Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Babeszjoza

Babeszjoza, niekiedy niedoceniana, to de facto jedna z najgroźniejszych chorób, które mogą dotknąć naszych czworonożnych towarzyszy. Przenoszona przez kleszcze, ma zdolność niszczenia systemu krwionośnego zwierzęcia, powodując poważne uszkodzenia organów wewnętrznych i prowadząc, w najgorszym wypadku, do śmierci. Chociaż występuje częściej u psów, jest równie niebezpieczna dla kotów. Poznajmy bliżej tę groźną chorobę.

Babeszjoza: Niepozorny morderca wśród zwierząt domowych

Babeszjoza jest wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis (u psów) lub Babesia felis (u kotów), który wprowadzany jest do układu krwionośnego zwierzęcia przez kleszcza. Ten malutki pasożyt atakuje i niszczy erytrocyty (czerwone krwinki), co prowadzi do anemii i uszkodzenia wątroby, nerek oraz innych narządów wewnętrznych. Nieleczona, leczona niewłaściwie lub zbyt późno, babeszjoza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nawet gdy jest prawidłowo leczona, istnieje ryzyko zgonu.

Czy Twój zwierzak ma babeszjozę? Poznaj symptomy

Znakiem ostrzegawczym może być apatia i osowiałość zwierzęcia, brak apetytu i pragnienia, wysoka temperatura ciała (do 40-41 stopni Celsjusza) oraz powiększone węzły chłonne. Kolejnymi niepokojącymi objawami są zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej, wymioty, biegunka (często z krwią), trudności z oddawaniem moczu, krwiomocz, oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, oddechowego i nerwowego.

Diagnostyka babeszjozy: czas jest kluczowy

Jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek z powyższych symptomów u swojego pupila, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Babeszjoza rozwija się błyskawicznie, powodując ogromne spustoszenie w organizmie zwierzęcia, dlatego kluczowe jest szybkie działanie. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania krwi. Jeżeli wynik jest negatywny, a objawy niepokojące, badanie krwi powinno być powtórzone. W każdym przypadku, kleszcz musi zostać usunięty w odpowiedni sposób.

Jak leczyć babeszjozę

Leczenie babeszjozy ma dwa punkty: przyczynowy i objawowy. Po potwierdzeniu zakażenia, weterynarz podaje leki, które eliminują pierwotniaka z krwi zwierzęcia. Choć te leki są silnie toksyczne, mogą okazać się jedyną szansą na przetrwanie. Leczenie objawowe ma na celu ochronę nerek, układu moczowego i wątroby. Podaje się dożylnie leki wspomagające pracę tych organów, jak również witaminy z grupy B, leki przeciwgorączkowe, kroplówki z płynami nawadniającymi i elektrolitami. Kroplówki podaje się często, czasem nawet dwa razy dziennie, aby ustabilizować gospodarkę elektrolityczną zwierzęcia. Czasami stosuje się transfuzję krwi. Ważna jest także odpowiednia dieta, oszczędzająca nerki i wątrobę.

Zabezpieczanie i zapobieganie

Najlepszą strategią jest zapobieganie zakażeniu. Stosuj regularnie preparaty zabezpieczające przed kleszczami i dokładnie przeglądaj sierść zwierzęcia po każdym spacerze, aby znaleść kleszcze. Kleszcza należy usunąć w odpowiedni sposób - nie smaruj go masłem ani nie polewaj wodą. Najbezpieczniej usunąć go przy pomocy specjalnej pęsetki, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gwałtowne pociąganie kleszcza jest niewłaściwe! Jeśli masz trudności z prawidłowym usunięciem kleszcza, zgłoś się do weterynarza.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka