Zdjęcie poglądowe

Zatrucie cebulą

Niestety, nasze domowe zwierzęta nie zawsze zyskują na zdrowiu, konsumując jedzenie z naszego stołu. Wiele składników, które są dla nas wartościowymi źródłami witamin, mogą być dla naszych zwierząt toksyczne. Produkty takie jak rodzynki, czekolada i cebula są dobrymi przykładami. Pamiętajmy, że nasze organizmy funkcjonują w sposób odmienny od psów i kotów, więc to, co jest zdrowe dla nas, może stanowić dla nich zagrożenie.

Zagrożenia związane z zatruciem cebulą

Cebula jest jednym z takich niebezpiecznych pokarmów. Podczas trawienia tej rośliny z rodziny liliowatych wytwarzane są toksyczne związki, zwane dwusiarczkami. Powodują one rozpad czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii. Erytrocyty są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek, więc ich rozpad powoduje niedotlenienie. Objawy kliniczne pojawiają się, kiedy zwierzę spożyje większą ilość toksycznej rośliny, powyżej 0,5% masy ciała. Jeżeli są to niewielkie ilości, pies lub kot może nadrabiać ubytek erytrocytów poprzez wzmożoną produkcję w szpiku kostnym.

Rozpoznanie zatrucia: Symptomy

Jeśli zwierzę spożyje znaczne ilości cebuli - dla psa ważącego 10 kg będzie to na przykład 50 g - mogą pojawić się wyraźne objawy kliniczne. Możemy zauważyć silne wymioty, pies lub kot mogą wykazywać brak apetytu. W rezultacie braku pożywienia pojawia się osłabienie, a także biegunka.

W czasie zatrucia dwusiarczkami zwierzęta mają przyspieszony oddech i zwiększone tętno. Z pyska może unosić się charakterystyczny zapach cebuli, a błony śluzowe mogą wyglądać blado lub żółto. Przeprowadzone badania laboratoryjne, wykazują nieprawidłowe parametry krwi, zwłaszcza zdeformowane erytrocyty. Inne objawy mogą obejmować krew w moczu, anemię, obniżony hematokryt.

Jak leczyć zatrucie cebulą?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza, ponieważ czas jest kluczowy w przypadku zatruć. Jeśli wiemy, że nasz pupil zjadł cebulę, powinniśmy spróbować wywołać wymioty. Może to być skuteczne, jeśli od spożycia nie minęło jeszcze 2 godziny. Późniejsze wymioty nie są zalecane, ponieważ toksyczne produkty mogły zostać już strawione i mogą pogorszyć stan zwierzęcia.

Jeśli są widoczne objawy kliniczne, ale nie znamy przyczyny zatrucia, konieczne może być wykonanie badań. W cięższych przypadkach może być konieczna transfuzja krwi. Stosuje się leczenie wspomagające, w zależności od objawów (biegunka, wymioty, uszkodzenie nerek).

Należy przejść na łatwostrawną dietę o najwyższej możliwej jakości, ponieważ układ pokarmowy zwierzęcia jest osłabiony. U kotów ważną rolę odgrywa tauryna, więc powinna być częścią diety. Ma działanie detoksykacyjne, a dla kotów jest to aminokwas egzogenny - organizm nie potrafi go sam wytworzyć. Naturalnym źródłem tauryny są podroby (np. wątroba) i ryby.

Należy monitorować postępy leczenia poprzez okresowe badania krwi, kontrolując stan i ilość erytrocytów. Powinny zniknąć zdeformowane ciałka krwi, a ogólna ich ilość powinna wzrosnąć do prawidłowego stanu. Poprawa zdrowia powinna być widoczna po około 14 dniach, w zależności od stopnia zatrucia.

Jak zapobiegać zatruciu?

Najlepiej jest przechowywać cebulę, czosnek, rodzynki itp. w górnych szafkach. Należy pamiętać, że pies lub kot może zdołać otworzyć szafkę, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie zrobił. Szafki, do których zwierzę nie ma fizycznego dostępu, ochronią go przed niebezpiecznym pokarmem.

Nie powinniśmy też zostawiać tych produktów bez nadzoru na stole podczas przygotowywania posiłku. W chwili nieuwagi, na przykład podczas rozmowy telefonicznej, zwierzę może spożyć toksyczne substancje. Nie można podawać cebuli, nawet gotowanej czy smażonej, ponieważ jest również niebezpieczna dla zwierząt. Dlatego też nie powinniśmy dawać zwierzętom resztek z naszego stołu.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka