Zdjęcie poglądowe

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest potencjalnie śmiertelną chorobą wirusową, którą przenoszą kleszcze. Mogą na nią zapadać zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Ta groźna choroba może przyjmować aż cztery formy: postać mózgową, oponową, mózgowo-rdzeniową oraz formę zawierającą trzy poprzednie. U psów choroba ta może występować w formie bardzo ostrej, skutkując nawet śmiercią zwierzęcia w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych symptomów. Z uwagi na ryzyko zakażenia podczas usuwania kleszczy, zaleca się wykonywanie tego zabiegu w gumowych rękawiczkach.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Symptomy kleszczowego zapalenia mózgu często ustępują po 2-3 tygodniach. Jeśli jednak wystąpią objawy mózgowe, rdzeniowe lub móżdżkowe, choroba może mieć bardzo ciężki przebieg. Obserwuje się też niekiedy pochorobowe następstwa, takie jak niedowład kończyn, depresja, zanik mięśni lub przewlekłe bóle głowy. Do charakterystycznych objawów kleszczowego zapalenia mózgu należą:

Gorączka
Utrata apetytu
Zmęczenie
Bóle głowy
Przeczulica skóry
Drgawki
Zaburzenia równowagi
Porażenie wszystkich kończyn

Diagnoza i leczenie kleszczowego zapalenia mózgu

Lekarz weterynarii musi umieć bezbłędnie odróżnić kleszczowe zapalenie mózgu od wścieklizny, ponieważ w obu chorobach występują podobne objawy. Niestety, nie istnieje przyczynowe leczenie kleszczowego zapalenia mózgu, dlatego stosuje się jedynie leczenie objawowe. Symptomy zazwyczaj samoistnie ustępują po okresie 2-3 tygodni od momentu zarażenia. Nie istnieje także szczepionka zabezpieczająca zwierzęta przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zapobieganie kleszczowemu zapaleniu mózgu

Aby zapobiec zachorowaniu na kleszczowe zapalenie mózgu, należy systematycznie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające przed kleszczami, takie jak spot-on, spraye, płyny, krople itp. - najlepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który doradzi, jaki preparat będzie odpowiedni dla naszego zwierzęcia oraz jak powinno się go stosować.

Dodatkowo, po każdym spacerze należy starannie przeglądać sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy. Jeśli potrafimy, usuwamy kleszcza samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że należy to robić w odpowiedni sposób: nie smarować go masłem ani nie polewać wodą, aby nie spowodować, że kleszcz wstrzyknie własną zakażoną krew do krwiobiegu zwierzęcia. Najlepiej usunąć kleszcza przy pomocy specjalnej pęsetki, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Unikajmy gwałtownego ciągnięcia kleszcza! Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym usunięciem kleszcza, udajmy się do weterynarza.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka