Zdjęcie poglądowe

Wyłysienia psychogenne

Sierść zwierzęcia to więcej niż tylko piękna powłoka. W rzeczywistości, może nam dostarczyć kluczowych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia naszego pupila. Zmiany w sierści mogą świadczyć o nieadekwatnym odżywianiu, niedoborach składników odżywczych, problemach z układem pokarmowym, zaburzeniach hormonalnych lub problemach skórnych, na przykład spowodowanych przez pasożyty. Co więcej, może nam to również wiele powiedzieć o stanie psychicznym kota – niektóre przypadki wyłysienia mogą mieć podłoże psychologiczne.

Co wywołuje wyłysienia u kotów?

Jeżeli zauważymy u naszego kota wyłysiałe miejsca, pierwszym krokiem powinno być zbadanie potencjalnych przyczyn medycznych, zanim zaczniemy rozważać czynniki psychologiczne. W pierwszej kolejności, należy wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny zmian skórnych. Najczęściej te obejmują:

• Pasożyty skórne – takie jak pchły czy nużeńce, które kot może próbować usunąć, wyrywając włosy,
• Grzybice skóry – które częściej wiążą się z drapaniem niż wylizywaniem,
• Problemy z układem moczowym – szczególnie jeśli wyłysienia występują na brzuchu,
• Urazy kostne lub zwyrodnienia stawów – kiedy kot liże miejsca, które go bolą,
• Cukrzyca.

Wyłysienia o podłożu psychogennym

Po wykluczeniu powyższych potencjalnych przyczyn, możemy rozważyć, czy wyłysienie naszego kota ma podłoże psychogenne. W tym przypadku, warto zastanowić się, jakie problemy psychiczne może mieć nasz kot, i poszukać możliwych rozwiązań, monitorując jednocześnie rezultaty. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że wyłysienia psychogenne stanowią jedynie 1,2-2,7% wszystkich obserwowanych wyłysień.

Dlaczego koty się wylizują

Pod wpływem stresu u kotów aktywują się obszary mózgu powiązane z zaburzeniami kompulsywnymi. To powoduje, że zwierzę zaczyna się lizać, co prowadzi do uwalniania endorfin. Endorfiny poprawiają nastrój kota i mogą stać się uzależniające, dlatego nawet jeżeli samo lizanie sierści nie rozwiązuje problemu, kot nie jest w stanie z tego zrezygnować.

Co może powodować wylizywanie psychogenne?

Przyczyny psychogennego wylizywania się kotów są różnorodne. Wszystko, co może stresować kota, może także skłonić go do nadmiernego lizania. Jeśli jesteśmy świadomi, kiedy kot zaczął się wylizywać, warto zastanowić się, co wówczas uległo zmianie w jego życiu.

Częste przyczyny psychogennego wylizywania to:

• Duże zmiany w otoczeniu kota – takie jak przeprowadzka, remont, nowe dźwięki czy meble,
• Nowi członkowie rodziny lub utrata jednego z nich,
• Nowe zwierzęta w domu lub zniknięcie dotychczasowego towarzysza,
• Zmiana pozycji w hierarchii społecznej, szczególnie istotne dla starszych zwierząt,
• Zmiany w codziennej rutynie, na przykład zmiana godzin pracy właścicieli.

Jak Leczyć wyłysienia psychogenne?

Najskuteczniejszym leczeniem wyłysień psychogennych jest eliminacja przyczyn, które do nich doprowadziły, ale często nie jest to możliwe. W takich sytuacjach, warto rozważyć inne metody poprawy stanu psychicznego kota, takie jak wzbogacenie środowiska, w którym przebywa. Jeśli to nie przynosi rezultatów, może okazać się konieczne rozważenie leczenia farmakologicznego.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka