Królik w domu
Długie uszy, mięciutkie futerko i bystre spojrzenie, ten opis wystarczy żeby rozpoznać w nim królika. Pozornie niewymagający przytulak, w praktyce potrzebuje dużo uwagi i przestrzeni. Warto wiedzieć jak zapewnić mu szczęśliwe życie.
Królik
Dla zapewnienia naszym domowym pupilom jak najlepszej opieki, ważna jest znajomość cech i natury zwierzaka. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam zrozumieć jego zwyczaje i usposobienie.
Króliki czasem błędnie zaliczane są do gryzoni, w rzeczywistości należą do zajęczaków. To rząd niewielkich rozmiarów ssaków, którym przez całe życie rosną zęby, ich dieta jest wyłącznie roślinna, a tryb życia zależny jest od gatunku – może być nocny lub dzienny. Króliki żyją średnio 8-10 lat. Całe ciało uszaka i niewielkich rozmiarów ogonek, pokryte są miękką i delikatną sierścią. Jego łapki nie posiadają poduszek, a pomiędzy palcami pokryte są krótką, szorstką sierścią. Tylne łapy są o wiele dłuższe i umożliwiają królikom długie skoki, rekordziści skaczą nawet na odległość do 3 metrów!
Królicze uszy
Charakterystyczne długie uszy pełnią w króliczym życiu ważną rolę. Przede wszystkim mogą poruszać się niezależnie od siebie. Gdy królik jest odprężony i bezpieczny, zwykle leżą spokojnie na jego głowie, jeśli jednak zwierzę usłyszy jakikolwiek dźwięk zakłócający jego spokój, jego uszy natychmiast unoszą się wychwytując źródło dźwięku. W naturze królik nie ma szansy obrony przed polującym na niego drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia może jedynie w porę uciec lub znieruchomieć aby zmylić swojego przeciwnika. Wrażliwy słuch bardzo mu w tym pomaga.
Uszy pomagają też królikom przetrwać upały. Niezwykle gęsta siatka naczyń krwionośnych umożliwia odprowadzenie ciepła z całego ciała królika.
Oczy dookoła głowy
Niewiele byłoby przesady gdyby powiedzieć, że królik ma oczy dookoła głowy. Jego wypukłe oczy umieszczone są wysoko, a promień widzenia ma prawie 360 stopni. Widzi więc prawie wszystko wokół ale również to, co znajduje się nad nim. To naturalna ochrona przed drapieżnikami, nawet tymi, które czyhają nań w powietrzu. Niestety tak umieszczone oczy uniemożliwiają mu zobaczenie tego, co ma przed samym nosem. Ale do tego służą mu wibrysy czyli wąsy czuciowe umieszczone wokół nosa, na pyszczku i przy oczach. To dzięki nim może poruszać się również po ciemku.
Króliki muszą być zawsze czujne, dlatego rzadko mrugają oczami. Do nawilżenia oka służy im dodatkowa powieka. Według wyników badań uważa się, że króliki widzą kolor niebieski i zielony.
Rozedrgany nosek
Nos królika to kolejny ważny element systemu obronnego zwierzęcia. Jest tak czuły na zapachy, że potrafi wyczuć zagrożenie zanim uchwyci je wzrokiem. Ma 50 milionów receptorów, co daje mu 10-cio krotną przewagę nad nosem człowieka. Dzięki tak wysokiej rozpoznawalności zapachów, potrafi rozpoznać teren, a nawet dobierać się w pary.
Królicze bobki i jeżynki czyli koprofagia
Króliki są zwierzętami, które przez większą część dnia jedzą. Ponieważ układ pokarmowy nie jest mocno umięśniony, pokarm, który spożywają w danej chwili, przepycha ten, który zalega już w jelitach. Stąd właśnie bierze się duża ilość wydalanego w ciągu dnia kału w postaci suchych bobków.
Ale co dzieje się z pozostałym w jelitach pokarmem kiedy królik śpi? Po kilku godzinach od ostatniego posiłku, jego organizm zaczyna powoli wydalać kał nocny. Są to miękkie grudki, przypominające wyglądem małe jeżyny, zawierające duże ilości witamin i minerałów, które nie zostały strawione. Królik zjada je bezpośrednio po wydaleniu. Daje to możliwość zachowania ciągłego ruchu w układzie pokarmowym zwierzęcia i przyswojenia większej ilości wartości odżywczych. Taka budowa układu trawiennego powoduje jednak, że ruch pokarmu odbywa się tylko w jedną stronę i uszaki nie potrafią wymiotować.
Jak przygotować klatkę dla królika
Te kicające zwierzaki są niezwykle ciekawskie i ruchliwe. Dlatego klatka, w której będą spędzały dużą częsć życia musi być wystarczająco obszerna. Minimum jakie należy im zapewnić to 100x50x40cm. Obecnie w sklepach można kupić kilka rodzajów podłoża dla królika. Wybierzmy najbardziej naturalny i zdrowy podkład. W żadnym razie nie mogą to być trociny ani żwirek dla kota. Mogą one spowodować zatrucie lub zatkanie układu pokarmowego.
Koniecznym elementem wyposażenia klatki jest poidełko na wodę. Może to być zarówno ciężka miseczka, z której królik nie wyleje wody, jak i poidełko montowane na zewnątrz klatki. Najważniejsze żeby woda była zawsze świeża i czysta.
Do klatki możemy w stawić również domek, który będzie schronieniem dla naszego uszaka. Nie jest to konieczne ale zapewni naszemu pupilowi więcej intymności. Podobnie z paśnikiem, nie jest nieodzownym elementem króliczej klatki ale może być jej ciekawym wypełnieniem.
Króliki są bardzo czystymi zwierzętami. Dbają o swoją higienę podobnie jak koty, czyszcząc i wylizując swoje futerko. Podobnie jest z toaletą. Dlatego warto nauczyć swojego uszaka korzystania z kuwety. Będzie to dużym atutem kiedy będziemy wypuszczać królika z klatki.
Pamiętajmy, że nasz uszak to zwierzę terytorialne. Zapewnijmy mu pełny spokój w jego klatce, nie niepokójmy niepotrzebnie, nie hałasujmy w jej pobliżu. Postarajmy się żeby króliczy dom był dla niego bezpiecznym azylem.
Warto też rozważyć zakup transportera, w którym będziemy mogli przewozić zwierzaka np. na wizyty u lekarza weterynarii.
Żywienie królika
Wbrew powszechnej opinii, marchewka nie jest podstawą króliczej diety. 80 procent pożywienia królika powinno stanowić siano. To dzięki niemu nasz uszak ściera swoje stale rosnące zęby. Dla urozmaicenia diety, można dodać liście mniszka lekarskiego, babki lancetowatej, brzozy czy maliny. Nasze kuchenne zioła również mogą się znaleźć w menu królika, oregano, mięta, tymianek czy rozmaryn to znane przysmaki uszatych przyjaciół. Podobnie z gałązkami brzozy czy drzew owocowych, które dodatkowo również pomagają ścierać zęby.
Warzywa powinny stanowić około 10 procent diety dorosłego królika. Możemy podawać je 2-3 razy w tygodniu pokrojone na niewielkie kawałki. Ulubione warzywa uszaków to korzeń marchewki, buraka, pietruszki selera czy papryka.
Owoce zawierające cukry proste nie są zdrowe dla naszych podopiecznych. Ale jeśli podawać je będziemy sporadycznie i w małych ilościach, możemy je traktować jako przysmaki. Banan, jabłko czy gruszka okazjonalnie mogą zagościć w króliczym menu.
Absolutnie nie podawajmy naszym zwierzętom słodyczy, ciastek, chleba czy zboża. Ziemniaki, sałata lodowa, kapusta i orzechy mogą również poważnie zaszkodzić funkcjonowaniu delikatnego układu trawiennego królika.
Sprawdź co może jeść królik
Codzienne zabawy
Obserwując królika od razu możemy zauważyć, że jest ruchliwym, ciekawskim i przyjaznym zwierzęciem. Musimy zatem zapewnić mu dostateczną ilość rozrywki i bodźców, żeby zachować jego radosne usposobienie. Królik musi spędzać poza klatką przynajmniej 3 godziny dziennie. To będzie czas na poznawanie nowego terytorium, wspólną zabawę i głaskanie uszatego przyjaciela.
Przed wypuszczeniem królika z klatki pamiętajmy o usunięciu wszystkich zagrożeń jakie mogłyby go spotkać. Zabezpieczmy kable, które mógłby pogryźć, usuńmy rośliny doniczkowe będące w jego zasięgu. Nas uchroni to przed utratą, a królikowi może uratować życie.
Królicze tupanie
Zabawa z króliczym przyjacielem może przynosić ogrom frajdy zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Pamiętajmy, że nasz uszak jest bardzo delikatnym zwierzęciem. Nie podnośmy go za uszy, nie przytrzymujmy łap, starajmy się obchodzić z nim delikatnie.
Podobnie jest z psychiką królików. Bardzo szybko się uczą i zapamiętują, mocno przywiązują się do swoich właścicieli ale to one same muszą wykazać chęć kontaktu z człowiekiem. Nie wyciągajmy ich na siłę z klatki, raczej zachęcajmy smakołykiem, spokojnym tonem głosu aby zechciały nam towarzyszyć w zabawie. Uważajmy na czułe miejsca, większość królików nie toleruje drapania pod bródką. Są to ich miejsca intymne, ocierając się nimi o różne przedmioty pozostawiają na nich swój zapach - na szczęście nie jest wyczuwalny dla człowieka.
Absolutnie nie zmuszajmy królika do niczego kiedy tupie. To charakterystyczne przebieranie łapkami i głośne tupanie jest przejawem zdenerwowania i jeśli nie uszanujemy woli królika, to z upływem czasu może to doprowadzić do przejawiania agresji. Odgłos, który cieszy każdego właściciela uszaka to delikatne zgrzytanie zębami, które brzmi podobnie do cichego mruczenia kota.
Skąd wziąć królika?
Najlepszym źródłem będzie sprawdzona, profesjonalna hodowla, gdzie rozmnażane są króliki zdrowe, bez wad genetycznych lub jedna z setek fundacji szukających domów dla bezdomnych lub porzuconych królików.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00
GODZINY PRACY