Zdjęcie poglądowe

Wrzody żołądka

Zwierzęta domowe, tak samo jak i my, mogą mieć wrzody żołądka. Przyczyny tej choroby mogą być bardzo różne, nie tylko jak zwykle nam się kojarzy związane ze stresem. Dla zwierzęcia wrzody są bardzo uciążliwe, dlatego warto się przyjrzeć, co może je powodować i jak je rozpoznać. Skuteczne leczenie nie jest bardzo skomplikowane.

Powstawanie wrzodów

Wrzody są ubytkami w ścianie żołądka, które przekraczają warstwę mięśniową błony śluzowej i sięgający do błony podśluzowej lub głębiej. Normalnie błonę śluzową żołądka chroni warstwa śluzu oraz ścisłe połączenia pomiędzy jej komórkami. Poza tym nabłonek ściany żołądka szybko się regeneruje, a sprzyja temu także szybki przepływ krwi przez błonę śluzową. Wrzody powstają, gdy przełamana zostanie bariera ochronna błony śluzowej żołądka. Wówczas bezpośrednio na ścianę żołądka zaczynają działać soki żołądkowe, które powodują powstanie rany.

Przyczyny wrzodów

Przyczyn wrzodów jest bardzo wiele, najczęściej dzieli się je na nowotworowe i nienowotworowe - tzw. trawienne, przy czym u psów znacznie przeważają wrzody o charakterze trawiennym.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane są przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych oraz w stanach zapalnych. Często stosowane są długotrwale. Ich działanie polega na hamowaniu aktywności enzymu, który powoduje wydzielanie hormonów tkankowych, które z kolei inicjują powstawanie stanu zapalnego. Ten sam enzym odpowiedzialny jest w śluzówce żołądka za produkcję prostaglandyn i prostacyklin. Substancje te niezbędne są do produkcji śluzu przez ścianę żołądka, zapewniają odpowiednie krążenie krwi i przyspieszają regenerację nabłonka ściany żołądka.

Glikokortykosteroidy

Ta grupa leków podawana jest w celu zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej, co powoduje, że często są długotrwale podawane w chorobach autoimmunologicznych. Glikokortykosteroidy zwiększają ilość kwasu solnego w żołądku, a jednocześnie zmniejszają produkcję prostaglandyn odpowiedzialnych za ochronę ściany żołądka.

Ciała obce

Do powstania wrzodów może dojść także mechanicznie, np. przez ostre krawędzie połkniętego przez zwierzę ciała obcego. Nawet ciała obce bez ostrych krawędzi mogą drażnić ścianę żołądka i pobudzać ją do większego wydzielania soku żołądkowego.

Refluks dwunastniczo-żołądkowy

Refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej z dwunastnicy do żołądka, od czasu do czasu zdarza się u każdego psa. Jednak jeśli pojawia się często, może powodować uszkodzenia błon śluzowych ze względu na zawartość w treści pokarmowej enzymów trawiących przede wszystkim tłuszcze oraz węglowodany.

Choroby metaboliczne

Na błonę śluzową żołądka niekorzystnie działają niewydolność nerek oraz wątroby. Choroby te powodują nadprodukcję kwasu solnego. Przy niewydolności nerek podwyższony zostaje poziom mocznika w krwi, co także działa toksycznie na cały organizm.

Nowotwory żołądka

Nowotwory żołądka u psów pojawiają się bardzo rzadko. Niestety większość z tych, które się pojawiają to nowotwory złośliwe. Nowotwory przede wszystkim powodują zaburzenia krążenia krwi w ścianie żołądka, częściowe jej niedokrwienie, a czasem także utrudniają przechodzenie pokarmu do dalszej części przewodu pokarmowego.

Stres

Stres powoduje wyrzut katecholamin do krwi, które zwężają naczynia krwionośne, co zmniejsza ukrwienie ściany żołądka. Poza tym w stresie wydzielane są mniejsze ilości śluzu oraz prostaglandyn.

Inne przyczyny

Poza wymienionymi wyżej przyczynami istnieje wiele innych, w tym:
Zaburzenia motoryki żołądka,
Promieniowanie jonizujące,
Tetracykliny,
Silne kwasy i zasady,
Nawozy sztuczne i środki ochrony roślin,
Metale ciężkie,
Żrące środki czyszczące,
Bakterie, np. Helicobacter,
Wstrząs,
Zespół wewnątrznaczyniowego wykrzepiania.

Rozpoznanie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka mogą mieć charakter ostry lub przewlekły, na początku choroby najczęściej nie ma żadnych objawów. Z czasem pojawiają się wymioty, zarówno po jedzeniu, jak i na czczo. W wymiotach pojawia się świeżą krew, strawioną krew (wymioty fusowate), skrzepy krwi, czasem żółć. Poza tym mogą pojawić się:
Zmniejszony apetyt,
Spadek kondycji,
Utrata masy ciała,
Bolesność jamy brzusznej,
Smolisty kał.
Jeśli wrzody zaczynają krwawić może dojść także do anemii. Najlepszą metodą diagnozy wrzodów jest gastroskopia.

Leczenie

Wrzody, szczególnie krwawiące, mogą być niebezpieczne dla życia zwierzęcia. Jeśli choroba wrzodowa trwa długo prowadzi do wyniszczenia organizmu, a także możliwe jest pęknięcie wrzodu i rozlanie treści żołądka.
Dlatego ważne się prawidłowe leczenie. Możliwe jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Lekarz weterynarii decyduje o sposobie leczenia na podstawie stanu pacjenta oraz przyczyny rozwoju wrzodów u danego pacjenta. Ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej diety. Podawać należy karmę mokrą, w mniejszych porcjach niż zwykle, ale też częściej.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka