Zdjęcie poglądowe

Podróż ze zwierzakiem

Wielu ludzi zastanawia się, jak postarać się o swoje zwierzęta domowe podczas wakacji lub nawet krótkiej wycieczki. Być może najlepszym wyborem jest zlecenie opieki nad nimi osobie zaufanej lub umieszczenie ich w pewnym hotelu dla zwierząt. Niemniej jednak, nie zawsze mamy taką możliwość i musimy podróżować ze swoim psem lub kotem. Niekiedy wręcz odwrotnie - pragniemy zabrać nasze zwierzęta na wakacyjny wyjazd i wspólnie z nimi spędzać czas relaksu, ponieważ są one pełnoprawnymi członkami naszej rodziny.

Podróż samochodem

Podczas podróży samochodem, kluczowe jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, nie tylko swoje, ale także naszych zwierząt. Niestety, w Polsce brak jest przepisów regulujących tę kwestię. Z badań wynika, że aż 98% zwierząt towarzyszących podróżuje w sposób nieprawidłowy. Jednak kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, co obejmuje również odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia.

Zwierzęta, które poruszają się swobodnie w samochodzie, są narażone na niebezpieczeństwo podczas wypadku i mogą stanowić zagrożenie dla innych pasażerów. Na przykład, przewożenie zwierząt na kolanach lub na tylnej szybie jest nieodpowiedzialne i ryzykowne. W razie kolizji, wszelkie przedmioty w samochodzie, w tym zwierzęta, mogą działać jak pociski i poruszać się z prędkością pojazdu.

Koty oraz mniejsze psy powinny być zawsze przewożone w specjalnych transporterach, które są mocowane na tylnej kanapie za pomocą pasów bezpieczeństwa. W przypadku większych psów, jeśli rozmiar samochodu na to pozwala, można zastosować większy transporter lub klatkę. Jeśli zwierzę musi być przewożone na tylnej kanapie, należy użyć specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psów oraz zainstalować kurtynę zabezpieczającą oddzielającą przód od tyłu samochodu.

W trakcie podróży, warto zadbać o regularny dostęp zwierzęcia do świeżej wody oraz robić częste przerwy, aby miało możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

Podróż pociągiem

Podczas podróży pociągiem małe psy, koty lub inne zwierzęta mogą być przewożone bezpłatnie jako bagaż podręczny, pod warunkiem, że znajdują się w zamkniętym transporterze i nie przeszkadzają innym pasażerom. Większe psy muszą być na smyczy oraz w kagańcu i nie mogą zajmować siedzeń.

W pociągu pies może podróżować tylko z osobą dorosłą, przy czym jedna osoba może przewozić tylko jednego psa. Właściciel musi posiadać książeczkę zdrowia psa z zaznaczonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz opłacony bilet dla psa (ceny różnią się w zależności od przewoźnika). Psy asystujące, psy przewodniki dla osób niewidomych czy psy służbowe mogą podróżować bezpłatnie. Jeśli inni pasażerowie nie zgadzają się na obecność psa, musimy zająć inne miejsce wskazane przez konduktora lub, jeśli to niemożliwe, opuścić pociąg na najbliższej stacji (możemy wtedy ubiegać się o zwrot kosztów biletu).

Podróż samolotem

Przed rezerwacją biletu lotniczego, upewnij się, jakie są wymagania linii lotniczych dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących. Niestety, większość tanich linii lotniczych nie oferuje możliwości przewozu zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących osobom niepełnosprawnym).

W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT, można przewozić psy, koty i fretki, natomiast inne zwierzęta mogą podróżować tylko liniami cargo. Dla lotów do Wielkiej Brytanii, zwierzęta muszą być przewożone wyłącznie liniami cargo. Liczba zwierząt przewożonych jednym samolotem jest ograniczona, dlatego należy zgłosić chęć przewozu zwierzęcia co najmniej 48 godzin przed lotem.

Właściciel ma obowiązek zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt w danym kraju oraz dopełnić wszystkich formalności. Podróżując w obrębie UE, zwierzęta muszą posiadać specjalny paszport, podczas gdy w przypadku lotów do krajów spoza UE wymagane jest aktualne zaświadczenie weterynaryjne uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych.

W większości linii lotniczych, mniejsze koty i psy mogą być przewożone w kabinie jako bagaż podręczny, jeśli ich masa wraz z klatką nie przekracza 6-8 kg. Większe zwierzęta muszą być przewożone w klatkach umieszczonych w luku bagażowym. Klatki te muszą spełniać wymogi określone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (np. muszą być wyściełane materiałem chłonnym, zapewniać zwierzęciu swobodne wstawanie, kładzenie się i obrót, muszą być wyposażone w wodę i jedzenie). Do klatki należy dołączyć kartkę z danymi właściciela oraz imieniem psa/kota, a także umieścić ważne informacje dotyczące opieki nad zwierzęciem. Niestety, podczas lotu nie ma możliwości odwiedzenia pupila w luku bagażowym.

Za granicę

Psy i koty, które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia, nie mogą opuszczać naszego kraju, chyba że kraj docelowy na to pozwala.

Zwierzęta podróżujące do krajów Unii Europejskiej muszą posiadać paszport ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz być zaczipowane. Dotyczy to psów, kotów i fretk. Paszport obowiązuje również w Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Szwajcarii i Watykanie. Niektóre kraje UE wymagają, oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie, również wpisów o aktualnym odrobaczaniu zwierzęcia oraz profilaktyce przeciwko kleszczom.

Podczas wywożenia zwierzęcia do krajów spoza UE, musimy posiadać specjalny certyfikat zdrowia, uwzględniający przepisy kraju docelowego. Właściciel ma obowiązek zapoznać się z wymogami dotyczącymi przewozu zwierząt towarzyszących w danym kraju. Aby uzyskać szczegółowe informacje, można skontaktować się z Okręgową Inspekcją Weterynaryjną lub ambasadą tego kraju.

Choroba lokomocyjna

Niektóre zwierzęta, podobnie jak ludzie, doświadczają tzw. choroby lokomocyjnej i źle tolerują podróże. Dodatkowo, podczas podróży, niektóre zwierzęta mogą być bardzo zdenerwowane lub podekscytowane, co stanowi dla nich duży stres. Przed podróżą można zastosować leki uspokajające i przeciwwymiotne, jednak należy skonsultować się z weterynarzem, który dobierze odpowiedni środek dla naszego pupila.

Warto również zabrać w podróż coś "swojego" dla zwierzęcia, co będzie miało zapach domu i kojarzyło się z bezpiecznym miejscem, np. ulubiony kocyk, na którym śpi, czy pluszową zabawkę.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Podstawowe zasady podczas podróżowania z psem lub kotem samochodem i pociągiem?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka