Zdjęcie poglądowe

Zwierzęta w czasie upałów

Z niecierpliwością czekaliśmy na nastanie ciepłych i długich dni. Teraz, kiedy nadeszły, okazuje się, że dotkliwie dają się we znaki naszym zwierzętom i bez odpowiedniej opieki mogą być dla nich niebezpieczne. Oto kilka wskazówek jak pomoc zwierzętom przetrwać upal.

Termoregulacja u psów czyli spocone łapy i szeroko otwarty pysk

Psy to drapieżniki, nie mogą więc pozostawiać zapachu na terenie, na którym polują, aby nie zdradzać swojej obecności. Ponieważ pot jest wydzieliną pachnącą bardzo intensywnie, natura wyposażyła nasze czworonogi w gruczoły potowe jedynie na nosie i opuszkach palców. Właśnie dlatego zdarza się, że w upalne dni możemy zauważyć ślady mokrych łap naszych czworonogów, mimo, że wcześniej wcale nie wchodziły do wody. Jeśli przyjrzeć się proporcjom, łatwo zauważyć, ze tak mała powierzchnia ciała nie jest w stanie schłodzić całego organizmu. Dlatego psy posiadają dodatkowy mechanizm, który pozwala im obniżyć temperaturę ciała kiedy jest gorąco - jest nim po prostu ziajanie.

Jednak zbyt wysokie temperatury mogą być groźne dla psów i doprowadzić do przegrzania organizmu. Szczególnie narażone są psy w podeszłym wieku, chore, ciężarne suki, rasy psów z krótką kufą. Dlatego musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach jakie należy stosować w czasie upałów.

Bezpieczna temperatura dla psa

Optymalna temperatura dla większości ras to 12-18 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura podnosi się do około 23 stopni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na psy dużych ras, z krótką kufą, psy otyłe oraz ciężarne suki. Nie zachęcajmy ich do dużego wysiłku fizycznego, obserwujmy czy ich zachowanie nie wskazuje na nadmierne przegrzanie organizmu. Kiedy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, na ryzyko hipertermii narażone są także szczenięta i psi seniorzy. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza jest już niebezpieczna dla wszystkich psów przebywających na zewnątrz.

Jak pomoc psu podczas upałów

Dostęp do wody

Przede wszystkim zapewnij psu dostęp do wody. Zarówno w domu, jak i na spacerze, pies musi mieć możliwość ugaszenia pragnienia. Warto wystawić w domu dodatkowe miski z wodą, z których pies będzie mógł korzystać. Na spacer zabierajmy butelkę z wodą, aby nasz pupil mógł ugasić pragnienie.

Ograniczenie spacerów

Ogranicz spacery w ciągu dnia. Podczas upałów najlepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie psa na dłuższy spacer wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy na zewnątrz zrobi się chłodniej. W ciągu dnia powinniśmy ograniczyć się jedynie do krótkich wyjść na załatwienie potrzeb fizjologicznych zwierzaka.

Schładzanie

W czasie największych upałów możemy delikatnie zmoczyć sierść naszego psa. Pamiętajmy jednak aby woda nie była zbyt zimna, ponieważ może ona nadmiernie zwierzę wyziębić. Możemy przykryć psa wilgotnym ręcznikiem, rozłożyć w mieszkaniu maty chłodzące lub umożliwić psu położenie się w chłodniejszej części mieszkania, np. na płytkach w łazience.

Zapobieganie poparzeniom

Podczas upałów, nasze psy narażone są również na poparzenia łap. Zadbajmy o to, żeby umożliwić swojemu pupilowi spacer po trawie lub innym naturalnym podłożu.
Niektórzy właściciele martwią się, że duża ilość sierści dodatkowo podnosi temperaturę ciała psa. Pamiętajmy jednak, że sierść stanowi naturalną ochronę zwierzęcia i obcinanie lub golenie psa w czasie upałów może skończyć się dla niego oparzeniem słonecznym i przysporzyć dodatkowych problemów.

Dieta podczas upałów

W czasie upalnych dni może się zdarzyć, że nasz zwierzak nie będzie miał ochoty na posiłki. To zupełnie naturalna reakcja organizmu. Możemy więc pozwolić naszemu psu na 2-3 dniowe kaprysy żywieniowe, porcje karmy mogą być zmniejszone o ok 10% i zawierać mniej białka i tłuszczy. Możemy też podzielić główne posiłki na kilka mniejszych w ciągu dnia. Jednak jeśli zauważymy, że nasz psiak postanowił przeprowadzić całkowitą głodówkę i po upływie tego czasu nie zamierza wrócic do normalnej diety, porozmawiajmy z lekarzem weterynarii.

Unikanie długich podróży

Podczas upałów unikajmy długich podróży z naszym psem. Jeśli są one konieczne, róbmy częstsze postoje, podczas których nasz pies będzie mógł ugasić pragnienie i załatwić potrzeby fizjologiczne. Jeśli nasz pies musi podróżować w kagańcu, zwróćmy uwagę czy może swobodnie w nim ziajać, pamiętajmy, że głównie w ten sposób ma możliwość regulowania temperatury swojego ciała.
I chociaż temat wraca co roku i wydawałoby się, że już wszyscy o tym wiemy, nie zostawiajmy psa w samochodzie. Nawet na chwile, nawet w cieniu, nawet z uchyloną szybą. Takie przypadki w większości kończą się tragicznie dla czworonogów.

Kiedy kot ma dosyć słońca

Wszyscy wiemy, że koty zdecydowanie preferują ciepłe miejsca. Zimą wylegują się na kaloryferze, z przyjemnością zajmują miejsce na naszym komputerze lub wygrzewają się w słońcu. Jednak i dla nich przychodzi moment, w którym letnie temperatury stają się nieznośne i kiedy słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza, zmieniają swoje zwyczaje.

Jak kot się poci

Koty, podobnie jak psy, posiadają niewiele gruczołów potowych. Umieszczone są one jedynie na poduszkach łapek oraz, w bardzo malej ilości, w okolicach pyszczka. Nie mają możliwości schłodzenia organizmu poprzez pocenie się, dlatego zostały obdarzone przez naturę w umiejętność chłodzenia mechanicznego. Wylizując sierść na swoim ciele powodują, że parująca ślina obniża temperaturę ich ciała.

Jak dbać o koty w czasie upałów

Kocia umiejętność obniżenia temperatury może być niewystarczająca podczas upałów, dlatego warto pomóc naszemu mruczkowi radzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą. Przede wszystkim pamiętajmy o wodzie - kot musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Jeśli kot pozostaje na kilka godzin sam w domu, rozstawmy mu dodatkowe miski z wodą, możemy do nich dorzucić dodatkowo 2-3 kostki lodu. Obserwujmy czy kot na pewno ją pije. Wyjątkowo opornym kociakom możemy pomóc w nawadnianiu się poprzez mieszanie mokrej karmy z niewielką ilością wody.
Jeśli zauważymy, że nasz kot ma mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie, możemy podzielić jego dzienne porcje na mniejsze i podawać je częściej w ciągu dnia. Należy dbać o to, żeby karma była świeża i nie pozostawała w misce w ciągu dnia.
Podczas upałów możemy delikatnie zwilżyć kocią sierść podczas głaskania lub nakryć kota zwilżonym wodą ręcznikiem.
Bądźmy wyrozumiali podczas zabawy i nie zachęcajmy kota do szalonych pościgów podczas upałów. Z pewnością zauważymy, że w ciągu gorącego dnia nasze koty będą szukać zacisznego, chłodnego miejsca, a dopiero wieczorem będą zwiększać swoją aktywność, to będzie najlepszy czas na wspólne zabawy.

Gryzonie i ptaki w domu

Jak wszystkie zwierzęta, domowe gryzonie i ptaki muszą mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Pilnujmy aby była często zmieniana, nie dostawały się do niej trociny i inne stosowane przez nas podłoża lub karma. Warto włączyć do diety owoce i warzywa, które pozwolą na dodatkowe nawodnienie naszych zwierząt. Wiele z nich podczas ciepłych dni wystawiamy w klatkach lub terrariach np. na balkon. Ważne jest, aby zawsze miały możliwość schronienia się w cieniu. Jeśli jednak temperatura sięga powyżej 25 stopni Celsjusza, zrezygnujmy z wystawienia zwierzaka na zewnątrz aby nie narażać go na przegrzanie.

Skąd wiedzieć czy to udar cieplny

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu zwierzaka ? Objawami udaru cieplnego może być początkowo nadmierne dyszenie, przyspieszone bicie serca i płytki, szybki oddech. Zwierzę staje się niespokojne, nerwowo poszukuje chłodnego miejsca. Mogą pojawić się wymioty i biegunka oraz apatia. Bardziej narażone na przegrzanie zwierzęta mogą mieć objawy padaczkowe, ich błony śluzowe stają się przekrwione i suche. Jeśli zauważymy podobne objawy u naszych zwierząt, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Skutki przegrzania mogą być bardzo poważne, bez odpowiedniej interwencji mogą doprowadzić do ciężkich uszkodzeń nerek, serca, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nie podawajmy zwierzętom żadnych leków bez uzgodnienia z lekarzem weterynarii, mogą one im jeszcze bardziej zaszkodzić.

Pamiętajmy o zwierzętach dziko żyjących

Upal bywa nieznośny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Warto pamiętać też o tych dziko żyjących, w szczególnie trudnej sytuacji są zwierzęta dziko żyjące w miastach. Aby im pomóc, możemy na swoich parapetach ustawić miseczki z wodą, z której skorzystają ptaki i owady. Możemy ją umieścić np. na małej desce, aby ptaki nie poparzyły łapek od rozgrzanego parapetu. Rośliny, które hodujemy na naszych oknach i balkonach mogą stanowić bezpieczną, zacienioną przystań dla dzikich ptaków. Wystawmy miseczki z wodą dla dziko żyjących zwierząt przy budynku, w którym mieszkamy, w zacienionych miejscach. Pamiętajmy, że czasami łyk wody może uratować zwierzęce życie.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są objawy udaru cieplnego u zwierząt?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka