Zdjęcie poglądowe

Leptospiroza kotów

Leptospiroza jest chorobą, której nosicielami mogą być koty. Same też mogą na nią chorować. Choroba ta stanowi zagrożenie dla człowieka. U ludzi jej objawy przypominają grypę i często także same mijają, jednak w niektórych przypadkach leptospiroza może prowadzić do niewydolności nerek i wątroby, a także poważnych zaburzeń oddechowych.


Przyczyny leptospirozy

Leptospiroza jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie te aktywnie mogą przedostawać się przez błony śluzowe oraz otwarte rany żywiciela. Leptospiroza występuje na całym świecie, częściej na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Stwierdzono ją u ponad 150 gatunków zwierząt, zarówno ssaków, jak i ptaków, ryb, gadów i płazów. Zwierzę zaraża się poprzez kontakt z zakażoną wodą lub przez zjedzenie innego chorego zwierzęcia.

Leptospiroza u kotów

Koty najczęściej zarażają się poprzez zjadanie gryzoni. Drugim ważnym źródłem zakażeń dla kotów są także chlewnie i stajnie, w których kot może mieć bezpośredni kontakt z moczem koni czy świń. Zarazki z gryzoni przedostają się do organizmu kota poprzez rany, zadrapania oraz błony śluzowe. Przenikają one do naczyń krwionośnych i rozprzestrzeniają sie po całym organizmie - osiadają w narządach wewnętrznych, w tym w płucach, wątrobie i nerkach.

Objawy kliniczne leptospirozy

Ze względu na konieczność kontaktu z nosicielami leptospirozy lub z ich moczem, najczęściej chorują na nią koty wolno wychodzące. Najczęstsze objawy tej choroby to:

  • Poliuria i polidypsja - czyli picie większej niż normalnie ilości płynów i zwiększone oddawanie moczu,
  • Utrata apetytu,
  • Apatia.

Wszystkie te objawy dość szybko ustępują przy leczeniu kota antybiotykami.

Przebieg ciężki

Leptospiroza może mieć także przebieg ciężki. Wówczas oprócz wcześniej wymienionych symptomów mogą pojawić się dodatkowo:

  • Wodopiersie,
  • Obecność płynu w worku osierdziowym,
  • Wodobrzusze,
  • Wybroczyny,
  • Powiększenie wątroby,
  • Powiększenie śledziony,
  • Zapalenie nerek.

Diagnoza i leczenie

W celu potwierdzenia występowania u kota leptospirozy konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, najlepiej badań molekularnych (PCR). Leczenie leptospirozy opiera się na antybiotykoterapii. Ze względu na to, że zwierzęta mogą być nosicielami tej choroby i nie wykazywać żadnych objawów, konieczne jest podawanie leków wszystkim zwierzętom w gospodarstwie domowym.

Profilaktyka

Dla psów została już opracowana szczepionka przeciwko leptospirozie. Dla kotów takiej szczepionki póki co brak. Zwierzęta, które nie wychodzą z domu maja niewielkie ryzyko zakażenia się krętkami. Zwykle zarażają się te koty, które chętnie polują na gryzonie.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są najczęstsze źródła zakażenia leptospirozą?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka