Zapalenie prostaty
Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest gruczołem płciowym psa i występuje jedynie u samców. Jej rolą jest produkowanie wydzieliny stanowiącej część spermy. U niektórych psów może dochodzić do jej zapaleń, które są o tyle niebezpieczne, że są zwykle oznaką przerostu gruczołu, a ten z kolei często prowadzi do jego nowotworów. Warto, więc wcześnie zadbać o stan prostaty naszych pupili.
Prostata i jej funkcje
Prostata produkuje wydzielinę, która jest dodawana do plemników jako składnik spermy. Jej funkcją jest zapewnienie substancji odżywczych oraz właściwego środowiska dla plemników, co zapewnia ich odpowiednią żywotność i ruchliwość. U niekastrowanych samców psów prostata produkuje wydzieliny stale, a ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem.
Przerost prostaty
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów z prostatą u psów jest łagodny przerost prostaty. Występuje on u ok. 80% psów powyżej 5 roku życia w Polsce. Sam przerost nie jest jeszcze niebezpieczny, jednak jeśli jest długotrwały zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się w prostacie nowotworów, torbieli, a także występowania zapaleń prostaty.
Zapalenia prostaty
Zapalenie prostaty pojawia się najczęściej poprzez wniknięcie bakterii z cewki moczowej do gruczołu, czyli tzw. drogą wstępującą. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia drogą hematogenną oraz zstępującą, kiedy to bakterie docierają do prostaty z jąder. Najczęściej zapalenie prostaty związane jest więc z mikroorganizmami, które normalnie występują w cewce moczowej.
Ostre zapalenie prostaty
W przypadku ostrego zapalenia prostaty objawy pojawiają się nagle i mogą dotyczyć całego organizmu. Pojawiać się mogą:
Osłabienie,
Brak apetytu,
Gorączka,
Wymioty,
Ból tylnej części brzucha,
Powiększenie prostaty,
Trudności z oddawaniem moczu i kału,
Wypływ z cewki moczowej,
Sztywny, nienaturalny chód.
Przewklekłe zapalenie prostaty
Przewlekłe zapalenie prostaty jest trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ nawet około 35% chorych zwierząt nie wykazuje żadnych objawów, nie obserwuje się nawet charakterystycznych dla procesów zapalnych zmian w krwi. Można podejrzewać, że mamy do czynienia z tą chorobą, gdy pojawią się następujące objawy:
Częste zapalenia dróg moczowych,
Krwisty wypływ z cewki moczowej,
Krwiomocz,
Ból przy wstawaniu i oddawaniu moczu,
Ból jąder,
Zaburzenia płodności.
Diagnostyka prostaty
W celu potwierdzenia diagnozy lekarz weterynarii przeprowadza badanie per rectum i sprawdza, czy prostata jest powiększona i jak bardzo. Możliwe jest także wykonanie badania ultrasonograficznego prostaty, w celu sprawdzenia, czy nie ma w niej torbieli i innych zmian. Dodatkowo lekarz może zalecić biopsję cienkoigłową, by potwierdzić, że zmiany mają charakter zapalny, a nie np. nowotworowy. Zapalenie prostaty leczone jest antybiotykami. Jest to trudne do leczenia zakażenie, ponieważ wiele leków nie przedostaje się do prostaty. Najczęściej leki stosowane są nawet 4-6 tygodni.
Zapobieganie zapaleniom prostaty
Zapalenia prostaty są bardzo nieprzyjemną chorobą, powodują dolegliwości bólowe, utrudniają psom oddawanie moczu i kału ze względu na położenie gruczołu. Profilaktycznie w przypadku psów, które nie są przeznaczone do hodowli zaleca się kastrację. Kastracja powoduje ograniczenie funckjonowania prostaty i obkurczenie jej do prawidłowego rozmiaru.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00
GODZINY PRACY