Zdjęcie poglądowe

Zapobieganie ciąży u suk i kotek

Kontrolowanie płodności u suk i kotek to temat, z którym niemal codziennie spotyka się lekarz weterynarii w swoim gabinecie. Istnieje wiele metod zapobiegania niechcianej ciąży u zwierząt domowych.

Rodzaje zapobiegania ciąży u kotek i suk

Chirurgiczne

Medycyna weterynaryjna pozwala na wiele sposobów zapobiegać niechcianym ciążom u naszych zwierząt towarzyszących. Do metod chirurgicznych należą:

  • Owariohisterektomia – usunięcie jajowodów wraz z macicą. Stosowana jest częściej, gdyż narządy produkujące hormony płciowe są usuwane.
  • Owariektomia - odcięcie jajników.

Wpływ na organizm:

  • Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia ropomacicza, nowotworów gruczołu mlekowego i narządów rodnych oraz endometriozy – im wcześniej wykonany zabieg, tym mniejsze ryzyko wystąpienia tych chorób.
  • Powoduje nieodwracalną niepłodność.
  • Brak cieczki i rui.
  • Brak niepożądanych zachowań takich jak na przykład próby ucieczki do samca czy posikiwanie.
  • Brak urojonych ciąż.

Opieka nad zwierzęciem:

  • Każda operacja niesie ze sobą ryzyko, a zwłaszcza zastosowanie narkozy. Przed kastracją czy sterylizacją zawsze powinno się wykonać badania krwi.

  • Niekiedy zdarza się, że może wystąpić nietrzymanie moczu.
  • Zwierzę po operacji wymaga rekonwalescencji oraz opieki właściciela i stałej kontroli lekarskiej. Po zabiegu pacjent przez około 12dni ma szwy, które wymagają pielęgnacji. Podawane są mu także antybiotyki i leki przeciwbólowe, najczęściej w formie iniekcji.
  • Suka lub kotka po zabiegu może wykazywać większą tendencję do tycia. W tym przypadku warto wprowadzić specjalną dietę. Najczęściej wynika to ze spowolnienia metabolizmu. Przyjmuje się, że dobową dawkę pokarmową zmniejsza się o około 15% lub zmienia się karmę na specjalistyczną, przeznaczoną specjalnie dla zwierząt po tym zabiegu.

Chirurgiczne spowodowanie niepłodności jest bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z bezdomnością wśród zwierząt.

Farmakologiczne

Inną metodą kontroli płodności jest antykoncepcja czyli farmakologiczna kontrola płodności. Jest to forma zapobiegania ciąży u suk i kotek, ale bez ingerencji chirurgicznej. Jak każda metoda ma wady i zalety. Zwierzę poddane takiej kuracji powinno być pod stałą opieką lekarza prowadzącego, gdyż jednorazowe zażycie hormonów może nieść za sobą wiele skutków ubocznych. Metoda ta polega na podawaniu leków. Nie zaleca się długotrwałej kuracji oraz stosowania jej u zwierząt bardzo młodych. Powszechnie stosowane są:

  • Progestageny – są one najczęściej stosowane w kuracji antykoncepcyjnej. Wyróżniamy substancje zawierające: octan medroksyprogesteronu, octan megestrolu, octan delmandionu, octan chlormandionu oraz proligeston. Działanie ich ma na celu zahamowanie rozwoju pęcherzyków jajnikowych, a w efekcie zapobieganie owulacji. Podczas stosowania takiej farmakoterapii mogą wystąpić także skutki uboczne, którymi są między innymi wzrost wystąpienia chorób nowotworowych, zwłaszcza gruczołu mlekowego, biegunki, zwiększenie apetytu oraz pragnienia. Długotrwałe stosowanie zwiększa szansę na wystąpienie ropomacicza oraz wielu komplikacji, które u suk czy kotek przeznaczonych do rozrodu uniemożliwią zajście w ciążę. U niektórych pacjentów zwiększa się tendencja do tycia i wystąpienia cukrzycy.
  • Androgeny – mechanizm działania jest podobny jak w przypadku stosowania progestagenów. Do tej grupy zaliczamy testosteron oraz jego estry i miboleron. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do włókniaków macicy, wystąpienia przerostu łechtaczki i innych schorzeń. Androgeny nie są zalecane w stosowaniu u kotów.
  • Agoniści gonadoliberyny – występują pod postacią implantu podskórnego. Powszechnie stosowane u samców, lecz coraz częściej wykorzystywane przy kontrolowaniu płodności u samic. Najczęściej umiejscawia się go w okolicy pępka. Jego działanie jest bardziej długotrwałe. U niektórych pacjentów, po zastosowaniu tej metody, zaobserwowano tendencje do pojawiania się cyst pęcherzykowych w obrębie jajników.

Żadne zapobieganie ciąży u suk i kotek nie pozostaje obojętne dla organizmu. W każdym przypadku należy wybrać jak najbardziej odpowiedni sposób. Terapia hormonalna może być alternatywą na jakiś czas, natomiast nie może być stosowana długoterminowo. Jeżeli chcemy nieodwracalnie spowodować niepłodność u swojego zwierzęcia lepiej wybrać jedną z metod chirurgicznych. Duży wybór metod zapobiegających niechcianej ciąży pomaga w walce z bezdomnością wśród psów i kotów. Dzięki większej świadomości właścicieli zmniejsza się ilość zwierząt w schroniskach.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są główne metody zapobiegania niechcianej ciąży u suk i kotek?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka