Zdjęcie poglądowe

Fobie dźwiękowe u psów

Bardzo wiele psów ma fobie dźwiękowe, co powoduje, że Sylwester, burze i inne głośne wydarzenia są dla nich bardzo trudnymi chwilami. Skąd się biorą takie fobie? Jak stwierdzić, czy naszego psa ona dotyczy? I jak mu pomóc?

Czym jest fobia?

Fobia to utrzymująca się i nadmierna odpowiedź lękowa na określone bodźce i sytuacje. Najczęściej pojawia się u zwierząt generalnie lękliwych. W niektórych przypadkach fobia dźwiękowa może być warunkowana genetycznie. Obserwuje się nawet zwiększoną podatność na fobię u niektórych ras - przede wszystkim owczarków niemieckich oraz border collie.

Jak powstaje fobia?

Uogólniona lękliwość może być także nabyta w okresie socjalizacji szczeniąt, dlatego tak ważne jest, by w pierwszych 16 tygodniach życia szczenię miało kontakt z różnego rodzaju dźwiękami. Fobia może także powstać u psa, który nie ma problemów z lękliwością, jednak doświadczy jakiegoś traumatycznego przeżycia, np. jeśli wybuchnie obok niego petarda.
Najczęściej strach przed fajerwerkami, wybuchami czy burzą rośnie wraz z kolejnymi doświadczeniami psa. Szczególnie niekorzystne może być zachowanie w czasie takich epizodów, jeśli właściciel bardzo się przejmuje i nerwowo pociesza psa, może to doprowadzić do utrwalenia lęku. Z drugiej strony niewskazane jest także karanie czy krzyczenie na psa w takiej sytuacji.

Objawy fobii

Objawy fobii mogą być bardzo różne i zależą od zwierzęcia, nasilenia dźwięków, obecności innych zwierząt lub ludzi i wielu innych czynników. Mogą to być:

 • Drżenie i trzęsienie się,
 • Ślinotok,
 • Dyszenie,
 • Krążenie po domu bez celu i bez przerw,
 • Chowanie się pod meblami,
 • Nagabywanie opiekuna, szukanie jego uwagi,
 • Oddawanie moczu lub defekacja,
 • Opróżnianie gruczołów okołoodbytowych,
 • Próby ucieczki, uderzanie i drapanie w drzwi,
 • Niesłuchanie komend,
 • Zachowania obsesyjne, np. lizanie łap.

Kontrola fobii dźwiękowej

Najważniejszym sposobem ograniczenia fobii dźwiękowych jest unikanie tego, co wyzwala strach. Jednak niestety rzadko jest możliwe takie kontrolowanie bodźców. Możliwe jest zwykle ograniczenie siły bodźca, np. poziomu jego głośności. Włączenie innego źródła dźwięku może w pewnym stopniu blokować docieranie do psa tego dźwięku, który jest dla niego przerażający. Poziom dźwięku obniżyć można też zaciągając zasłony, żaluzje, zamykając okna i uszczelniając je, np. kocami. Pomóc może też umieszczenie zwierzęcia w miejscu, gdzie dźwięki burzy czy fajerwerków docierają w mniejszym stopniu.

Praca behawioralna

Bardzo ważne w leczeniu fobii dźwiękowych jest praca behawioralna ze zwierzęciem, jeśli nie mamy doświadczenia z taką pracą i odpowiedniej wiedzy, najlepiej przynajmniej na początku skonsultować się z behawiorystą. Najważniejsze w czasie pracy behawioralnej z psem z fobią dźwiękową jest:

 • Przeciwwarunkowanie - nauczenie zwierzęcia określonego zachowania na określony dźwięk, celem jest stworzenie u psa nowych, pozytywnych skojarzeń z dźwiękiem, który wywoływał fobię.
 • Obniżenie poziomu stresu poprzez odwrażliwianie - uczenie zwierzęcia, by było spokojne kiedy dźwięki są przedstawiane mu w wersji cichszej niż w naturze. Można wykorzystać do tego nagrania np. burzy i stopniowo przyzwyczajać zwierzę do coraz głośniejszych bodźców. Najlepiej jest przeprowadzać odwrażliwienie w okresie, w którym pomiędzy sesjami nie pojawią się wywołujące fobię dźwięki w pełnej głośności, czyli np. poza sezonem burzowym.

Leczenie farmakologiczne

Czasami sama praca behawioralna nie jest wystarczająca i konieczne jest wykorzystanie leków, które obniżą lękliwość psa. Zdarza się, że jest to konieczne, by w ogóle rozpocząć pracę ze zwierzęciem. Leczenie farmakologiczne może być także pomocne, jeśli zaczęliśmy pracę behawioralną zbyt późno i nie chcemy, żeby postępy, które poczyniliśmy, zostały zniweczone poprzez wystąpienie zbyt silnego bodźca. O podaniu leków i ich rodzaju decyduje lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę intensywność fobii, a także stan zdrowia zwierzęcia.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka