Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Gorączka plamista Gór Skalistych (RMSF)

Gorączka plamista Gór Skalistych (RMSF) jest poważną chorobą zaliczaną do grupy gorączek plamistych. Znana jest ze swojego występowania nie tylko u ludzi, ale także u psów. Wywoływana jest przez bakterię Rickettsia rickettsii, przenoszoną przez kleszcze. Bakteria ta jest zdolna do wnikać do komórek śródbłonka, małych naczyń tętniczych i żylnych, by następnie je zniszczyć. Przebieg RMSF jest potencjalnie śmiertelny, a niektóre rasy psów, takie jak springer spaniel i owczarek niemiecki, mogą wykazywać zwiększoną podatność na gwałtowny przebieg tej choroby.

Objawy

Charakterystyczne objawy RMSF to:

Stany podgorączkowe lub gorączka
Wymioty
Bóle mięśni i stawów
Utrata apetytu
W późniejszym stadium, choroba może powodować dodatkowe symptomy takie jak niepokój, bóle brzucha, czy biegunka.

Diagnoza i leczenie Gorączki Plamistej Gór Skalistych

Diagnoza RMSF opiera się na połączonym wyniku badania klinicznego i badań laboratoryjnych. Główną metodą leczenia jest antybiotykoterapia, przy użyciu jednego z następujących leków: doksycyklina, ciprofloksacyna lub chloramfenikol. Wybór odpowiedniego leku musi być oczywiście zawsze zalecony przez doświadczonego lekarza weterynarii.

Zapobieganie Gorączce Plamistej Gór Skalistych

W celu uniknięcia zarażenia RMSF, ważne jest systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających przed kleszczami. Mogą to być różne formy preparatów, takie jak spot-on, spray, płyny, krople itp. Wskazane jest zasięgnąć porady weterynarza, który doradzi, który preparat będzie najbardziej odpowiedni dla naszego zwierzęcia i jak go stosować.

Po każdym spacerze powinniśmy dokładnie sprawdzić sierść naszego pupila w celu wykrycia i usunięcia kleszczy. Jeżeli potrafimy, kleszcza powinniśmy usunąć samodzielnie, pamiętając o odpowiedniej technice: nigdy niczym go nie smarować ani nie polewać wodą. Zamiast tego, kleszcza najlepiej usunąć przy pomocy specjalnej pęsetki lub lassa, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gwałtowne ciągnięcie kleszcza jest niewłaściwe! Jeśli mamy trudności z prawidłowym usunięciem kleszcza, powinniśmy udać się do weterynarza.

Gorączka plamista Gór Skalistych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego tak ważne jest zrozumienie objawów, metod leczenia i najważniejsze - strategii zapobiegania tej chorobie.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka