Zdjęcie poglądowe

Spanie z psem

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Wymaga on od nas stałej troski, opieki i miłości. Pies może być naszym przyjacielem, którego pragniemy mieć przy sobie nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. Jednakże, czy pozwolenie mu na spanie z nami w łóżku jest dobrym pomysłem?

Większość właścicieli psów pozwala swoim czworonogom spać w łóżku, chociaż nie jest to codzienny zwyczaj. Według badań, aż połowa właścicieli psów pozwala im spać w łóżku. Jednak, liczby te różnią się w zależności od wielkości psa, ponieważ właściciele ras dużych są mniej skłonni do pozwolenia im na spanie w łóżku. Te statystyki dotyczą głównie dorosłych, którzy bardziej tolerują spanie z psem w łóżku niż dzieci.

Ostatecznie, to właściciel decyduje, czy pies będzie spał w łóżku, czy nie. Niektórzy właściciele nie wyobrażają sobie, aby ich czworonożny przyjaciel spał na podłodze lub w innym pokoju, podczas gdy inni, mimo że kochają swojego zwierzaka, wolą, aby nie spał na kołdrze. Wiele czynników wpływa na tę decyzję, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka elementów przed podjęciem decyzji.

Odpowiedzialny właściciel psa powinien zadbać o higienę swojego pupila. Jednak należy pamiętać, że pies często spaceruje na zewnątrz i nie nosi butów, a po powrocie do domu nie jest zawsze kąpany. W rezultacie nawet dobrze pielęgnowany pies może przynieść ze sobą wiele zabrudzeń, takich jak ziemia czy kleszcze, zwłaszcza u większych psów, które potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu. Te pasożyty mogą łatwo przejść na ludzi. Zanim zdecydujesz się na spanie z psem w łóżku, warto przemyśleć te kwestie związane z higieną.

Przy podejmowaniu decyzji o spaniu ze swoim pupilem należy brać pod uwagę bezpieczeństwo zarówno psa, jak i właściciela. Duże psy niekoniecznie są wygodnymi partnerami do snu, szczególnie jeśli chodzi o spanie z małymi dziećmi, ponieważ mogą je przypadkowo przygnieść lub przydusić. Natomiast dla małych psów, jak chihuahua, człowiek może stanowić zagrożenie, ponieważ w trakcie snu może je przygnieść, co zagraża ich zdrowiu i życiu. Warto więc rozważyć tę kwestię i pamiętać, że drzemka na kanapie z psem to jedno, a wspólne przespanie całej nocy to już zupełnie inna sytuacja.

Spanie razem z psem może być miłe i przyjemne, szczególnie zimą, kiedy można się przytulić do ciepłego, puszystego ciała zwierzęcia. Niestety, podobnie jak w przypadku ludzi, psy również mogą spać niespokojnie, chrapiąc, sapiąc i przemieszczając się po łóżku, co wpływa negatywnie na jakość snu właściciela. Istnieje teoria, że pies może uważać łóżko za swoje terytorium i próbować zdominować właściciela, co dodatkowo pogarsza sytuację. Warto podjąć pewne środki zapobiegawcze, takie jak nie pozwalanie psu na spanie na poduszce właściciela z uwagi na higienę oraz zaproszenie psa do łóżka dopiero po tym, jak właściciel już w nim leży. Dodatkowo, pies powinien mieć swoje własne miejsce do spania, a z człowiekiem powinien spać tylko na jego wyraźne zaproszenie.


Zwolennicy spania z psem podkreślają wiele korzyści związanych z takim rozwiązaniem. Jedną z nich jest poczucie bezpieczeństwa, gdyż pies jest w stanie w porę zareagować na niebezpieczeństwo, np. utleniający się czad lub intruz w domu. Oprócz tego, spanie z psem może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne, ponieważ pozwala wyciszyć się i zrelaksować. Obecność psa działa uspokajająco i kojąco, a przytulanie się do niego przed snem może być bardzo przyjemne. Jednakże należy zachować rozsądek i nie pozwolić psu na zbyt duże zajęcie miejsca w łóżku.

Oprócz terapeutycznego działania, spanie z psem ma wiele innych zalet. Jedną z nich jest wzajemne ogrzewanie się. Ciepło psa, jego oddech i bliskość są lepsze niż jakikolwiek koc i pomagają rozgrzać zarówno w zimie, kiedy noce są najzimniejsze, jak i w czasie choroby. Ponadto psy po prostu lubią się przytulać, co jest korzyścią dla obu stron. Bliskość z człowiekiem wpływa pozytywnie na psa, który czuje się bliżej właściciela.

Pozwalasz swojemu psu spać w łóżku?

Często 33%
Rzadko 67%
NIgdy 0%

A co z kotami?

Osoby posiadające koty również często zastanawiają się, czy pozwalać swoim zwierzakom spać razem z nimi, czy nie. Podobnie jak w przypadku psów, oduczenie kota spędzania wspólnych nocy może być trudne. Koty śpią jednak inaczej niż psy, są mniej aktywne i nie wydają z siebie tak dużo dźwięków. Zwykle lubią zwinąć się na ciepłej kołdrze ułożonej na człowieku lub w jego pobliżu. Niestety, koty często przemieszczają się w nocy, chodząc po właścicielu i przeszkadzając mu w ciągłości wypoczynku. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku psów, spanie z kotem może być relaksujące i przyjemne, a mruczenie i ciepłe ciało kota mogą sprzyjać ogrzaniu człowieka.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są zalety spania ze swoim psem?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka