Kula - narzędzie tortur dla chomika
Wybierając zabawki dla naszego pupila, kierujemy się zawsze jego dobrem. Zależy nam na zdrowiu i dobrej kondycji zwierzaka, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Jednak czy wszystkim producentom gadżetów dla zwierząt również przyświeca taki cel? Przyglądając się niektórym produktom, można mieć wątpliwości.
Idealnym przykładem takiej zabawki może być kula dla chomika. Ci, którzy widzieli taki gadżet w sklepie zoologicznym z pewnością wiedzą o czym mowa.
Czym jest kula dla chomika
Zgodnie z nazwą, mamy do czynienia z plastikową, przezroczystą kulą. Posiada ona otwierane drzwiczki, przez które chomiki są wkładane i zamykane w środku. Na swojej powierzchni ma tzw. otwory wentylacyjne. W zależności od proponowanego modelu mogą to być podłużne nacięcia lub okrągłe dziurki. Oczywiście łapki chomika są bardzo delikatne i malutkie, aby więc uniknąć zranienia lub utknięcia w nich kończyny, otwory te są naprawdę niewielkich rozmiarów. Chciałoby się napisać coś więcej ale w przypadku kuli to jest cały jej opis. Jest po prostu okrągłym przedmiotem, w którym zamyka się chomika.
Do czego służy kula
Według producentów tego gadżetu, kula ma zapewnić naszemu chomikowi dużą porcję ruchu. Dzięki temu zwierzątko zachowa dobrą formę, w przypadku osobników otyłych możemy nawet doprowadzić do spadku wagi. Wszystko to w imię utrzymania zdrowia i zapewnienia rozrywki naszemu chomikowi. Przypatrzmy się zatem jak wygląda taka rozrywka.
Kula oczami chomika
Do tego żebyśmy mogli zapewnić odpowiedni rodzaj aktywności dla naszego zwierzaka, potrzebna jest wiedza na temat jego naturalnych zachowań. Chomiki są zwierzętami bardzo ciekawymi świata. W swoich klatkach, terrariach czy, będąc wypuszczanym, po pokojach pokonują naprawdę ogromne, jak na swoje rozmiary, dystanse, nawet kilku kilometrów na dobę. Uwielbiają zakopywać się w trocinach, drążyć tunele, chowają się w swoich domkach i kokosowych skorupach. Zwierzęta te prowadzą samotniczy i nocny tryb życia. Dlatego większość dnia po prostu przesypiają ukryte w swoich kryjówkach, nocą zaś rozpoczynają eksplorację terenu.
Ta podstawowa wiedza wystarczy żeby zrozumieć jak może się czuć chomik zamknięty w plastikowej kuli.
Samotnik, lubiący kryjówki, zostaje zamknięty w plastikowym pudełku bez możliwości wyjścia, ukrycia się, bez kontaktu z naturalnymi bodźcami, wystawiony na widok publiczny. Dla niewtajemniczonych warto dodać, że kula nie jest elementem wyposażenia terrarium. Taką kulę kładzie się po prostu na podłodze, można wystawić ją do ogrodu i, pozornie bezpiecznie zamknięte zwierzę, rozpoczyna "trening".
Rozpoczyna go, bo nie ma innego wyjścia. Po pierwsze jest zamknięty, nie może uciec. Po drugie, każdy ruch powoduje, że kula zaczyna się toczyć. I choćby chciał się zatrzymać, nie może tego zrobić bo straci równowagę. Kula napotyka na swojej drodze przeszkody, meble, próg, drzewo jeśli sytuacja dzieje się w ogrodzie. Uwięzione zwierzę narażone jest na wstrząsy, kolejne odbicie od przedmiotu i toczy się dalej. Im bardziej chce uciec, tym szybciej się toczy.
Tzw. otwory wentylacyjne nie zapewniają mu odpowiedniej ilości tlenu. Dodatkowo, w trakcie wysiłku, zwierzę potrzebuje go coraz więcej. Brak tlenu, podnosząca się wciąż temperatura, hałas – trudno tu mówić o dobrej rozrywce zwierzaka. Zwolennicy tej formy zabawy twierdzą, że jeśli uważamy, że wentylacja jest zbyt słaba, sami możemy zrobić dodatkowe dziurki w kuli. A jaką mamy pewność, że nie będą one zagrożeniem dla delikatnego ciałka chomika? Nie poranią jego łapek? Po co kupować przedmiot, który nie jest dostatecznie bezpieczny dla naszego małego przyjaciela?
Musimy pamiętać też o fizjologii chomika, który często oddaje mocz i kał. Zamknięty w kuli jest dodatkowo zestresowany co może powodować zwiększenie częstotliwości wydalania. A co dzieje się z odchodami w kuli – zapytają niektórzy. Otóż kręcą się one wraz z chomikiem, który biegnie co tchu żeby się uwolnić, udeptując i nasiąkając własnym moczem. Dla tak czystego stworzenia to horror.
Zdaniem producentów, bieganie w kuli ma zapewnić chomikowi dużą ilość bodźców, która zaspokoi jego ciekawość świata. Naprawdę? Czy chomik zamknięty w toczącym się wciąż pudełku ma możliwość obejrzenia sobie otaczających go krajobrazów? Żadne ze zmysłów którymi się posługuje nie są w stanie pracować odpowiednio. Plastikowa powłoka zniekształca obraz, nie docierają do niego zapachy, nie ma kontaktu z podłożem, nie może się ukryć, nie może zatrzymać. Zwierzę nie ma żadnego wpływu na to, co się z nim dzieje. Właściciel decyduje o długości trwania takiego treningu, nikt nie ma kontroli nad trasą ani prędkością kuli.
Osoby polecające kulę nowym właścicielom chomików zalecają, aby przyjrzeć się czy zwierzak polubi tę zabawę i będzie miał ochotę biegać w kuli. Ale zamknięty w niej chomik nie ma innego wyjścia. Cokolwiek nie zrobi, kula sama się porusza.
Trudno jest zrozumieć zamysł producentów kul dla chomików. Z pewnością nie jest to dobra zabawa na tych delikatnych zwierząt, kula jest narzędziem tortur. Ze względu na stres jaki zwierzę przeżywa, może być również w przyszłości przyczyną problemów behawioralnych u naszego zwierzaka.
Zabawki dla chomika
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek, które wspierają prawidłowy rozwój naszych zwierząt. Kula kategorycznie do nich nie należy. Możemy zapewnić rozrywkę i zadbać o kondycję naszego chomika kupując bezpieczne kołowrotki, hamaki, huśtawki. Możemy sami, z naturalnych materiałów, przygotować „tor przeszkód” dla naszego przyjaciela. Zadbajmy o to, żeby w swoim terrarium lub klatce miał możliwość schowania się. Wstawmy mu np. drewniany domek, łupiny kokosa, gałązki drzewek owocowych, kawałki drewna. Oprócz zapewnienia mu możliwości wspinania się, biegania, zadbamy też o zdrowe zęby naszego chomika.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00
GODZINY PRACY