Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Numery mikroczipów

Bezpieczeństwo zwierząt nie zależy od numerycznego kodu umieszczonego na mikroczipie. Również nie ma związku pomiędzy tym kodem a jakością techniczną produktu. Niektóre firmy twierdzą, że mikroczipy z numerem "616" są lepsze od pozostałych. Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej wyraził się jednoznacznie na ten temat.

Mikroczipy są wytwarzane zgodnie z normami ISO, a zawarte w nich kody składają się z 15 cyfr. Numery te są unikatowe, ponieważ przydziela je Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt (ICAR). Ta instytucja również dba o ich niepowtarzalność i zapewnia gwarancję jakości, także na terenie Polski.

Kod zaczynający się od "900" jest przyznawany producentom, którzy zaczynają działalność w obszarze oznaczania i identyfikacji zwierząt. Kod zaczynający się od "9XX" otrzymują producenci, którzy wcześniej używali współdzielonego kodu zaczynającego się od "900" i chcą posiadać indywidualny kod charakteryzujący ich działalność. Kod zaczynający się od numeru krajowego "XXX" zaczyna się od kodu krajowego zgodnego z normą ISO-3166 i może zostać przydzielony tylko w sytuacji, gdy w danym państwie istnieje wyznaczony organ administracyjny. Kolejne cyfry reprezentują kod producenta.

W Polsce nie ma innego uprawnionego organu administracyjnego do znakowania zwierząt towarzyszących. ICAR przydziela więc w Polsce jedynie kody współdzielone i rozpoczynające się od liczby "9XX". Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Jacek Łukaszewicz, omówił temat mikroczipów i kodu numerycznego "616" w swoim oświadczeniu. Przypomniał, że wymogi techniczne mikroczipów zostały wprowadzone przez prawo unijne oparte na normach ISO.

Mikroczipy muszą być zgodne z normą ISO 11784 i korzystać z technologii HDX lub FDX-B oraz być czytelne przez czytnik zgodny z normą ISO 11785. Każdy transponder spełniający te wymogi może być użyty do oznaczenia zwierząt – nie ma podstaw do odmowy wszczepienia transpondera, który spełnia te wymogi, niezależnie od jego początkowego kodu. Prezes KRLW wyjaśnił w komunikacie zasady czipowania, podkreślając, że żadne przepisy powszechnie obowiązujące nie wymagają stosowania liczby 616 jako początkowego kodu.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka