Zdjęcie poglądowe

Zapalenie ucha u psa

Choroby uszu są jednymi z najczęściej diagnozowanych schorzeń u naszych czworonożnych przyjaciół. Przyczynia się do tego złożona budowa anatomiczna ucha psa, zwłaszcza u tych, których małżowiny są długie i zwisające. Te czynniki, razem z nadmiernym owłosieniem w kanale usznym, tworzą idealne warunki dla rozwoju bakterii, drożdży i innych grzybów.

Zapalenie ucha u psa to częste, ale też poważne schorzenie. Wiele ras predysponuje do zapalenia, zwłaszcza te z długimi, zwisającymi uszami, jak pudle czy owczarki niemieckie. Owłosienie pudli utrudnia prawidłową wentylację, a owczarki niemieckie mają skłonności do łojotoku. Zapalenie ucha u psa może dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego, a każdy z tych stanów wymaga innej interwencji.

Inwazja bakterii: zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego dotyka przede wszystkim przewód słuchowy, którego ściany mogą podrażniać ciała obce. Zbyt częste kąpanie, w wyniku którego do ucha dostaje się woda, również nasila stan zapalny. Dodatkowo, alergie, pasożyty, polipy czy różnego rodzaju narośle i uszkodzenia mechaniczne mogą przyczynić się do choroby. Psy z wąskim przewodem słuchowym, takie jak Yorkshire Terrier, Maltańczyk czy West Highland White Terrier, są na to szczególnie podatne.

Symptomy obejmują świąd ucha, drapanie i potrząsanie nim. Pies może unikać kontaktu, nie pozwalać się głaskać w wrażliwych miejscach i często przechyla głowę na bok. Wydzieliny jest zdecydowanie więcej niż zazwyczaj, a z ucha wydobywa się specyficzny, nieprzyjemny zapach.

Ukryte zagrożenie: zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem ogólnym, którego przebieg jest często gorączkowy. Poza typowymi objawami jak przy zapaleniu ucha zewnętrznego, może pojawić się również zespół Kornera, objawiający się zapadniętymi oczami, przymkniętymi powiekami oraz zwężonymi źrenicami. Zapalenie ucha środkowego często jest wynikiem nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego.

Powikłania zapalenia: zapalenie ucha wewnętrznego

Zapalenie ucha wewnętrznego najczęściej jest powikłaniem zapalenia ucha środkowego. Choroba ta dotyka błędnika, struktury odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi. Objawy obejmują oczopląs, porażenie twarzy, utratę równowagi, problemy z poruszaniem się oraz wymioty.

Czyszczenie uszu

Regularne czyszczenie uszu może pomóc w zapobieganiu zapaleniu ucha u psa. Powinno się sprawdzać, czy przewód słuchowy jest drożny i czy nie znajdują się w nim ciała obce. Do przemywania uszu powinny być używane specjalne preparaty na bazie oleju roślinnego.

Profilaktyka chorób uszu u psów wymaga też odpowiedniej diety. Składniki bogate w witaminę C pomogą wzmocnić naturalne bariery dla patogenów. Pamiętajmy, że odpowiednia opieka i profilaktyka to klucz do zdrowych uszu naszych czworonogów.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka