Zdjęcie poglądowe

Młode zwierzę zostaw w lesie

Mogą wydawać się bezradne i potrzebujące wsparcia, ale najlepiej jest nie ingerować w ich życie. Chodzi o młode, dzikie zwierzęta, które możemy napotkać w lasach. Należy interweniować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wiosna zachęca nas do spacerów po lesie czy parku. Przyroda odradza się, kwitną kwiaty, a roślinność staje się coraz bardziej zielona. Wiosną również najczęściej przychodzą na świat młode zwierzęta. Podczas spacerów łatwiej więc natknąć się na młode zające, sarny czy ptaki. Czasami zdarza się, że widzimy młode zwierzę, a w pobliżu nie ma jego matki. Szybko chcemy mu pomóc, myśląc, że matka je opuściła lub coś jej się stało. Zabierając to niewinne stworzenie, chcemy przekazać je leśnikom lub weterynarzowi. Nasze intencje są dobre, ale popełniamy błąd. Nawet dla osoby znającej zasady opieki nad różnymi gatunkami, wychowanie młodych leśnych zwierząt jest trudne. Najlepszą opiekę zapewnią im zawsze ich rodzice.

Zabieranie młodego, zdrowego zwierzęcia ze środowiska naturalnego to najgorsze, co możemy zrobić. Brak widocznej matki nie oznacza, że nie znajduje się ona w bezpiecznej odległości. Często nie zauważamy jej, podczas gdy ona uważnie nas obserwuje. Nie powinniśmy niepokoić żadnych dzikich zwierząt, najlepiej jest ograniczyć się do krótkiej obserwacji z daleka. W tym celu warto użyć np. lornetki.

Czego nie robić, gdy natrafimy na młode, dzikie zwierzęta:

nie należy ich dotykać ani głaskać.
nie należy ich karmić, ponieważ jedzenie, które mamy ze sobą, prawdopodobnie nie będzie odpowiednie dla nich.
nie wolno zabierać zwierząt z miejsca, w którym je znaleźliśmy. Dotyczy to zarówno przenoszenia na niewielką odległość, jak i całkowitego zabierania z lasu.
nie wolno pozwalać swojemu psu, którego zabraliśmy na spacer, zbliżać się do młodych zwierząt. Nasz spokojny i łagodny pies może nagle przejawiać instynkt łowiecki i zaatakować młode zwierzę.
nie wolno niszczyć legowisk ani gniazd, ani próbować je poprawiać. Najlepiej zostawić je tak, jak są.

Kiedy powinniśmy zareagować i wezwać profesjonalną pomoc?

gdy znalezione zwierzę jest wyraźnie ranne, widzimy krwawienie, złamanie itp.,
gdy zwierzę jest zdecydowanie osłabione, nie reaguje na naszą obecność, leży bez ruchu, obserwując nas tylko,
gdy na ciele zwierzęcia widzimy larwy much,
gdy zwierzę ma widoczne ubytki w sierści lub piórach.
Przestrzegając tych prostych zasad, możemy mieć pewność, że nasza interwencja nie zaszkodzi napotkanemu młodemu zwierzęciu. Ważne jest również dbanie o własne bezpieczeństwo. Zwierzę będące w stanie bólu lub cierpienia może się przestraszyć i w obronie zrobić nam krzywdę. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z nadleśnictwem, które przekieruje informacje do odpowiednich służb.

Pamiętajmy także, że należy unikać z daleka młodych przedstawicieli niektórych gatunków. Gdy widzimy młode niedźwiadki lub dziki, trzeba być ostrożnym wobec ich matek. Bliskie spotkanie z chroniącą swe młode niedźwiedzicą czy lochą może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Sprawdź grafiki przygotowane przez Lasy Państwowe.



Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka