Babeszjoza u kotów

Większość chorób przenoszonych przez kleszcze przede wszystkim jest groźna dla psów i ludzi. Wszyscy słyszeliśmy o babeszjozie, boreliozie czy odkleszczowym zapaleniu opon mózgowych. Mało się jednak mówi o niebezpieczeństwach, jakie niosą kleszcze dla kotów. Okazuje się, że babeszjoza może być groźna także dla kotów.


Co wywołuje babeszjozę?

Babeszjoza jest ciężką chorobą, przenoszoną przez kleszcze. Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Babesia. Pierwotniaki te można podzielić na wiele różnych gatunków, które najczęściej atakują tylko jeden gatunek żywiciela. Jest kilka gatunków tych organizmów, które mogą wywoływać chorobę u kotów. Do niedawna najczęściej zachorowania obserwowano w południowej Afryce i przede wszystkim u dużych kotów, jak np. lwy czy lamparty. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia o rozpoznaniu choroby u kotów domowych i także w obrębie Europy.

Przebieg choroby

Każdy z gatunków Babesia wywołuje trochę inne objawy kliniczne i cechuje się inną zjadliwością. Jednak ogólnie rzecz ujmując dla wszystkich wspólny jest podobny cykl życiowy. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze. Kleszcz zakaża się poprzez wypicie krwi chorego zwierzęcia. Z jego jelit pasożyty przenoszą się do ślinianek, gdzie się namnażają. W tym procesie powstają tzw. sporozoity, które przy kolejnym ugryzieniu wraz ze śliną kleszcza dostają się do organizmu żywiciela – w tym przypadku kota. Po dostaniu się do krwi kota pierwotniaki atakują jego krwinki czerwone i w nich znowu się rozmnażają. Następnie powodują one rozpad krwinki i atakują kolejne komórki.

Objawy kliniczne

U kotów babeszjoza może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle od kilku dni do miesiąca od ugryzienia przez kleszcza. Głównym objawem w przebiegu tej choroby jest anemia, powodowana rozpadem czerwonych krwinek. Śluzówki kota stają się wówczas bardzo blade. Pozostałe objawy są mało charakterystyczne, co powoduje, że babeszjoza może być mylona z innymi chorobami. Kot może być apatyczny, stracić apetyt, szybciej się męczyć i być ogólnie osłabiony. Gorączka pojawia się raczej rzadko.

Powikłania babeszjozy

Jeżeli choroba rozwija się dłuższy czas, nie zostanie wcześnie rozpoznana i leczona, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów. W wyniku anemii znacznie utrudniony jest transport tlenu do tkanek. Na brak tlenu najbardziej wrażliwe są mózg, nerki oraz mięśnie. Zaniedbanie leczenia, może więc mieć dość poważne i często nieodwracalne skutki.

Stawiaj na profilaktykę

Leczenie babeszjozy u kotów przebiega podobnie jak u psów – podawane są leki przeciwpierwotniacze oraz antybiotyki. W zależności od stanu pacjenta lekarz może także zalecić inne leki. Warto wcześnie zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, by nie dopuścić do powstawania powikłań. Ważna jest także profilaktyka – unikanie kleszczy – stosowanie preparatów ich odstraszających – kropli czy obróżek. Profilaktyka zalecana jest nawet kotom nie wychodzącym z domów – kleszcze mogą być przyniesione przez nas lub nasze psy nawet z krótkiego spaceru w lesie czy parku.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Aktualnie w promocji

2 dni-30%
ZOBACZ
25.13 zł 35.90 zł

Eurowet Wita-Vet Ca/P 2 (2g)

100g
1 dzień-32%
ZOBACZ
18.99 zł 28.00 zł

Trappers Hut Filet dla psa z jelenia

300g
1 dzień-16%
ZOBACZ
29.89 zł 35.50 zł

BioFeed Olej z łososia dla psa i kota

500ml
3 dni-30%
ZOBACZ
55.93 zł 79.90 zł

Eurowet Wita-Vet sierść

200g