Przewlekle zapalenie oskrzeli psów
Choroby układu oddechowego nigdy nie powinny być lekceważone. Zwykły kaszel może być oznaką poważnej choroby, często niezwiązanej nawet bezpośrednio z układem oddechowym zwierzęcia. U psów często zdarza się przewlekłe zapalenie oskrzeli, które nieleczone może prowadzić do bardzo znaczących zmian w obrębie płuc oraz ogólnego osłabienia organizmu.
Przyczyny i przebieg
Przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów jest chorobą polegającą na utrzymującym się przez ponad 2 miesiące codziennym kaszlu. Kaszel powodowany jest drażnieniem receptorów w obrębie dróg oddechowych przez mediatory reakcji zapalnej. Te, z kolei powstają w wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi, trującymi, dymami oraz oparami. Bardzo często nie udaje się ustalić pierwotnych przyczyn przewlekłego zapalenia oskrzeli. Z czasem w drogach oddechowych zbierają się neutrofile, rozwija się stan zapalny, może dochodzić do nadmiernej produkcji śluzu, a także do powstawania nadżerek.
Występowanie
W większości przypadków przewlekłe zapalenie diagnozowane jest u psów w wieku średnim i starczym. Nie ma znaczenia rasa ani wielkość psa. Zdecydowanie częściej jednak przewlekłe zapalenie oskrzeli zdarza się u psów otyłych.
Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli
Najważniejszym i zawsze występującym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest kaszel. Może być suchy lub wilgotny, często jest świszczący. Czasami pojawia się także zapadnięcie tchawicy, co może powodować wydawanie w czasie kaszlu skrzeczących dźwięków. Jeśli przewlekłe zapalenie oskrzeli trwa długo może dochodzić także do:
Nietolerancji wysiłkowej, czyli szybkiego męczenie się np. na spacerach,
Utrudnionego oddychania,
Sinicy.
Potwierdzenie podejrzeń
W przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli lekarz przeprowadza badanie kliniczne, osłuchuje pacjenta i może zlecić oraz przeprowadzić dodatkowe badania, by wykluczyć inne choroby o podobnych objawach, w tym badanie radiologiczne lub bronchoskopię. Badania te nie tylko pomagają potwierdzić diagnozę, ale także określić stan nasilenia choroby, a co za tym idzie odpowiednio zaplanować leczenie.
Leczenie
Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli u psów w znacznym stopniu zależy od stanu zaawansowania choroby oraz tego jak długo ono trwa. Może być konieczne podanie sterydów, które zmniejszą reakcję zapalną w oskrzelach, często niezbędne są także antybiotyki. Rodzaj antybiotyku, dawki i długość leczenia ustala każdorazowo lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta.
Zapobieganie
Niestety nie do końca wiemy, jakie są przyczyny powstawania przewlekłego zapalenia oskrzeli. Można jednak zmniejszać ryzyko jego wystąpienia poprzez:
Zapobieganie otyłości pupila - otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Unikanie wystawiania psa na substancje drażniące, trujące - mogą to być farby, lakiery, substancje żrące, nie powinny one być dostępne dla zwierząt, a także pupile nie powinny być wystawiane na ich działanie. Jeśli planujemy remont, lakierowanie czegoś w domu czy garażu, nie pozwalajmy psu przebywać w tym samym pomieszczeniu.
Unikanie wystawiania psa na dym i smog - dym i smog są tak samo groźne dla psów, jak i dla nas. Unikajmy długich spacerów w dni, kiedy smog jest największy oraz w miejscach, gdzie można się spodziewać dymu. Pies także nie powinien być wystawiany na działanie dymu tytoniowego.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00
GODZINY PRACY