Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Pękające poduszki łap u psów

Posiadacze psów często spotykają się z problemem pękających poduszek łap ich pupili, zwłaszcza podczas ekstremalnych sezonów jak zima czy lato. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy pomóc naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

Mogłoby się wydawać, że skóra na opuszkach łap psa jest odporna na warunki pogodowe i uszkodzenia, jednak niejednokrotnie stają się one źródłem problemów. Psie łapy nieustannie narażone są na kontakt z podłożem, na którym opiera się cała waga zwierzęcia. Z tego powodu jakiekolwiek skaleczenia mogą powodować spory dyskomfort i ból podczas chodzenia, co staje się dużym wyzwaniem dla właściciela psa.

Kiedy pękające poduszki łap stają się problemem?

Zdrowe opuszki psich łapek są naturalnie lekko popękane przez większość czasu, ponieważ zużywają się podczas chodzenia i biegania - zwłaszcza w miastach, gdzie podłoże jest zazwyczaj asfaltowe lub betonowe.

Największe zagrożenia dla psich łap
Nadmierne ścieranie i chodzenie po różnych nawierzchniach: Podczas zimy, poduszki łap pękają częściej, ponieważ śnieg i lód często posypywane są solą, która w połączeniu z wilgocią drażni skórę łap i może powodować pęknięcia suchego naskórka. Nagłe zmiany temperatury podłoża i jego twardość również wpływają na powstawanie uszkodzeń. W lecie, nagrzany asfalt również przyczynia się do niszczenia poduszek łap.
Kontakt z substancjami drażniącymi: Niektóre substancje chemiczne, takie jak nawozy, płyny do mycia podłóg czy preparaty do czyszczenia dywanów, mogą uszkadzać opuszki łap.
Alergie: Alergie pokarmowe mogą powodować świąd miedzy palcami łap i na skórze. Pies próbując sobie pomóc, zaczyna gryźć i lizać łapy, co pogarsza sytuację.
Choroby wirusowe: Bardzo zgrubiałe i spękane poduszki łap (i nosa) są jedną z postaci groźnej choroby jaką jest nosówka, potocznie nazywana jest w tym wypadku chorobą twardej łapy.
Niedobory cynku: Pewne rasy psów są predysponowane do niedoborów cynku.
Hyperkeratoza u starszych psów: Starsze psy często cierpią na schorzenie zwane hyperkeratozą, które prowadzi do pękania opuszek łap.

Symptomy i zapobieganie pękaniu poduszek łap

Jeśli zauważymy u psa nagłą kulawiznę, bolesność spodniej części łap, widoczne pęknięcia na powierzchni poduszek łap, czy też chropowate poduszki, powinniśmy jak najszybciej zareagować.

Wybór leczenia i preparatów pielęgnacyjnych zależy od przyczyny problemu, ale na pewno powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii w celu ustalenia właściwego sposobu postępowania.

Co możemy zrobić sami, aby pomóc naszemu zwierzakowi? Przede wszystkim, powinniśmy zastosować środek, który ma działanie ochronne. Można zakupić specjalne ochronne buty dla psów, choć nie każdy pies będzie chciał w nich chodzić. Dodatkowo, należy zadbać o skórę łap - odpowiednio ją natłuszczać preparatami przeznaczonymi dla psów, takimi jak oliwa z oliwek, wazelina czy specjalna maść z witaminami.

W przypadku, jeśli opuszka jest poraniona, konieczne będzie wyleczenie ran lub skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.

Na koniec, zawsze warto pamiętać o profilaktyce - zimą po każdym spacerze, powinniśmy płukać psie łapy w wodzie, aby usunąć z nich sól i inne substancje, które mogą drażnić skórę.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka