Zdjęcie poglądowe

Koty i dzieci

Osoby planujące powiększenie rodziny często decydują się na usunięcie kota z domu, jednak nie ma konieczności takiego działania, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Koty potrafią nawiązać dobry kontakt z małymi dziećmi, opiekować się nimi i wpływać na nie pozytywnie. Oczywiście należy zastosować pewne środki ostrożności, zwłaszcza w zakresie higieny i bezpieczeństwa.

Kot musi być zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym, regularnie odrobaczany i odkleszczany, a pazury odpowiednio przycięte. Nie powinno się zostawiać kota sam na sam z dzieckiem na dłuższy czas, nie dopuszczać do zabawy kota zabawkami dziecka ani spania w jego łóżeczku. Należy stopniowo przyzwyczajać zwierzę do obecności niemowlęcia, kontrolując cały proces.

Gdy w domu pojawia się niemowlę, kot może zmienić swoje zachowanie, na przykład załatwiać się poza kuwetą, zabierać rzeczy dziecka, głośniej miauczeć, itp. Oznacza to, że kot czuje niedostatek uwagi ze strony właściciela. Jeśli podczas ciąży poświęcałeś mu dużo czasu, a teraz go ignorujesz, jest to normalna reakcja zwierzęcia próbującego odzyskać swoją pozycję w rodzinie. Jeśli dopiero planujesz dziecko, możesz przygotować swojego kota na jego nadejście, dzięki czemu kot zaakceptuje nowego członka rodziny i będzie lepiej radził sobie ze zmianami w domu.

Utrzymanie stałego harmonogramu

Koty cenią sobie stabilny tryb życia. Jeśli przyzwyczaisz swojego kota do tego, że w określonych godzinach będzie musiał radzić sobie samodzielnie, a w innych otrzyma twoją uwagę, chętnie będzie stosować się do takiego planu. Kot może wykazywać się dużą punktualnością. Po narodzinach dziecka można stopniowo dostosować harmonogram dnia do potrzeb niemowlęcia, nie narażając kota na stres i poczucie samotności.

Zmniejszenie poświęconej uwagi

Nie należy zastępować przyszłego zaniedbania kota nadmierną uwagą. Zwierzę nie zrozumie, dlaczego nagle przestało być w centrum naszej uwagi i będzie się czuło skrzywdzone. Jako rodzic większość czasu będziesz musiał poświęcić dziecku, dlatego wcześniej przygotuj kota na to, że będzie musiał spędzać więcej czasu samodzielnie. Stopniowe ograniczenie zabaw i pieszczot z ulubieńcem sprawi, że w momencie narodzin dziecka kot będzie już przyzwyczajony do samotności i nie sprawi dodatkowych problemów.

Zaufanie do kota

Musisz ograniczyć możliwość swobodnego kontaktu kota z niemowlęciem. Mimo że koty ogólnie lubią dzieci i nie mają zamiaru im zaszkodzić, trzeba liczyć się z tym, że kot może chcieć się przytulić do malucha czy nawet na nim zasnąć. W przypadku bardzo małego dziecka może to prowadzić do zagrożenia życia. Nie obawiaj się jednak, że kot zaatakuje dziecko lub uszkodzi mu oczy - to jedynie mity.

Dziecko zaczyna chodzić

Kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa jest nieustanny nadzór. Jest to niezwykle ważne podczas kształtowania relacji między dzieckiem a kotem. Nie zakładaj, że kot wytrzyma wszystkie dziecięce zachowania i nieostrożne pieszczoty - przecież to tylko zwierzę, a jego cierpliwość i tolerancja mają granice. Powinieneś być zawsze w pobliżu podczas wspólnych zabaw i uczyć dziecko ostrożności, a kota wyrozumiałości. Dziecko nie jest złośliwe i nie chce świadomie krzywdzić zwierzęcia, tylko zaspokaja swój naturalny instynkt poznawczy, nieświadomie sprawiając kotu ból. Również kot nie zamierza zranić malucha, jego reakcja nie wynika z agresji, lecz jest porównywalna z upomnieniem kocięcia lub zabawą z innym kotem - tylko że skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza i podatna na urazy. Zapewnij kotu spokojne miejsce, gdzie będzie mógł schować się przed dzieckiem i odpocząć, nie oczekuj, że będzie nieskończenie cierpliwy.

Dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko kilkuletnie jest już na tyle duże, by świadomie nawiązać kontakt ze zwierzęciem. Dzieci w tym wieku chętnie pomagają w codziennych czynnościach, co stanowi doskonały moment na zaangażowanie ich w opiekę nad kotem. Pozwól swojemu maluchowi podać kotu jedzenie, wodę, wyczyścić miseczki czy pobawić się z nim. Pod twoją kontrolą może również czesać kota. Jednak dziecko nie powinno zajmować się kotem samodzielnie, gdyż opieka nad nim może sprawiać trudności nawet dorosłym. Wspólna troska o ulubieńca i zabawa z nim to również doskonały sposób na zacieśnienie więzi emocjonalnych między wami oraz rozbudzenie w dziecku poczucia odpowiedzialności za słabszą istotę.

Uważnie obserwuj zachowanie dziecka w stosunku do kota. Prawie każde dziecko może popełnić błędy względem zwierzęcia, jednak pouczone nie sprawi mu świadomie bólu. Jeśli zauważysz, że dziecko celowo krzywdzi zwierzę, może to świadczyć o emocjonalnych problemach, z którymi maluch sam nie potrafi sobie poradzić. Porozmawiaj z nim i skonsultuj się z psychologiem.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

akie są kluczowe środki ostrożności, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka