Leptospiroza kotów
Leptospiroza jest chorobą, której nosicielami mogą być koty. Same też mogą na nią chorować. Choroba ta stanowi zagrożenie dla człowieka. U ludzi jej objawy przypominają grypę i często także same mijają, jednak w niektórych przypadkach leptospiroza może prowadzić do niewydolności nerek i wątroby, a także poważnych zaburzeń oddechowych.
Przyczyny leptospirozy
Leptospiroza jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie te aktywnie mogą przedostawać się przez błony śluzowe oraz otwarte rany żywiciela. Leptospiroza występuje na całym świecie, częściej na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Stwierdzono ją u ponad 150 gatunków zwierząt, zarówno ssaków, jak i ptaków, ryb, gadów i płazów. Zwierzę zaraża się poprzez kontakt z zakażoną wodą lub przez zjedzenie innego chorego zwierzęcia.
Leptospiroza u kotów
Koty najczęściej zarażają się poprzez zjadanie gryzoni. Drugim ważnym źródłem zakażeń dla kotów są także chlewnie i stajnie, w których kot może mieć bezpośredni kontakt z moczem koni czy świń. Zarazki z gryzoni przedostają się do organizmu kota poprzez rany, zadrapania oraz błony śluzowe. Przenikają one do naczyń krwionośnych i rozprzestrzeniają sie po całym organizmie - osiadają w narządach wewnętrznych, w tym w płucach, wątrobie i nerkach.
Objawy kliniczne leptospirozy
Ze względu na konieczność kontaktu z nosicielami leptospirozy lub z ich moczem, najczęściej chorują na nią koty wolno wychodzące. Najczęstsze objawy tej choroby to:
Wszystkie te objawy dość szybko ustępują przy leczeniu kota antybiotykami.
Przebieg ciężki
Leptospiroza może mieć także przebieg ciężki. Wówczas oprócz wcześniej wymienionych symptomów mogą pojawić się dodatkowo:
Diagnoza i leczenie
W celu potwierdzenia występowania u kota leptospirozy konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, najlepiej badań molekularnych (PCR). Leczenie leptospirozy opiera się na antybiotykoterapii. Ze względu na to, że zwierzęta mogą być nosicielami tej choroby i nie wykazywać żadnych objawów, konieczne jest podawanie leków wszystkim zwierzętom w gospodarstwie domowym.
Profilaktyka
Dla psów została już opracowana szczepionka przeciwko leptospirozie. Dla kotów takiej szczepionki póki co brak. Zwierzęta, które nie wychodzą z domu maja niewielkie ryzyko zakażenia się krętkami. Zwykle zarażają się te koty, które chętnie polują na gryzonie.
9:00 - 19:00
SOBOTA10:00 - 16:00

GODZINY PRACY
9:00 - 19:00
SOBOTA10:00 - 16:00
ZAMÓWIENIA883 509 309
SKLEP91 885 31 31
Regulamin
Polityka
