Fobie dźwiękowe u psów
Bardzo wiele psów ma fobie dźwiękowe, co powoduje, że Sylwester, burze i inne głośne wydarzenia są dla nich bardzo trudnymi chwilami. Skąd się biorą takie fobie? Jak stwierdzić, czy naszego psa ona dotyczy? I jak mu pomóc?
Czym jest fobia?
Fobia to utrzymująca się i nadmierna odpowiedź lękowa na określone bodźce i sytuacje. Najczęściej pojawia się u zwierząt generalnie lękliwych. W niektórych przypadkach fobia dźwiękowa może być warunkowana genetycznie. Obserwuje się nawet zwiększoną podatność na fobię u niektórych ras - przede wszystkim owczarków niemieckich oraz border collie.
Jak powstaje fobia?
Uogólniona lękliwość może być także nabyta w okresie socjalizacji szczeniąt, dlatego tak ważne jest, by w pierwszych 16 tygodniach życia szczenię miało kontakt z różnego rodzaju dźwiękami. Fobia może także powstać u psa, który nie ma problemów z lękliwością, jednak doświadczy jakiegoś traumatycznego przeżycia, np. jeśli wybuchnie obok niego petarda.
Najczęściej strach przed fajerwerkami, wybuchami czy burzą rośnie wraz z kolejnymi doświadczeniami psa. Szczególnie niekorzystne może być zachowanie w czasie takich epizodów, jeśli właściciel bardzo się przejmuje i nerwowo pociesza psa, może to doprowadzić do utrwalenia lęku. Z drugiej strony niewskazane jest także karanie czy krzyczenie na psa w takiej sytuacji.
Objawy fobii
Objawy fobii mogą być bardzo różne i zależą od zwierzęcia, nasilenia dźwięków, obecności innych zwierząt lub ludzi i wielu innych czynników. Mogą to być:
Kontrola fobii dźwiękowej
Najważniejszym sposobem ograniczenia fobii dźwiękowych jest unikanie tego, co wyzwala strach. Jednak niestety rzadko jest możliwe takie kontrolowanie bodźców. Możliwe jest zwykle ograniczenie siły bodźca, np. poziomu jego głośności. Włączenie innego źródła dźwięku może w pewnym stopniu blokować docieranie do psa tego dźwięku, który jest dla niego przerażający. Poziom dźwięku obniżyć można też zaciągając zasłony, żaluzje, zamykając okna i uszczelniając je, np. kocami. Pomóc może też umieszczenie zwierzęcia w miejscu, gdzie dźwięki burzy czy fajerwerków docierają w mniejszym stopniu.
Praca behawioralna
Bardzo ważne w leczeniu fobii dźwiękowych jest praca behawioralna ze zwierzęciem, jeśli nie mamy doświadczenia z taką pracą i odpowiedniej wiedzy, najlepiej przynajmniej na początku skonsultować się z behawiorystą. Najważniejsze w czasie pracy behawioralnej z psem z fobią dźwiękową jest:
Leczenie farmakologiczne
Czasami sama praca behawioralna nie jest wystarczająca i konieczne jest wykorzystanie leków, które obniżą lękliwość psa. Zdarza się, że jest to konieczne, by w ogóle rozpocząć pracę ze zwierzęciem. Leczenie farmakologiczne może być także pomocne, jeśli zaczęliśmy pracę behawioralną zbyt późno i nie chcemy, żeby postępy, które poczyniliśmy, zostały zniweczone poprzez wystąpienie zbyt silnego bodźca. O podaniu leków i ich rodzaju decyduje lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę intensywność fobii, a także stan zdrowia zwierzęcia.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00

GODZINY PRACY
9:00 - 19:00
SOBOTA10:00 - 16:00
ZAMÓWIENIA883 901 501
SKLEP91 885 31 31
Regulamin
Polityka
