Zdjęcie poglądowe
JACLOU-DL
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Problemy z instynktem macierzyńskim

Więź między matką a jej szczeniętami jest procesem złożonym, który zaczyna się już podczas porodu i jest zależny od wielu czynników. W artykule omówione zostały kwestie wpływu hormonów na proces tworzenia się więzi, jak również omówione zostały przypadki, w których matka odrzuca swoje szczenięta.

Budowanie więzi między matką a jej szczeniętami to proces, który zaczyna się już podczas porodu. Jest to efekt wielu złożonych czynników, takich jak genetyka, środowisko i hormony. Na szczególne uwzględnienie zasługują dwa hormony: oksytocyna i prolaktyna, które odgrywają kluczowe role w tego typu interakcjach.

Oksytocyna, często nazywana hormonem miłości, jest uwalniana podczas porodu i dalej podczas karmienia, kiedy szczenię ssie sutki matki. Hormon ten jest odpowiedzialny za skurcze macicy podczas porodu, uwalnianie mleka oraz rozwój instynktu macierzyńskiego. Z drugiej strony natomiast, prolaktyna stymuluje produkcję mleka.

Mimo to, instynkt macierzyński nie zawsze jest obecny. Niektóre suki odrzucają swoje szczenięta, co często jest widoczne u pierworódek lub tych, które przeszły cesarskie cięcie. Takie zachowanie nie jest zawsze powiązane z hormonami. Może być również spowodowane poważnymi stanami zdrowotnymi matki lub szczeniąt. Ostre choroby, takie jak zapalenie macicy, zapalenie sutków lub hipokalcemia, mogą prowadzić do tego, że matka odrzuca swoje młode. Podobnie, słabe szczenięta mogą być odrzucane, jeśli matka podejrzewa, że nie przeżyją i zużyją zasoby które ma, np mleka, kosztem zdrowych szczeniąt.

Stres, ból porodowy, brak bezpieczeństwa, komplikacje porodowe, duża liczba szczeniąt, brak poczucia spokoju, niewłaściwe wzorce zachowań ze strony matki, brak kontaktu z matką po porodzie - wszystko to może również zaburzyć więź między matką a jej szczeniętami. Skrajny stres u suczki może prowadzić do agresji wobec szczeniąt i w konsekwencji do ich separacji.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka