemii u zwierzęcia.

Kofeina

Chociaż dla wielu z nas kawa jest niezastąpiona, dla naszych psów jest niebezpieczna. Powoduje silne pobudzenie zwierzęcia, zaburzenia pracy serca. Pies może odczuwać problemy żołądkowe, wymiotować, mieć biegunkę, co ostatecznie prowadzi do odwodnienia i osłabienia organizmu. Po spożyciu dużej ilości kofeiny mogą wystąpić drgawki, niewydolność układu oddechowego, a nawet śmierć. Pamiętajmy, że kofeina znajduje się między innymi w kawie, czekoladzie, herbacie, Coca-Coli i Pepsi. Upewnijmy się, że nasze czworonogi nie mają do niej dostępu w żadnej formie.

Winogrona i rodzynki

W naszych domach często występują w różnych formach - jako świeże owoce, dodatek do ciast, sałatek czy mieszanki bakaliów. Do chwili obecnej nie udało się zidentyfikować substancji, która powoduje zatrucie u psów. Wiadomo jednak, że już po 6-12 godzinach od spożycia owoców może wystąpić poważne zatrucie prowadzące do ciężkiej niewydolności nerek i anurii. Pierwsze objawy zatrucia to wymioty, biegunka, drgawki i zapaść.

Alkohol

Podawanie psom nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest w żadnym wypadku zabawne. Należy pamiętać, że układ trawienny psów nie jest przystosowany do przyswajania etanolu zawartego w alkoholu. Zaburzenia koordynacji ruchowej są sygnałem zatrucia. U psów może to prowadzić do niewydolności wątroby, hipotermii, drgawek i śpiączki. Niebezpieczne dla naszych zwierząt jest zarówno spożywanie alkoholu w płynnej postaci, jak i jedzenie produktów, które go zawierają.

Cukier brzozowy - ksylitol

Ksylitol stał się niezmiernie popularny jako zamiennik cukru. Często stosujemy go w domu, a także jest składnikiem napojów czy gotowych produktów dostarczających nam zdrowszych słodkości. U naszych psów jednak spożycie tej substancji powoduje gwałtowny spadek cukru we krwi, prowadząc do hipoglikemii. Następnie występuje silne osłabienie zwierzęcia, wymioty, drgawki, utrudniające ruchy zwierzęcia. W końcu zatrucie może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Awokado

Awokado zawiera persin, substancję toksyczną dla wielu ssaków. U psów może ona prowadzić do nagromadzenia się wody w płucach, utrudnienia oddychania i niedotlenienia. Woda może również gromadzić się w jamie brzusznej, klatce piersiowej i sercu. Po spożyciu awokado istnieje ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego i śmierci zwierzęcia. Połknięta pestka awokado może doprowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego.

Orzechy makadamia

Tak jak w przypadku winogron, nie jest znana konkretna substancja zawarta w orzechach makadamia, która powoduje zatrucia u psów. Mimo to, zatrucie następuje dość szybko, a jego objawy są intensywne i niebezpieczne dla naszych czworonogów. Głównie dotyczą one układu pokarmowego, nerwowego i mięśniowego zwierzęcia. Psy z trudem się poruszają, występują drgawki i obrzęk łap. Ból brzucha jest wyraźnie odczuwalny przy dotyku, a także widoczne są osłabienie, apatia i gorączka.

Sól

Sól jest obecna w każdej kuchni i w większości potraw. Należy jednak pamiętać, że w naturze nie ma miejsca na dodawanie soli do pożywienia zwierząt. Zrównoważona dieta naszych psów powinna przypominać właśnie taki naturalny pokarm. Nie dodawajmy zatem soli do psiej karmy, potrzebna jej ilość już się w niej znajduje. Unikajmy też podawania zwierzęciu żywności przetworzonej, wędlin, konserw, które zawierają dużą ilość szkodliwego dla naszych pupili pierwiastka. Nadmiar soli może prowadzić do poważnych zaburzeń. Psy mogą odczuwać wzmożone pragnienie, drżenie mięśni, niepokój. Może pojawić się ślinotok i częstomocz. W efekcie podawania zbyt dużej ilości soli mogą wystąpić uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet mózgu.

Kości

Podawanie kości naszym psom zawsze budzi wiele kontrowersji. Podstawową zasadą jest unikanie kości z drobiu, które są kruche i mogą powodować uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że podawanie kości w ogóle nie jest korzystne dla naszych pupili. Zalegające w jelitach masy kostne utrudniają wypróżnianie psom, prowadząc do zaparć. Połknięte odłamki często powodują zadławienia, a także zakłócają wchłanianie niezbędnych minerałów. Na rynku dostępne są liczne gryzaki, które skutecznie zastępują kości, warto z nich korzystać dla bezpieczeństwa naszych zwierząt.

Surowe ziemniaki

Warto pamiętać, że niedojrzałe surowe ziemniaki oraz kiełki ziemniaków zawierają toksyczną dla psów solaninę. Spożycie jej przez naszego pupila może prowadzić do ostrego zapalenia przewodu pokarmowego.

Produkty mleczne

Nie powinniśmy podawać psom produktów mlecznych z prostego powodu. Tylko młode zwierzęta, do około 8. tygodnia życia, są zdolne do trawienia laktozy. Enzym odpowiedzialny za ten proces, laktaza, zanika u szczeniąt właśnie wtedy. Podawanie psom nabiału często powoduje objawy nietolerancji laktozy, takie jak bolesne wzdęcia i biegunki.

Pestki owoców

Chociaż spożywanie owoców, takich jak jabłka, może być dla psa korzystne, konsumowanie pestek owoców stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Pestki zawierają bowiem cyjanek. W niewielkich ilościach nie jest on szkodliwy, ale częste spożywanie np. ogryzków przez małe psy może prowadzić do zatruć.

Zwracajmy uwagę na zmiany w zachowaniu psa

Za każdym razem, gdy zauważymy, że nasz pies zachowuje się niepokojąco, powinniśmy natychmiast reagować. Zatrucia u psów rozwijają się bardzo szybko, a im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na powrót do pełnego zdrowia naszego pupila. Gdy zachowanie psa wskazuje na zatrucie, starajmy się jak najszybciej udać do gabinetu weterynaryjnego. Wszystkie produkty szkodliwe dla naszych zwierząt powinny być przechowywane w miejscach całkowicie niedostępnych dla psów, aby przypadkowo nie znalazły się w zasięgu ich łap. Nasze zwierzęta z ciekawości lub dla zabawy mogą próbować nowych smaków. Jako właściciele, naszym zadaniem jest zapewnienie im bezpieczeństwa i zdrowia.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie produkty spożywcze mogą być szkodliwe dla psów ?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka