Zdjęcie poglądowe

Podbiegacze

Podbiegacze to puszczone luzem psy biegające po osiedlach lub parkach. Czasem obserwowane z daleka przez swojego opiekuna. Nie reagujące na komendy.

Nie każdy opiekun psa życzy sobie, by jego pupil wchodził w bliskie interakcje z innymi osobnikami swojego gatunku. Przyczyn jest wiele: jego pies może być chory, bojaźliwy lub agresywny, w trakcie treningu, itp.

W czasie spaceru dość często zdarza się że taki pies znajdzie się na celowniku podbiegacza, który nie zważając na próby uniknięcia spotkania bezceremonialnie wchodzi w bliski kontakt.

Wywołany opiekun psa-podbiegacza na prośbę o zabranie psa, bardzo często odpowiada, że jego pies chce się tylko pobawić.

Rzecz w tym, że nie wszystkie psy chcą się bawić, a często wręcz przeciwnie. Typowy, zrównoważony pies (co łatwo zaobserwować wśród np psów wiejskich, spacerujących swobodnie po swojej okolicy) nie podchodzi do innego psa by się pobawić. Zazwyczaj wybiera trasę po łuku, tak by jak ominąć potencjalnego oponenta i nie wywoływać tym samym potencjalnej konfrontacji.

Zapewne czasem wyśle sygnał uspokajający- obróci pysk bokiem, by nie nawiązać kontaktu wzrokowego, obwącha zazwyczaj średnio interesujący go krzaczek i pójdzie dalej w swoją stronę. Nie będzie ryzykował potencjalnego starcia i zagrożenia zdrowia i życia. Są przecież ważniejsze psie sprawy, od walki, chociażby ta suczka z cieczką dwa kilometry dalej.

Niestety miejskie psy i przekonanie niektórych opiekunów, że ich pies tylko marzy o zabawie z innym psem może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wiele psów nie ma ochoty na takie interakcje i nie wie jak uniknąć takiego spotkania. Opiekunowie psów nie tylko wymuszają takie spotkania, prując niczym lodołamacz po wąskich osiedlowych uliczkach, ciągnąc opierającego się szczeniaka a później dorosłego psa ucząc swojego pupila, że musi wejść w interakcję z każdym napotkanym psem.

Co zrobić z podbiegaczem?

Zmień trasę

Najlepiej po prostu zmienić trasę. Reaguj jak tylko zobaczysz podbiegacza, nawet w dużej odległości. Zmiana trasy i zwrot za krzakami często wystarczy, by podbiegacz nie wypatrzył i nie wyczuł ofiary. Można zastosować tę technikę, nawet jeśli zauważył, zwąchał i zaczyna natarcie. Najlepiej nie iść bezpośrednio na „czołówkę”, by nie doprowadzać do niepotrzebnego starcia, stresując swojego czworonoga i nakręcając dodatkowo oponenta.

Poproś by opiekun odwołał swojego pupila

Niestety w większości przypadków na “prosze zabrać psa!” reakcją będzie: “ale on chce się tylko pobawić/ nic nie zrobi/ prosze sie nie bać, on nie gryzie” względnie milczeniem, które utwierdzi cię w przekonaniu, że opiekun podbiegacza nie ma właściwie kontroli nad swoim psem, ani pojęcia o jego wychowaniu. Nieco lepszym pomysłem jest dodanie delikatnej groźby: “proszę zabrać psa: mój ma pchły/jest bardzo agresywny/ma chorobę zakaźną/mam gaz pieprzowy i będę się bronić”. Ciężko w ten sposób zdobyć przyjaciół, jednak cel zostanie osiągnięty.

Obroń swojego psa

Jest to metoda szczególnie polecana przy psach z agresją lękową, reaktywnych, ciężko przechodzących stresowe sytuacje. Jeśli podbiegacz już jest przy was schowaj swojego psa za siebie i stań przodem do niechcianego psiego kolegi. Jeśli możesz, wyprostuj się dodatkowo, stań na szeroko rozstawionych nogach, udaj większego i groźniejszego niż jesteś. Możesz tez nawiązać kontakt wzrokowy- większość psów odpuszcza takie interakcje, bo wiedzą że człowiek jest większy i silniejszy i nie mają zamiaru wypowiadać mu wojny. Duża część psów, zawróci, widząc że pies jest chroniony i odpuści. Pozostałe, uparte i trochę mniej inteligentne jednostki możesz dodatkowo odsunąć nogą, tak by dodatkowo zablokować dostęp do twojego pupila. Nawet jeśli obcy kluczy i próbuje się dostać to z lewej, to z prawej, bądź zawsze przodem do niego, tyłem do swojego psa. Staraj się również nie napinać smyczy- bo to sprzyja samoistnemu napięciu się ciała Waszego pupila, a co za tym idzie, sytuacji niekomfortowej, prowokującej do ataku. Nie krzycz na obcego, nie machaj rękami, nie wychodź pierwszy z interakcją, bo może to zostać odebrane przez Twojego pupila jako sygnał “oho. będziemy zaraz atakować we dwoje”, tylko kontruj.

Mój pies jest podbiegaczem

Mamy dla ciebie złą wiadomość. Potrzebujesz dużo pracy nad swoim pupilem, w tym nauki przywołania i rezygnacji z samodzielnego biegania tak, gdzie może napotkać inne psy. Zakup smycz treningową, tak by nie odbiegał za daleko i ćwicz, unikniesz wtedy niepotrzebnie stresujących sytuacji dla ciebie, twojego zwierzęcia oraz “tych drugich” co są spięci smyczą i podczas treningu. Analogicznie: ty nie lubisz być przytulanym przez obce osoby na ulicy - pies do którego podbiega twój latający samopas pupil też może nie lubić. Może być psem lękowym, który właśnie jest szkolony, a twój Azor swoim nachalnym wąchaniem niszczy wielotygodniowe, czasem wielomiesięczne wręcz postępy. Twój pupil może zostać ugryziony, kopnięty przez drugiego właściciela. Możliwych scenariuszy jest doprawdy wiele.

Z kim się bawić?

Nie oznacza to absolutnie że Twój pies, obojętnie czy ten podbiegający, czy ten do którego podbiegają, ma się już absolutnie z żadnym innym przedstawicielem swojego gatunku nie bawić, być skazanym tylko na ciebie i samotne spacery. Może, i to jak najbardziej, ale nie z pierwszym lepszym nieznanym psem. Ty też nie chodzisz na zakupy z pierwszym lepszym człowiekiem napotkanym w autobusie. Wykonaj parę spacerów zapoznawczych i socjalizacyjnych. Obserwuj reakcje swojego pupila- nie ingeruj niepotrzebnie podczas zwykłego obwąchiwania, jednak zwracaj dokładnie uwagę na psią mowę ciała swojego zwierzaka - jeśli będzie się czuł niekomfortowo, zagrożony, lub wręcz przeciwnie, za bardzo podekscytowany, i nachalny - odwołaj go i przerwij kontakt.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są potencjalne przyczyny, dla których niektórzy właściciele psów nie życzą sobie bliskich interakcji ich pupili z innymi psami?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka