Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Angiostrongyloza

Angiostrongyloza jest chorobą pasożytniczą powodowaną przez nicienia Angiostrongylus vasorum, członka nadrodziny Metastrongyloidea. Dawniej przypisywana wyłącznie psom, to schorzenie jest teraz coraz częściej diagnozowane również u kotów. Oto pogłębione spojrzenie na tę chorobę, jej cykl, objawy, leczenie i zapobieganie.

Angiostrongyloza: Schorzenie wywołane przez nicień płucny

Angiostrongyloza jest chorobą pasożytniczą powodowaną przez nicienia Angiostrongylus vasorum, nazywanego również nicieniem płucnym ze względu na jego lokalizację w organizmie. Pasożyt ten jest także określany mianem francuskiego robaka sercowego - ze względu na miejsce bytowania w organizmie oraz od pierwszych doniesień o jego wykryciu, które pochodziły z regionu Tuluzy.

Geograficzne rozprzestrzenienie i różnorodność gospodarzy

Angiostrongylus vasorum jest obecnie powszechny w wielu krajach, w tym w Polsce. Pomimo że pierwotnie uważano, że choroba ta dotyka tylko psów, coraz częściej obserwuje się jej inwazję u kotów. Pierwszy kliniczny przypadek angiostrongylozy u kota został potwierdzony w Polsce w 2014 roku.

Cykl życiowy pasożyta i sposób przenoszenia

Głównym żywicielem dla Angiostrongylus vasorum są psy i lisy, choć żywicielami pośrednimi są ślimaki, a żywicielami paratenicznymi (czyli zastępczym)- żaby. Inwazja występuje, gdy główny żywiciel, na przykład pies, spożywa inwazyjne larwy L3, które mogą pochodzić z zarażonych ślimaków, ich śluzu lub z wody zamieszkanej przez zarażone ślimaki. Larwy przenikają do organizmu gospodarza, rozwijając się i przenosząc z żywiciela pośredniego do żywiciela ostatecznego.

Symptomy i diagnoza angiostrongylozy

Niewielkie inwazje mogą przebiegać bezobjawowo, natomiast objawy rosną w zależności od stopnia inwazji i lokalizacji pasożyta w organizmie. Objawy mogą obejmować kaszel, brak apetytu, utratę masy ciała, wymioty, biegunkę, duszność, krwiaki, krwawienia, a nawet objawy neurologiczne.

Diagnoza angiostrongylozy obejmuje badanie kału, popłuczyn z oskrzeli/tchawicy, bioptatów płuc, osadu moczu, a także techniki serologiczne i molekularne. Dodatkowe badania, takie jak RTG, echokardiografia, badania laboratoryjne, mogą ułatwić rozpoznanie i określenie aktualnego stanu klinicznego pacjenta.

Terapia i perspektywy leczenia

Leczenie angiostrongylozy polega na zastosowaniu odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego. Dawka leku musi być indywidualnie dostosowana do masy ciała pacjenta, a czas leczenia musi być ściśle określony. Rokowanie jest najkorzystniejsze, gdy diagnoza jest postawiona jak najwcześniej, co pozwala na leczenie w łagodniejszej fazie choroby.

Profilaktyka angiostrongylozy: Jak zapobiec chorobie

Zapobieganie angiostrongylozie obejmuje unikanie kontaktu zwierząt domowych ze ślimakami, rozważanie zastosowania środków przeciwpasożytniczych na posesji, regularne badania kału zwierząt w celu wczesnego wykrywania łagodnych, bezobjawowych inwazji oraz regularne odrobaczanie zwierząt. Zasady te mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego pupila i zapobieganiu angiostrongylozie.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka