Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kiedy psu śmierdzi z pyska

Znasz ten moment, gdy Twój ukochany pies przychodzi do Ciebie, zaczyna machać ogonem i zaczyna cię obsypywać całuskami, a ty nagle czujesz nieprzyjemny zapach? Nie jesteś sam. Fetoris ex ore, inaczej halitoza, to problem, z którym borykają się właściciele psów na całym świecie. Ale co zrobić, gdy ten zapach staje się wyjątkowo mocny i nieprzyjemny? Czy wiesz, że może to być symptom poważniejszych problemów zdrowotnych Twojego pupila? Oto przegląd najważniejszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa oraz sposobów, jak temu zaradzić.

Czym jest fetoris ex ore?

Fetoris ex ore, inaczej halitoza, jest zjawiskiem występowania nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Czynnikiem odpowiedzialnym za tę dolegliwość są lotne związki chemiczne, które najczęściej powstają w obrębie psiego pyska. Do typowych związków, które generują tę przypadłość, zalicza się związki siarki, siarkowodór, dwutlenek siarki czy siarczek dimetylu. W nowszych badaniach ujawniono, że nie tylko związki siarkowe, ale również niesiarkowe produkty katabolizmu białek mogą wywołać fetoris ex ore.

Kwestia kamienia nazębnego

Pierwszą z przyczyn halitozy może być kamień nazębny. Na początku, przejawia się jako żółtawy nalot na zębach naszego pupila. Zaniedbanie w higienie uzębienia psa może prowadzić do narastania coraz większych złogów kamienia, co z kolei ma negatywne skutki dla ogólnego zdrowia zwierzęcia. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować zapaleniem dziąseł o bakteryjnym podłożu, które może być bezpośrednio odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z pyska psa.

Zagrożenie infekcjami bakteryjnymi

Niewłaściwa dieta i brak higieny jamy ustnej mogą poważnie pogorszyć jakość oddechu psa. Bakterie beztlenowe i grzyby doskonale rozwijają się na resztkach pokarmu, które mogą zalegać w zakamarkach pyska naszego czworonoga. Przewlekłe choroby wnętrza gardła oraz przewodów jamy gardłowo - nosowej również nie sprzyjają utrzymaniu neutralnego zapachu oddechu.

Objaw mocznicy

Halitoza może być jednym z objawów przewlekłej niewydolności nerek, zwanej mocznicą. W połączeniu z innymi objawami takimi jak biegunka, wymioty, osłabienie, męczliwość czy matowa sierść, halitoza może sugerować postępującą mocznicę.

Wpływ schorzeń narządów wewnętrznych

Przykre zapachy z pyska psa mogą również wynikać z chorób innych narządów wewnętrznych. Zaburzenia pracy wątroby, odpowiedzialnej za gospodarkę szkodliwymi produktami przemiany materii, mogą być pośrednią przyczyną halitozy. Halitoza może również wystąpić w przypadku cukrzycy.

Jak zapobiegać i leczyć halitozę?

Kiedy halitoza występuje w kontekście chorób wewnętrznych, zazwyczaj skutecznym rozwiązaniem jest leczenie narządu, który jest obciążony lub uszkodzony.

Kamień nazębny, który często powoduje halitozę, można kontrolować przez odpowiednią profilaktykę. Regularne czyszczenie zębów psa, korzystanie ze specjalistycznych gryzaków dentystycznych czy nawet aplikacja specjalnych sprayów, które ułatwiają usuwanie osadu, mogą pomóc w walce z tym problemem.

Niepowodzenia w walce z halitozą mogą być również skutkiem nieodpowiedniej diety. Przemyślane modyfikacje diety mogą przynieść znaczną poprawę jakości oddechu psa. Ograniczenie lub eliminacja węglowodanów, oraz dostarczenie zwierzęciu odpowiedniej ilości składników odżywczych w pokarmie mogą być kluczowe.

Nie zależnie od powodu nieprzyjemnego zapachu, warto skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem dla zwierząt, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i zapewnić naszemu pupilowi najlepszą możliwą opiekę.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka