Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zapalenia jelit u psów

Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) u psów to grupa chorób o podłożu zapalnym, które dotyczą przewodu pokarmowego, przede wszystkim jelita grubego oraz cienkiego. Utrzymują się zwykle długo - powyżej 3 tygodni, utrudniają spożywanie oraz wchłanianie pokarmu, przez co powodują ogólne osłabienie organizmu. Jak sobie z nimi radzić?

Rodzaje nieswoistych zapaleń jelit

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa różnych chorób. Zbiorczo sa tak nazywane, ponieważ nie jest do końca poznany ich przebieg, przyczyny a często także trudne jest odróżnienie od siebie tych chorób. Do grupy należą:
Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelita cienkiego, okrężnicy lub żołądka,
Eozynofilowe zapalenie jelita cienkiego, okrężnicy lub żołądka,
Wrzodziejące histiocytarne zapalenie okrężnicy,
Odcinkowe ziarniniakowe zapalenie okrężnicy lub żołądka,
Biegunki tła pokarmowego, chociaż często tak naprawdę mogą mieć one tło alergiczne.

Występowanie

Nieswoiste zapalenia jelit u psów pojawiają się dość często. Dotyczą tak samo samców, jak i samic. Najczęściej dotykają psów w wieku średnim. Obserwuje się pewne predyspozycje rasowe do niektórych rodzajów zapaleń jelit.
Wrzodziejące histiocytarne zapalenie okrężnicy często jest stwierdzane u bokserów, buldogów francuskich, pinczerów mastiffów i malamutów.
Enteropatie z utratą białek oraz enteropatie immunoproliferacyjne pojawiają się u basenji oraz terierów.

Układ pokarmowy a układ immunologiczny

Poprzez układ pokarmowy do organizmu może potencjalnie wniknąć bardzo wiele mikroorganizmów oraz toksyn. Dlatego też układ immunologiczny w obrębie układu pokarmowego jest wyjątkowo silnie rozwinięty. Musi on reagować na pojawiające się w pokarmie antygeny potencjalnie szkodliwe dla organizmu psa.

Rozwój nieswoistego zapalenia jelit

W przypadku nieswoistego zapalenia jelit u psów układ immunologiczny w obrębie układu pokarmowego staje się bardzo wrażliwy na działanie antygenów mikroorganizmów, które normalnie występują w jelitach i nie są groźne, tzw. mikroflory jelitowej. Dochodzi wówczas do przewlekłego stanu zapalnego w obrębie jelit. Czynnikami, które zwiększają ryzyko rozwoju IBD, są uszkodzenia błon śluzowych jelit:
Po infekcji wirusowej,
Po infekcji bakteryjnej,
W wyniku inwazji pasożytów,
W wyniku podrażnienia związkami chemicznymi.

Objawy IBD

Objawy nieswoistego zapalenia jelit nie są bardzo charakterystyczne. Można je pomylić z bardzo wieloma innymi schorzeniami związanymi z układem pokarmowym. Najczęstsze objawy to:
Biegunka,
Uporczywe wymioty,
Utrata masy ciała.
Przy dłużej trwających zapaleniach może dochodzić także do:
Anemii,
Wodobrzusza.

Rozpoznanie

W celu wykluczenia innych chorób związanych z układem pokarmowym, konieczne jest:
Przeprowadzenie badań krwi, moczy oraz kału,
Zmiana diety, w celu wykluczenia nadwrażliwości na jakiś składnik pokarmu,
RTG oraz USG brzucha,
Endoskopia i ewentualna histopatologia pobranego w jej czasie wycinka jelit.

Leczenie

Leczenie nieswoistych zapaleń jelit jest bardzo trudne i długotrwałe. Ważne jest wprowadzenie następujących elementów leczniczych:
Modyfikacja diety,
Podawanie probiotyków,
Podawanie leków bakteriobójczych,
Podawanie glikokortykosteroidów w celu zmniejszenia procesu zapalnego i przytłumienia reakcji ze strony układu immunologicznego,
Dodatkowo jeśli tego wymaga stan pacjenta lekarz może zadecydować o doraźnym podaniu środków przeciwwymiotnych, modulatorów motoryki układu pokarmowego oraz preparatów chroniących błonę śluzową żołądka.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są różne rodzaje nieswoistych zapaleń jelit u psów?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka