Zdjęcie poglądowe

Ciała obce w przewodzie pokarmowym

Psy niewątpliwie uwielbiają zabawę, czy to poprzez aportowanie, bieganie za piłką czy gryzienie różnych zabawek. Część z czworonogów wraca do nas z upolowanym łupem, inne wolą bawić się samotnie. Bez względu na preferencje naszych pupili, musimy pamiętać, że nieodpowiednio dobrane zabawki mogą stwarzać dla nich niebezpieczeństwo. Jak więc uniknąć takiej sytuacji i co robić, gdy do niej dojdzie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiednich zabawek dla naszego psa. Na rynku zoologicznym istnieje szeroka gama produktów - od pluszowych maskotek, po piszczące piłeczki. Wybierając zabawkę dla naszego pupila, powinniśmy kierować się jej przeznaczeniem, funkcjonalnością i marką. Często wyższej cenie towarzyszy lepsza jakość - te droższe produkty są zazwyczaj bardziej trwałe i wykonane z nietoksycznego materiału.

Niektóre zabawki mogą być niebezpieczne dla psów. Przykładowo, zabawki z długimi wypustkami, które mogą zostać szybko odgryzione przez psa, są potencjalnie ryzykowne. Dodatkowo, należy unikać dawania psu do zabawy swoich rzeczy, jak stare buty czy ubrania. To może prowadzić do późniejszych problemów behawioralnych, gdyż pies nie jest w stanie odróżnić, które przedmioty są przeznaczone do zabawy, a które nie.

Polecane są piłki odpowiedniej wielkości, które pies nie jest w stanie połknąć, a także zabawki rozwijające inteligencję psa, które potrafią zająć go na dłuższy czas. Jedną z nich jest KONG - w gumowej osłonie umieszcza się kilka smakołyków, które pies ma za zadanie wydobyć.

Co zrobić, jeśli pies połknął niebezpieczny przedmiot?

Mimo naszej troski, zdarza się, że psy znajdują i połykają przedmioty, które nie są dla nich bezpieczne. W takich przypadkach należy podjąć szybkie i odpowiednie działania.

Bez różnicy czy pies połknął stały przedmiot, tak jak skarpetkę czy piłkę, czy płyn, toksyczną lub żrącą substancję, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Na miejscu, po zebranym wywiadzie (co zwierzę połknęło, ile czasu minęło), lekarz- w warunkach kontrolowanych- poda lek wywołujący wymioty, lub zadecyduje o dalszej diagnostyce.

Połknięte ciało obce powinno opuścić organizm psa w ciągu 48 godzin. Jeżeli jednak pies ma problemy z wypróżnianiem, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Opóźnienie może doprowadzić do gromadzenia się toksyn w organizmie lub martwicy części jelit.

Jak leczyć psa po połknięciu ciała obcego?

W przypadku stwierdzenia, że pies połknął ciało obce, lekarz weterynarii dokona prześwietlenia w celu zlokalizowania przedmiotu. W niektórych przypadkach, niewielkie przedmioty można próbować usunąć, podając psu olej parafinowy. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, konieczna może być operacja.

Zabieg chirurgiczny jest wykonywany pod narkozą. Po operacji bardzo ważne jest ostrożne karmienie zwierzęcia, w pierwszych dniach najlepiej zastąpić pokarm kroplówkami. Pamiętajmy, że przez pierwszą dobę po operacji nie powinniśmy podawać psu nawet wody. Bezpieczeństwo i dobro naszych czworonożnych przyjaciół powinno być dla nas priorytetem. Wybierajmy bezpieczne dla nich zabawki, a w razie potrzeby reagujmy szybko i zdecydowanie.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka