Zdjęcie poglądowe

Nie zostawiaj psa w aucie

Kiedy temperatury rosną, tak rośnie także liczba zgłoszeń o psach pozostawionych w rozgrzewających się samochodach. Każdego lata niektóre z tych tragicznych historii kończą się śmiercią zwierzęcia. Dlaczego? Ponieważ samochód w pełnym słońcu może szybko stać się gorącą pułapką, nawet w stosunkowo chłodniejsze dni.

Jak samochód się nagrzewa?

Nawet w umiarkowanej temperaturze, wnętrze samochodu może nagrzać się do niebezpiecznej temperatury w ciągu kilku minut. Badania pokazują, że temperatura wewnątrz samochodu może wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie 10 minut. Co więcej, zostawienie uchylonych okien nie zapewnia wystarczającej wentylacji, by zapobiec tak drastycznemu wzrostowi temperatury.

Wpływ na zwierzęta

Zwierzęta nie są w stanie regulować temperatury ciała tak skutecznie jak ludzie. Psy na przykład, nie pocą się tak jak my - główne miejsce odprowadzania ciepła to język, dzięki któremu przeprowadzają proces chłodzenia przez ziajanie. Gdy temperatury są zbyt wysokie, proces ten staje się niewystarczający i temperatura ciała zwierzęcia zaczyna gwałtownie rosnąć.

Może to prowadzić do udaru cieplnego, który może spowodować trwałe uszkodzenie organów, a nawet śmierć. Udar cieplny u psa objawia się między innymi szybkim, płytkim oddechem, wysoką gorączką, brakiem koordynacji, wymiotami, a nawet utratą przytomności.

Kilka przykładów

Niech służą jako przestroga opowieści takie jak ta o psie, który zmarł po tym, jak został pozostawiony w samochodzie na parkingu w pełnym słońcu przez cztery godziny. Mimo prób weterynarzy, nie udało się go uratować.

W innym przypadku, świadek zobaczył psa zamkniętego w rozgrzanym samochodzie na parkingu centrum handlowego. Po kilkunastu minutach, gdy temperatura w samochodzie szacowana była na ponad 50 stopni Celsjusza, świadek podjął decyzję o wybiciu szyby samochodu. Pies, choć wyczerpany, przeżył.

Co możesz zrobić widząc zwierzę w nagrzanym samochodzie?

Pierwszym krokiem powinno być wezwanie policji. Jednak, jeśli oczekiwanie na przybycie pomocy może spowodować zagrożenie dla życia zwierzęcia, jesteś upoważniony do podjęcia szybkiej akcji. Wybijanie szyby, choć z reguły jest czynem zabronionym, może być uzasadnione stanem wyższej konieczności.

Czy poniosę konsekwencje prawne?

Czy powinno się obawiać konsekwencji prawnych? Zasada jest taka, że zniszczenie cudzej własności, jak wybicie szyby, jest czynem zabronionym. Ale osoba, która podejmuje takie działanie, nie poniesie odpowiedzialności karnej, korzystając ze stanu wyższej konieczności (art. 26 par. 1 Kodeksu karnego). W tym kontekście, dobro materialne - szyba samochodowa, jest wartością niższą niż życie istoty czującej. Warto pomyśleć jednak o świadku, lub nagraniu sytuacji telefonem- tak by mieć twardy dowód na czyn wyższej konieczności.

Co więcej, osoba taka wykonuje również obowiązki wynikające z ustawy o ochronie zwierząt, która mówi, że każde zwierzę jako istota czująca wymaga od człowieka opieki, poszanowania i ochrony. Artykuł 6, ustęp 2 tej ustawy definiuje znęcanie się nad zwierzętami jako świadome dopuszczanie do bólu lub cierpienia zwierzęcia. Dlatego, jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia i nie zareagujesz, to również możesz narazić się na odpowiedzialność karną.

W każdym przypadku, pamiętaj - zawsze lepiej działać, niż nie robić nic, gdy życie zwierzęcia jest zagrożone.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka