Zdjęcie poglądowe

Choroby pochwy u suk i kotek

Objawy przy chorobach pochwy suk i kotek mogą mieć różny przebieg. Czasem zmiany w obrębie pochwy widoczne są dla właściciela zwierzęcia, a czasem przebieg chorób pochwy u tych zwierząt może być bezobjawowy i tylko badanie lekarskie jest w stanie cokolwiek wykazać.

Zmiany zlokalizowane w pochwie najczęściej dotyczą niesterylizowanych suk i kotek w starszym wieku. W większości są to zmiany łagodne, jednak wymagające interwencji chirurgicznej. Proces nowotworowy obejmować może pochwę, jej przedsionek oraz srom. Najczęściej spotykanymi zmianami nowotworowymi obejmującymi pochwę są guzy mezenchymalne, mięsaki gładkokomórkowe, włókniakomięśniaki oraz włókniaki. Wywodzą się one z tkanki mięśniowej gładkiej i i tkanki łącznej włóknistej. Zarówno guzy jak i tłuszczaki mogą zajmować wnętrze kanału rodnego i przylegać do ściany pochwy, jej przedsionka lub rozwijać się na zewnątrz pochwy. Łagodne nowotwory z którymi rzadziej można się spotkać to: gruczolak łojowy, łagodny włókniak histiocytarny, włókniakośluzak. Z kolei wśród guzów złośliwych można wyróżnić np. mięśniakomięsak, rak gruczołowy, rak płaskonabłonkowy, rak lity, mięśniak kościopochodny czy guz z komórek tucznych. Choroby pochwy nie obejmują wyłącznie zmian nowotworowych. Diagnozuje się następujące przypadki: zapalenie pochwy, przerost łechtaczki, wypadnięcie pochwy, ropnie i krwiaki.

Choroby pochwy u suk i kotek mogą objawiać się w następujący sposób:

• miejscowa deformacja – np. gdy nowotwór rozwija się na zewnątrz pochwy,
• widoczne tkanki guza wystające poza srom – w tej okolicy mogą pojawić się zmiany ogniskowe, zakażenie, nadżerki i rany spowodowane przez ocieranie lub wylizywanie przez zwierzę nowotworowo zmienionego miejsca,
• problem z oddawaniem moczu – pojawia się w chwili, gdy lokalizacja guza znajduje się blisko cewki moczowej i powoduje jej ucisk,
• wyciek z pochwy – najczęściej pojawia się, gdy guz zlokalizowany jest wewnątrz pochwy,
• krew w moczu,
• wylizywanie sromu,
• komplikacje przy porodzie,
• problemy z kryciem samic.

Odpowiednią diagnozę dotyczącą schorzeń pochwy u suk i kotek może postawić jedynie lekarz weterynarii na podstawie specjalistycznych badań.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są najczęściej spotykane objawy chorób pochwy u suk i kotek?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka