Zdjęcie poglądowe
Nicholas_Demetriades

Czy koty nas kochają?

Badania naukowe na temat tego, jak koty nas postrzegają, są mieszane, ale jedno jest pewne - nie uwielbiają nas tak, jak robią to psy. Właściciele kotów mogą cieszyć się z obdarzania swoich kocich towarzyszy miłością, ale czy to uczucie jest odwzajemnione, czy koty tak naprawdę nas nie lubią? W przeciwieństwie do psów, które kochają nas bezwarunkowo, koty często są oskarżane o wykorzystywanie nas do zaspokojenia swoich potrzeb i nie obchodziłoby ich, gdybyśmy żyli czy umarli. Ale czy ten stereotyp oziębłego i wyliczającego jest sprawiedliwy?

Jest w tych oskarżeniach pewna prawda, jak wykazało wiele badań, które znalazły dowody na to, że koty (Felis catus) nie kochają nas z powrotem w taki sposób, jak robią to psy, i będą wymagać od nas pracy dla swoich uczuć. Wydają się jednak przynajmniej trochę nas lubić.

W badaniu z 2015 roku przeprowadzonym dla dokumentu BBC "Cats v Dogs", neurobiolodzy pobrali próbki śliny od 10 kotów i psów i odkryli, że poziom hormonu oksytocyny wzrósł u kotów i psów po głaskaniu. Jednak ilość oksytocyny, hormonu miłości istotnego w więziach społecznych, była znacznie wyższa u psów, wzrastając średnio o 57,2% w porównaniu z tylko 12% u kotów.

W badaniu z 2021 roku, badacze zbadali więź między kotami a ludźmi i odkryli, że oziębłe zachowanie kotów było mniej powszechne, niż się spodziewali. "Koty tworzą bliskie emocjonalne relacje z ludźmi, jednak niewiele wiadomo na ten temat," powiedział wówczas autor badania Daniel Mills, specjalista od zachowań zwierząt na Uniwersytecie w Lincoln. "Jak w każdej złożonej relacji społecznej, rodzaj więzi między kotem a właścicielem jest produktem dynamiki między obiema zaangażowanymi osobami, wraz z ich pewnymi cechami osobowości."

Autorzy badania przeprowadzili ankietę wśród 3,994 właścicieli kotów i zidentyfikowali pięć różnych relacji między kotem a właścicielem, aby określić emocjonalną więź między nimi. Relacja była następnie przypisana do jednej z następujących kategorii: otwarty związek, zdalna stowarzyszenie, luźny związek, współzależność i przyjaźń, przy czym otwarty związek był najbardziej oddzieloną relacją, a przyjaźń najbliższą więzią. Wyniki były dość podzielone, z około połową wykazującą emocjonalne zaangażowanie, a drugą mającą bardziej oziębłą relację.

"Myślę, że istnieje emocjonalna więź między kotem a jego właścicielem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dużą ilość czasu, który spędzają razem. Jednak nie jestem pewien, czy możemy mówić o przywiązaniu w taki sam sposób, jak między psami a ich właścicielami, szczególnie dla dorosłych kotów," powiedziała główna autorka badania i specjalistka od zachowań zwierząt na Uniwersytecie w Lincoln, Claire Ricci-Bonot, w rozmowie z Live Science.

Badanie wykazało, że koty mogą tworzyć relacje społeczne z ludźmi, ale zależy to od emocjonalnego wkładu właściciela i czy kotom jest zapewniony poziom niezależności, którego pragną.

Osobne badanie z 2019 roku również znalazło dowody na więź między kotem a właścicielem - ale zauważono, że w porównaniu z psami, budowanie tej więzi wymagało większego wysiłku ze strony właściciela. Wcześniejsze badanie z 2008 roku wykazało, że ciśnienie krwi kotów wzrastało, gdy napotkały człowieka, z którym zawiązały więź, co sugeruje, że relacje między kotem a właścicielem są znaczące. Sugerowano, że wzrost tętna był wynikiem ekscytacji lub oczekiwania nagrody.

"Rodzaj relacji między kotem a właścicielem zależy od poziomu emocjonalnego zaangażowania właściciela w kota oraz od towarzyskości kota," powiedziała Ricci-Bonot. "Ale są inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak osobowości kotów, jak również ich socjalizacja i sposób, w jaki je trzymamy (wewnątrz/na zewnątrz). Niektóre koty mogą być w stanie stworzyć bardzo bliską więź ze swoim właścicielem, ale każda relacja jest unikalna."

Badanie z 2021 roku odkryło, że koty skłaniają się ku ludziom, którzy czytają ich subtelne wskazówki behawioralne i pozwalają im na wybór i kontrolę nad tym, ile zaangażowania otrzymują - koty nie lubią, gdy zmusza się je do uwagi i staną się wrogie lub aktywnie unikają ludzi, którzy wymuszają interakcje.

"Wyniki wykazują wyraźne preferencje kotów do głaskania, co ostatecznie pozwala im dyktować większość warunków," powiedziała autorka badania Lauran Finka, specjalistka od zachowań i dobrostanu kotów na Uniwersytecie Nottingham Trent, w oświadczeniu w tamtym czasie. "Koty nie są koniecznie znane z bycia wyraźnie ekspresyjnymi, jeśli chodzi o komunikowanie tego, co czują. To często może powodować problemy podczas głaskania, ponieważ wiele kotów może czuć się trochę nieswojo, ale to nie zawsze jest łatwe do zauważenia dla nas."

Podczas gdy psy były pierwszym zwierzęciem udomowionym co najmniej 23 000 lat temu podczas epoki plejstocenu (2,6 miliona do 11 700 lat temu), udomowienie kotów nastąpiło znacznie później. Dowody sugerują, że koty udomowiły same siebie około 10 000 lat temu, zjednując sobie rolników starożytnej Anatolii, pożerając gryzonie, które zjadały ich zboże.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka