Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Sezon na kleszcze trwa cały rok

Zarówno pchły, jak i kleszcze stanowią duże utrapienie dla naszych domowych zwierząt. Obecność tych pasożytów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u naszych zwierząt, gdyż przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Jako właściciele psów i kotów, napotykamy na wiele wyzwań związanych z tymi pasożytami, dlatego warto wiedzieć, jak z nimi efektywnie walczyć.

Kleszcze

kleszcze to małe pajęczaki, które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Przenoszą groźne choroby, które zagrażają zarówno naszym zwierzętom, jak i nam samym. Samo wkłucie się kleszcza może być niebezpieczne. Dzięki znieczulającym substancjom zawartym w ślinie, ofiara nie odczuwa wkłucia, ale może to prowadzić do stanu zapalnego skóry. W ślinie kleszczy znajdują się również neurotoksyny, które mogą szybko wywołać paraliż kleszczowy po ukąszeniu.

Największym zagrożeniem ze strony kleszczy są jednak choroby zakaźne i inwazyjne, które często powodują nieodwracalne skutki zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Babeszjoza, borelioza czy erlichioza to ciężkie choroby, które nieodwracalnie uszkadzają wątrobę, układ nerwowy, nerki czy serce zwierzęcia.

Nasze zwierzęta są narażone na kleszcze niemal wszędzie. Te pajęczaki występują na terenie całego kraju, zarówno w lasach i łąkach, jak również w obszarach miejskich, na trawnikach i w parkach miejskich.

Niewielka, lecz uciążliwa pchła

Niewielka, lecz uciążliwa pchła
Pchły to małe, bezskrzydłe owady o wielkości 1-6 mm, o bocznie spłaszczonych ciałach i twardym oskórku. Żerują na krwi swojego żywiciela, na którym się odżywiają. Mają kłująco-ssący aparat gębowy, który pozwala im wgryźć się w skórę ofiary i w ten sposób pobierać pokarm. Pchła może wypić nawet 20 razy więcej krwi niż sama waży!

Pchły mają bardzo silne i skoczne nogi, co pozwala im szybko przemieszczać się, np. by zmienić żywiciela. Potrafią skoczyć na odległość 200 razy dłuższą od długości swojego ciała. W ciągu doby od znalezienia nowego żywiciela, samica pchły zaczyna składać jaja - około 20-30 sztuk dziennie i nawet do 2000 w całym życiu. Cały cykl rozwojowy pchły, od larwy do dorosłego osobnika, trwa mniej więcej 2-3 tygodnie. Jeśli warunki są niesprzyjające, np. zbyt niska temperatura, larwa w kokonie może przetrwać nawet kilka miesięcy.

Pchły żerują na skórze zwierzęcia tylko około godziny w ciągu doby. Pozostały czas spędzają ukryte w domowych zakamarkach, legowiskach psów i kotów, szczelinach podłóg czy dywanach, co utrudnia ich zwalczenie.

Zagrożenia
Pchły mogą być nosicielami groźnych chorób. Zarażenie tasiemcem następuje, gdy pupil zjada zarażoną pchłę, wygryzając podrażnione miejsca na skórze. Nawet jedna pchła może wywołać alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Duża liczba żerujących pcheł może prowadzić do anemii u naszego zwierzęcia.

Jak zabezpieczyć nasze zwierzęta

Kluczowe jest zapobieganie problemom związanym z pasożytami przez systematyczne stosowanie profilaktyki przeciwpasożytniczej. Gdy zauważymy, że nasz pupil ma kleszcze czy pchły, często się drapie lub na jego skórze znajdują się drobinki przypominające ziarenka maku, powinniśmy podjąć leczenie. Wybór odpowiednich preparatów jest niezbędny.

Wiele preparatów i substancji dostępnych na rynku pozwala na pozbycie się niechcianych pasożytów. Kompleksowe, skuteczne produkty w sklepach zoologicznych. Ważne jest sprawdzenie składu i dobranie odpowiedniego produktu do problemu.

Preparaty zwalczające tylko dorosłą postać owada, zawierające fipronil stanowią doskonałą ochronę przed ugryzieniem przez pchłę czy kleszcza. Jeśli konieczne jest zwalczanie całej populacji pcheł, w tym niedojrzałych postaci pasożyta, należy wybrać produkty dwuskładnikowe, zawierające oprócz fipronilu dodatkową substancję, która zwalcza również jaja, larwy i poczwarki pcheł w środowisku.

Warto zauważyć, że dawniej preparaty przeciw pchłom i kleszczom stosowane były sezonowo, gdyż w chłodniejszych miesiącach pasożyty te nie stanowiły zagrożenia. Obecnie, ze względu na zmiany klimatyczne, problem pasożytów stał się całoroczny. Dlatego warto chronić swoje zwierzę przez cały rok, aby ustrzec je przed niechcianymi towarzyszami, zagrażającymi jego zdrowiu i życiu.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia zwierząt związane z pchłami i kleszczami?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka