Zdjęcie poglądowe

Choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe można zidentyfikować na podstawie określenia gatunku kleszcza, który żerował na zwierzęciu. Dzięki znajomości patogenów transmitowanych przez dany gatunek, można podjąć trafną decyzję i wdrożyć skuteczne leczenie pupila.

kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Doskonale identyfikują one swoją ofiarę przy pomocy specjalnego narządu Hallera, dzięki któremu potrafią wyczuć zapach i ciepło swojej ofiary. kleszcze cierpliwie czekają na swojego żywiciela, najczęściej wysoko na źdźbłach trawy lub liściach.

kleszcze na każdym etapie rozwoju odżywiają się krwią. Przy pomocy aparatu gębowego „wwiercają” się w skórę żywiciela i pobierają jego krew. Przy okazji wpuszczają do krwi ofiary toksyny. Żywiciel kleszcza nie odczuwa bólu związanego z ugryzieniem pasożyta, ponieważ wczepiający się w skórę kleszcz w swojej ślinie posiada substancje znieczulające.

W Polsce występuje około 19 gatunków kleszczy

Okazuje się, że pięć z nich z powodzeniem żeruje na naszych pupilach. Zaliczamy do nich:

  • Ixodes ricinus
  • Dermacentor reticulatus
  • I. hexagonus
  • I. crenulatus
  • I. rugicollis

Choroby odkleszczowe występujące u psów i kotów:

Bolerioza

Bolerioza – u psów występuje bardzo rzadko, nie notuje się zachorowań u kotów. Objawy kliniczne zarażeniem boleriozą to: gorączka, apatia, brak apetytu, obrzęk stawów, powiększenie węzłów chłonnych. Czasem występują problemy z oddychaniem.

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu – wyróżnia się cztery postaci choroby: oponową, mózgową, mózgowo – rdzeniową oraz czwartą, która łączy te wszystkie postacie. Objawy kliniczne to: podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, zmęczenie. Objawy ustępują zwykle po 2-3 tygodniach. Choroba może mieć ostry przebieg, rzadko bywa śmiertelna.

Babeszjoza

Babeszjoza – jest to choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze. Pierwotniak atakuje i niszczy czerwone krwinki, doprowadzając organizm do anemii. Choroba jest wysoce śmiertelna, zarażone zwierzę wymaga szybkiej pomocy lekarsko – weterynaryjnej. Pierwotniak silnie uszkadza nerki oraz wątrobę zwierzęcia. Objawy kliniczne to: wysoka gorączka, osłabienie, apatia, wymioty, utrata masy ciała.

Erlichioza

Erlichioza – pasożyt bytuje głównie w krwinkach białych zakażonego zwierzęcia. Objawami klinicznymi najczęściej są: przejściowe osłabienie, senność, brak apetytu, uszkodzenie nerek.

Haemobartenelloza

Haemobartenelloza – odpowiedzialność za jej występowanie ponoszą bakterie Haemobartonella canis oraz Haemobartonella felis, które przenoszone są przez kleszcze, pchły, wszy i komary. Atakują krwinki czerwone doprowadzając zwierzę do utraty masy ciała, zaburzeń apetytu, depresji oraz żółtaczki.

Tularemia

Tularemia – najwięcej zachorowań na tę chorobę notuje się w okresie od wiosny do jesieni. Objawy kliniczne to: powiększenie węzłów chłonnych oraz ich martwica i ropica, zapalenie spojówek i ich owrzodzenie, zmiany w migdałkach.

Gorączka plamista

Gorączka plamista – występuje w szczególności na obszarach obu Ameryk i jest wywoływana przez bakterię Rickettsia rickettsii. Gorączka plamista przenoszona jest przez kleszcze i komary. Objawy kliniczne to: gorączka, wymioty, bóle mięśni i stawów oraz spadek apetytu. W późniejszym okresie może pojawić się niepokój, bóle brzucha oraz biegunka.

Anaplazmoza

Anaplazmoza - choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Dotyka liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Chorują również ludzie. Ostre objawy anaplazmozy przypominają objawy boreliozy. Objawy kliniczne mogą być następujące: ból i obrzęk stawów, kulawizna, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała.

Bartoneloza

Bartoneloza - Bartonella spp., choroba bakteryjna przenoszona przez pchły i kleszcze. Chorują głównie koty. Istnieje możliwość zarażenia się człowieka od kota bartonelozą. W przypadku ciężarnej kotki możliwe jest zarażenie śródmaciczne płodów. Charakterystyczna dla tej choroby jest jej sezonowość. Do zarażeń dochodzi najczęściej pomiędzy czerwcem a styczniem. Profilaktyka Bartonelozy u ludzi sprowadza się przede wszystkim do zwalczania inwazji pcheł u kota, a także dezynfekcji wszelkich zadrapań spowodowanych przez pupila.

Hepatozoonoza

Hepatozoonoza - przenosi ją kleszcz psi. Choroba pierwotniacza o czysto subklinicznym przebiegu. Chorują jedynie psy, które połknęły zarażonego kleszcza.

Filarioza

Filarioza- Wywołana przez nicienie, przenoszona przez kleszcze i komary. Przebieg choroby najczęściej jest bezobjawowy.

Profilaktyka

Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwko kleszczom. W lecznicach dla zwierząt i dobrych sklepach zoologicznych dostępny jest szereg preparatów dla psów i kotów. Ważne jest, aby preparat był zawsze odpowiednio dobrany. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil otrzyma odpowiednią substancję. Niestety u kotów zdarzają się częste przypadki zatruć wywołanych przez zastosowanie u nich preparatów, które przeznaczone są dla psów lub innych gatunków zwierząt. Zatrucie źle dobranym środkiem przeciw pasożytom zewnętrznym może być dla kota nawet śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego kupując jakiekolwiek preparaty dla naszych pupili, zawsze zaopatrujmy się w zaufanych lecznicach i specjalistycznych sklepach zoologicznych. Tylko fachowa wiedza zatrudnionych tam osób jest gwarancją skutecznej i bezpiecznej profilaktyki.

Zadbaj o swojego pupila

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Nasz sklep Jak dojechać

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka